Technologia fuzji jądrowej dla europejskiego przemysłu

W ramach inicjatywy europejskiej nawiązano współpracę sieci wymiany wiedzy, aby zidentyfikować nowe zastosowania technologii opracowanych w ramach europejskiego programu na rzecz energii z fuzji jądrowej.

Celem programu EUROfusion jest wytwarzanie energii gwiezdnej dostępnej na Ziemi poprzez fuzję jąder wodorowych. Do tej pory w laboratoriach europejskich udało się wygenerować energię z fuzji jądrowej przy użyciu różnych materiałów, takich jak deuter, dzięki czemu Europa zajmuje czołową pozycję w badaniach nad tym zagadnieniem.

W Europie znajduje się też międzynarodowy, eksperymentalny reaktor termojądrowy (ITER), którego budowa sprzyjała innowacjom technologicznym, umożliwiając uzyskanie energii z fuzji o wartości przewyższającej wkład energetyczny. Te technologie obejmują materiały, czujniki i techniki pomiarowe oraz precyzyjną inżynierię i optykę.

Finansowany przez UE projekt FUTTA (Fusion technology transfer action) został zainicjowany, aby wspomagać transfer technologii opracowanych w ramach EUROfusion do różnych sektorów przemysłu. Biuro programu na rzecz transferu technologii (TTPO) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjęło wyzwanie polegające na ułatwianiu i przyspieszaniu tego procesu.

Technologie przystosowane do potrzeb przemysłu zidentyfikowano podczas spotkań zorganizowanych w pięciu placówkach badawczych: Centrum Badawcze w Jülich, Institut Technologii w Karlsruhe i Instytut Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Niemczech oraz Ośrodek Badań nad Energią z Fuzji i Wspólny Europejski Torus (JET) w Culham, w Zjednoczonym Królestwie. Oczekuje się, że współpraca między specjalistami zajmującymi się kosmosem i fuzją jądrową przyczyni się do wprowadzenia na rynek produktów stworzonych dzięki odkryciom naukowym.

Rozbudowano portal ESA Technology Transfer, aby dostarczyć informacji o technologiach, które mogą rozwiązać problemy występujące podczas produkcji i sprawić, żeby była ona bardziej punktualna i wydajna. Przykładem może być technika nanoszenia ochronnych warstw na stal martenzytową, która może zostać wykorzystana podczas wytwarzania łopat do turbin lub przechowywania energii słonecznej.

Projekt FUTTA korzystał ze wspólnych możliwości i wiedzy uczestników EIROFORUM, aby wyprowadzić nowe technologie z laboratoriów na rynek.

opublikowano: 2015-12-29
Komentarze


Polityka Prywatności