UE z zaangażowaniem podchodzi do wyzwania energetycznego, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Na chwilę obecną bioenergia odpowiada za ponad dwie trzecie całkowitej energii odnawialnej w UE. W przeciwieństwie do energii słonecznej czy wiatrowej, bioenergia nie jest zależna od źródeł o nieregularnej dostępności. Ponadto, w przeciwieństwie do spalania paliw kopalnych, biomasa może stanowić opcję neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla czy nawet odpowiadać za ujemne wartości emisji, w zależności od wybranego procesu uprawy i produkcji paliwa.
Oparty na współpracy sieciowej projekt
BESTF2 (Bioenergy sustaining the future 2), realizowany w ramach europejskiej przestrzeni badawczej (EPB), powołał program współfinansowania, by móc koordynować odpowiednie okołorynkowe projekty demonstracyjne na poziomie krajowym i regionalnym. Jego głównym założeniem jest zwiększenie konkurencyjności gospodarczej bioenergii w stosunku do energii uzyskiwanej w procesie spalania paliw kopalnych, a jednocześnie zapewnienie zrównoważonej produkcji zasobów biomasy.
Oprócz stworzenia możliwości dokonania postępów niemożliwych w przypadku indywidualnych projektów krajowych, BESTF2 usprawni realizację planu wdrożeniowego europejskiej przemysłowej inicjatywy na rzecz bioenergii. Inicjatywa ta stanowi część szerszego planu realizacji unijnych celów 20-20-20 na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 20%, generowania 20% energii ze źródeł odnawialnych oraz zwiększenia efektywności energetycznej o 20% do roku 2020.
Wytypowano pięć projektów, które uzyskają dofinansowanie ze środków krajowych, Komisji Europejskiej oraz przedstawicieli przemysłu. Reprezentują one łańcuchy wartości bioenergii, odzwierciedlające szereg różnych surowców, opcji przetwarzania, krajowych rynków bioenergii i poziomów wydajności bioenergetycznej. W projektach wykorzystano istniejące fabryki lub zakłady demonstracyjne w celu zminimalizowania inwestycji w infrastrukturę. Stworzenie innowacyjnych modyfikacji lub nowatorskie połączenie istniejących technologii doprowadzi do ważnej zmiany oddziaływania społeczno-gospodarczego bioenergii.
Zespół projektu jest na etapie negocjowania z koordynatorami wytypowanych projektów warunków przyznania dotacji. Jednocześnie urzędnicy ds. kontroli przystąpili do planowania systematycznych spotkań z koordynatorami, by uważnie śledzić postępy. Na stronie internetowej projektu można znaleźć informacje na temat ośmiu krajów uczestniczących i krajowych agencji finansowych zaangażowanych w realizację projektu.
Bioenergia w znacznym stopniu zmieni krajobraz energetyczny w UE. Obniżenie kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu zrównoważoności produkcji biomasy stanowi klucz do szybkiego i powszechnego wykorzystania tego typu energii. Dzięki wspólnemu finansowaniu najbardziej obiecujących projektów w ramach BESTF2 uda się zrealizować oba te założenia.