Praktyki rolnicze, takie jak nawadnianie i nawożenie, wywierają silną presję na europejskie zasoby słodkiej wody, a sytuację dodatkowo pogarszają następstwa zmian klimatu. Skutkuje to rosnącymi cenami substancji odżywczych i żywności oraz ryzykownymi praktykami, takimi jak stosowanie nieoczyszczonych ścieków na polach i uszczuplanie zasobów.
Celem projektu
SUWANU (Sustainable water treatment and nutrient reuse options) jest opracowanie międzynarodowych klastrów badawczych dla zbadania alternatyw dla wody i substancji odżywczych. W działania te zaangażowane jest środowisko akademickie, instytuty badawcze, władze lokalne, przedsiębiorstwa i rolnicy z pięciu krajów europejskich: Bułgarii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii i Malty.
Mimo podjęcia znacznych wysiłków na poziomie lokalnym w zakresie prac badawczych dotyczących oczyszczania i ponownego użycia ścieków, wciąż wymagane jest zintegrowane podejście międzyregionalne. Dlatego projekt SUWANU będzie promować współpracę naukową, rządową i i biznesową w zakresie ponownego wykorzystania ścieków w Europie. Ponadto projekt pomoże ustanowić wspólne europejskie wytyczne dotyczące parametrów dla efektywnego wykorzystania wody i substancji odżywczych.
Wdrożenie działań w ramach projektu SUWANU przyczyni się do zmniejszenia kosztu wody irygacyjnej i nawozów dla rolników. Przyczyni się ono także do zmniejszenia presji na europejskie naturalne zasoby słodkiej wody. W ramach projektu zostaną także opracowane programy zrównoważonego nawadniania, zmniejszające negatywny wpływ na środowisko niewłaściwego odprowadzania i ponownego wykorzystania ścieków.
Projekt SUWANU przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, zwiększenia zatrudnienia w sektorze rolniczym i podniesienia poziomu umiejętności i wiedzy dotyczącej gospodarki wodnej i ponownego wykorzystania ścieków. Pomoże również małym i średnim przedsiębiorstwom we wdrożeniu nowych i skutecznych rozwiązań w dziedzinie uzdatniania i ponownego wykorzystania ścieków oraz przedstawi je decydentom.