Jakość powietrza w przyszłych scenariuszach dotyczących klimatu
Naukowcy przeprowadzili modelowe symulacje pozwalające oszacować wpływ przyszłych emisji antropogenicznych na jakość powietrza w Europie i we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego w obecnych i przyszłych warunkach klimatycznych.
Basen Morza Śródziemnego jest jednym z regionów na świecie, który
zgodnie z prognozami poważnie ucierpi w przyszłości w wyniku zmiany
klimatu. Prawodawcy starają się złagodzić wpływ globalnego ocieplenia i
zanieczyszczeń, wprowadzając środki zaradcze mające obniżyć emisje gazów
cieplarnianych i krótkotrwałych polutantów, jak prekursory ozonu i
aerozole.
Wspierana ze środków UE inicjatywa MAQUIS (Mediterranean air quality in future climate scenarios) ma określić wpływ czterech przyszłych poziomów emisji na jakość powietrza w obecnych i przyszłych warunkach klimatycznych.
Posługując się zestawem modeli symulacyjnych, uczeni określają ilościowo, w jakim stopniu różne scenariusze emisji i warunków klimatycznych wpływają na stężenia ozonu atmosferycznego i cząstek stałych.
Szacując przyszły wpływ różnych poziomów emisji, prawodawcy będą mogli dostosować strategie redukcji wymagane do osiągnięcia regionalnych celów w zakresie jakości powietrza.
Wyniki projektu MAQUIS pokazują, że przyjęcie limitów dotyczących emisji substancji zanieczyszczających w krajach UE zmniejszy letnie zubożenie warstwy ozonowej w większej części Europy. Jednocześnie wprowadzenie polityk dotyczących globalnej zmiany klimatu przyniesie korzyści innym regionom, w tym wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, Europie Wschodniej i Rosji.
Najlepszym scenariuszem jest jednak zintegrowanie polityk w sprawie jakości powietrza i zmiany klimatu na rzecz obniżenia stężeń ozonu i cząstek stałych w atmosferze. Wdrożenie takiej polityki znacząco poprawi jakość powietrza w całej Europie i basenie Morza Śródziemnego.
Lepsze zrozumienie interakcji między jakością powietrza a klimatem pomoże zidentyfikować główne czynniki wpływające na jakość powietrza dziś i w przyszłości w różnych przyszłych warunkach klimatycznych. W ten sposób rządy będą mogły staranniej oceniać skuteczność swoich polityk na rzecz obniżenia emisji i weryfikować je w razie potrzeby.
opublikowano: 2016-01-27