Naukowcy opracowali ramy monitorowania funkcji gleby w UE, obejmujące gromadzenie danych, zarządzanie i modelowanie.
Globalny ekosystem znajduje się pod coraz silniejszą presją ze strony
gwałtownie powiększającej się populacji i zmian klimatu wywołanych
działalnością człowieka. Utrzymanie funkcjonującego ekosystemu i ochrona
funkcji gleby, takich jak filtrowanie wody i produkcja żywności,
wymagają głębszego zrozumienia procesów zachodzących w glebie.
Finansowany przez UE projekt
SOILTREC (Soil transformations in European catchments) miał na celu rozwiązanie tego problemu poprzez opracowanie modelu funkcji gleby. Funkcje te opisano w strategii tematycznej Komisji Europejskiej w dziedzinie ochrony gleby jako niezbędne do dalszego funkcjonowania ekosystemu.
W projekcie SOILTREC powstały w celu zapewnienia dostępu do rozmaitych typów gleby i warunków cztery obserwatoria strefy krytycznej w UE. Strefą krytyczną jest cienka warstwa otaczającą Ziemię i rozciągająca się od najwyższych drzew do najniższych warstw wodonośnych w skale, dostarczająca wody niezbędnej do życia.
Dane zgromadzone dzięki tej sieci obserwatoriów (np. dotyczące przepływu wody i ruchu substancji chemicznych) wykorzystano do zaprojektowania zintegrowanego modelu funkcji gleby. Model natomiast został przetestowany i zwalidowany przez badaczy dla każdej ze stref, a następnie wykorzystany do międzystrefowego porównania funkcji gleby. Opisuje on ruch wody, zmiany w zawartości węgla w glebie oraz zmiany w sieci troficznej gleby.
Wreszcie, model został zastosowany do oceny cyklu życia funkcji gleby na Krecie (Grecja). Te informacje, w połączeniu z analizą ekonomiczną, mogą zostać wykorzystane do opracowania wskaźników zrównoważonych i produktywnych ekosystemów glebowych.
Projekt SOILTREC wykonał krok w kierunku opracowania systemu oceny funkcjonowania ekosystemu gleby. Inicjatywa przyczyni się do poprawy produktywności rolnej w Europie dzięki obserwatoriom strefy krytycznej oraz opracowanym ramom obliczeniowym.