Celem UE jest zmniejszenie całkowitej emisji GHG o 20% do 2020 roku.
Chiny zobowiązały się do podobnych ograniczeń. Poznanie wpływu różnych
linii polityki ograniczania emisji GHG na zdrowie i dobrostan ludzi w
środowisku miejskim pomoże w podejmowaniu lepszych decyzji politycznych.
W ramach finansowanego przez UE projektu
URGENCHE (Urban reduction of GHG emissions in China and Europe) połączyli siły badacze z Chin i UE, aby stworzyć metodę modelowania skutków różnych linii polityki wobec emisji GHG. Badacze skoncentrowali się zwłaszcza na wpływie polityki w tej dziedzinie na zdrowie i jakość życia.
Projekt URGENCHE rozpoczął się od oceny bieżącego poziomu emisji GHG pochodzących z wykorzystania paliw, generowania ciepła i energii, rozwoju ruchu ulicznego i urbanistyki oraz budowy miast w Chinach i UE. Badania pilotażowe przeprowadzono w Kuopio, Rotterdamie, Stuttgarcie, Salonikach, Bazylei, Xi’anie i Suzhou.
Wykorzystując zebrane dane badacze stworzyli szereg narzędzi do modelowania, pozwalających wyjaśnić wykorzystanie energii i czynniki wpływające na zdrowie ludzi w miastach. Projekt URGENCHE obejmował też przegląd literatury naukowej, którego celem było określenie miar dobrostanu do wykorzystania w modelu.
Narzędzia te połączono w większy model do przewidywania zdrowia i dobrostanu mieszkańców w różnych warunkach polityki redukcji emisji GHG. Model pozwala tworzyć prognozy na okres do 20 lat, jest więc wartościowy z perspektywy bieżących celów ograniczania emisji.
Wyniki będą miały dalekosiężny wpływ na politykę wobec emisji GHG w Chinach i UE oraz będą istotne dla całego świata. Wobec stale rosnącej populacji miast na świecie istnieje pilne zapotrzebowanie na oparte na danych naukowych decyzje dotyczące łagodzenia skutków zmian klimatycznych w miastach.