Zaawansowane technologicznie mapy w walce ze zmianą klimatu

Nowy atlas map elektronicznych uwzględniający koncepcję mapowania kontrowersji pozwoli decydentom skuteczniej zarządzać zmianą klimatu.

Zmiana klimatu i globalne ocieplenie zyskały na znaczeniu w kontekście poziomu zrównoważenia naszej planety, naszego dobrostanu, a nawet naszego istnienia w zagrożonych częściach świata. Do wspomagania procesu podejmowania decyzji w skomplikowanych sprawach klimatycznych niezbędne są zaawansowane technologicznie mapy o potężnych możliwościach wizualizacji. Z tego względu powołano do życia finansowany ze środków UE projekt EMAPS (Electronic maps to assist public science), w ramach którego przystąpiono do prac nad internetowym atlasem dla ekspertów w dziedzinie klimatu.

Zestaw 33 map, przeznaczony dla organizacji pozarządowych, firm konsultingowych, negocjatorów, decydentów, dziennikarzy i obywateli, wykorzystuje mapowanie kontrowersji, dzięki czemu przyciąga uwagę do ważnych kwestii spornych i ułatwia dyskusję na ich temat. Technika mapowania udostępnia użytkownikom narzędzia do badania obszarów spornych i prowadzenia dyskusji na forach. Są wśród nich tzw. "sprinty" lub fora hybrydowe zrzeszające ok. 30-40 osób o różnych specjalizacjach, które przez tydzień prowadzą dyskusję nad wybranym wyzwaniem socjoekonomicznym.

W celu stworzenia map naukowcy przeanalizowali ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmiany klimatu (UNFCCC) oraz Biuletyn Negocjacji nt. Ziemi. Przyjrzeli się aspektom geopolitycznym wydatków związanych z adaptacją, zwłaszcza kwestiom rozdzielania środków pomocy z krajów darczyńców do krajów beneficjentów, w połączeniu z badaniem wskaźników niestabilności. Przy użyciu szeregu metod cyfrowych i mediów społecznościowych, zespół projektu opracował mapy skutków dla ludzi, zwierząt, wody i żywności.

Atlas zachęca także do komunikacji między naukowcami i angażuje opinię publiczną zainteresowaną tematem do udziału w debacie. W tym kontekście przeprowadzono dwie analizy przypadku dotyczące starzejącej się populacji i adaptacji do zmiany klimatu, aby zadbać o to, by urządzenie do mapowania działało bez zarzutu. Zespół projektu zgromadził ponad 30 zestawów danych dotyczących zasadniczych kwestii, udostępniając cenne wnioski na temat badań społecznych i innych badanych kwestii.

Platforma climaps.eu udostępnia 33 wizualizacje spośród 120, które zrealizowano w ramach projektu, zachęcając opinię publiczną do zaangażowania i podnosząc świadomość w zakresie ważnych tematów dotyczących naszej planety. To ważne osiągnięcie przyczyni się do rozwiązania części trudnych problemów, z jakimi przyszło nam się zmierzyć.

opublikowano: 2016-01-12
Komentarze


Polityka Prywatności