Węgle wysokopopiołowe są powszechnie stosowane do wytwarzania energii i
pary technologicznej w Indiach i Turcji i stan ten będzie się
prawdopodobnie utrzymywać przez najbliższe dziesięciolecia. Niestety
spalanie węgla bezpośrednio w celu wytworzenia pary dla turbiny generuje
duże ilości zanieczyszczeń.
Zgazowanie węgla stanowi alternatywę dla jego bezpośredniego spalania, zapewniając czystszą energię. W ramach finansowanego przez UE projektu
OPTIMASH (Optimizing gasification of high-ash content coals for electricity generation) optymalizowana jest stosunkowo nowa technologia gazowa-parowa ze zintegrowanym zgazowaniem węgla (IGCC) pod kątem właściwości popiołu zawartego w węglach stosowanych w Indiach i Turcji.
Ogólnym celem projektu jest optymalizacja warunków roboczych technologii IGCC. Konsorcjum doszło do wniosku, że gaz ze złożem fluidalnym stanowi optymalną technologię zgazowania do konwersji węgli wysokopopiołowych. Ocenia się i testuje procesy pośredniej i bezpośredniej gazyfikacji ze złożem fluidalnym.
Aby scharakteryzować zawartość popiołu, badacze przeprowadzili analizę chemiczną i termiczną i analizę petrograficzną, jak również wykonali testy rozkładu wielkości cząstek i cieczy ciężkich na próbkach węglowych. Stosując metody analizy termicznej i spektrometrii masowej, naukowcy zbadali również kinetykę pirolizy, spalania i zgazowania. Prace te były wspierane modelami obliczeniowej dynamiki płynów. Rozpoczęto projektowanie gazyfikatora.
Pilotażowy system gazyfikacji OPTIMASH, jako niskoemisyjna technologia węglowa, przyczyni się do zmniejszenia szkodliwych emisji z elektrowni. Technologia IGCC jeszcze szczególnie atrakcyjnym wyborem, biorąc pod uwagę możliwość łączenia jej z technologią wychwytywania dwutlenku węgla i jego sekwestracji pod ziemią.