Inteligentne czujniki zabezpieczają zaopatrzenie w wodę

W ramach projektu finansowanego ze środków UE prowadzone są badania nad zastosowaniem sieci inteligentnych czujników dla branży wodnej, które potrafią przechwytywać energię.

Celem projektu SMARTWATER (Smart sensor networks with energy harvesting for real time monitoring in urban water infrastructure) jest poprawa inteligentnego monitorowania infrastruktury wodnej. Cel ten będzie realizowany poprzez badanie sieci inteligentnych czujników z przechwytywaniem energii dla monitorowania w czasie rzeczywistym.

Konsorcjum obejmuje instytuty badawcze z Chin, Holandii i Wielkiej Brytanii, które mają doświadczenie w dziedzinie sieci inteligentnych czujników i komunikacji. Te sześć organizacji jest również liderami w technologii przechwytywania energii, inteligentnego monitorowania, modelowania w czasie rzeczywistym i kontroli w systemie wodociągowym.

Naukowcy będą badań problem ograniczonych zasobów energii do prowadzenia monitoringu systemu wodociągowego. Uda się to osiągnąć poprzez zbadanie sieci czujników i zidentyfikowanie inteligentnych systemów zarządzania energią w celu zmniejszenia zużycia energii. Wyniki mogą być skomercjalizowane w formie rejestratora danych z własnym zasilaniem, do użytku przez zakłady wodociągowe.

Korzyści dla użytkowników wyników badań obejmują ograniczenie uzależnienia od zasilania akumulatorowego oraz obniżenie kosztów instalacji i monitoringu przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii. Inne korzyści to szybkie wykrywanie anomalii w sieci wodociągowej i oszczędność energii.

Przy udziale Uniwersytetu Staffordshire jako koordynatora projektu, w okresie realizacji projektu SMARTWATER przeprowadzono udane wymiany i badania naukowe. Projekt umożliwił przeszkolenie zespołu badaczy w zakresie przechwytywania energii, czujnika inteligentnego i sieci czujników bezprzewodowych (WSN) oraz modelowania i optymalizacji systemu wodociągowego. Odgrywają oni kluczową rolę w tej dziedzinie badań na arenie międzynarodowej i znacznie przyczynią się do rozwoju przyszłych badań i innowacji w Europie i na świecie. W ramach projektu starano się również dotrzeć do innych uczelni, interesariuszy i potencjalnych użytkowników poprzez różne działania transferu wiedzy i wydarzenia popularyzatorskie. Trzydzieści trzy recenzowane prace związane z projektem opublikowano w pismach naukowych i zaprezentowano podczas międzynarodowych konferencji.

opublikowano: 2015-12-30
Komentarze


Polityka Prywatności