Mierzenie pulsu Ziemi

Dla badaczy Ziemi oczywiste jest, że wiele części skorupy ziemskiej pochodzi ze spodnich warstw płaszcza ziemskiego. Czas powstawania nowej skorupy i zawracania do obiegu skorupy starej okazuje się jednak trudną do zbadania kwestią.

Dzięki stopom osmowym zespół projektu OS.EARTH (Osmium alloys & the pulse of the Earth) mogą zbadać interakcję między płaszczem a skorupą ziemską. Osm występuje w dużym stężeniu w płaszczu Ziemi, natomiast w skorupie jego zasoby są w dużej mierze wyczerpane. W rzeczywistości poziomy tego pierwiastka w skorupie ziemskiej są tak niskie, że ich pomiar nastręcza ogromnych trudności.

Osm, podobnie jak iryd, występuje w największych stężeniach w złożach wulkanicznych i złożach wtórnych pochodzących z wcześniejszych struktur. W ciągu pierwszych dwóch lat realizacji projektu OS.EARTH, zespół zgromadził ponad 300 maleńkich ziaren stopów osmu z Renu i innych pochodzących ze złóż okruchowych na plażach.

Osm ze skorupy ziemskiej charakteryzuje się wysokimi proporcjami radiogeniczności w stosunku do stabilności, podczas gdy te same wartości osmu pochodzącego z płaszcza są niskie. Jego rozkład jest wyjątkowy, ponieważ daje możliwość śledzenia nieproporcjonalnej ilości skorupy określonego wieku. Badacze potwierdzili, że jeden ze szczytowych zasobów liczy sobie 1,2 mld lat.

Taka wartość szczytowa wieku skorupy kontynentalnej oznacza, że narasta ona w czasie w sposób pulsacyjny, pokrywając się z zdarzeniami topnienia skał płaszcza Ziemi na dużą skalę. Wiele próbek, które wciąż czekają na zbadanie, może dostarczyć cennych informacji na temat wcześniejszej historii Ziemi.

Stopy osmu zgromadzone ze złóż napływowych, które zawierają drobiny złota, przypuszczalnie dostarczą bezcennych wskazówek na temat powstawania kontynentalnej skorupy ziemskiej. Badacze z zespołu OS.EARTH testują hipotezę, zgodnie z którą stopy osmu w prehistorycznych przedmiotach ze złota mogą posłużyć do bardzo dokładnego ustalenia lokalizacji źródła ich pochodzenia.

opublikowano: 2016-02-01
Komentarze


Polityka Prywatności