W ramach jednego z badań unijnych opracowano nowe metody oceny wpływu ekologicznego produkcji żywności i napojów w Europie. Stwierdzono, że większość metod nie umożliwia uwzględnienia różnic regionalnych, zalecono zmiany w bazach danych i opracowano narzędzie programowe.
Produkcja żywności i napojów ma dla Europy ogromne znaczenie gospodarcze. Sektor ten ma też jednak istotny wpływ na środowisko, odpowiadając nawet za 30% europejskich emisji gazów cieplarnianych i około 75% całej eutrofizacji.
Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu SENSE (Harmonised environmental sustainability in the European food and drink chain) zajęli się opracowaniem systemu oceny wpływu na środowisko dostosowanego do potrzeb sektora. Wśród celów projektu zawarto ocenę istniejących metodologii i dostarczenie zintegrowanego systemu łączącego regionalne dane monitorowania i śledzenia. W ramach systemu zaplanowano też program certyfikacji.
Badanie ujednoliconej metodologii oceny wpływu pozwoliło sformułować kilka wniosków. Stwierdzono, że największy wpływ ma produkcja w gospodarstwach rolnych, toteż łączny wpływ w cyklu życia zależy od wariacji etapów produkcji rolnej. Wpływ jest też zróżnicowany w zależności od regionu. Podczas przeglądu ustalono, że większość istniejących metod nie pozwala uwzględniać złożoności regionalnej, co może prowadzić do błędów i niepewności. Trudno też o dane dotyczące inwentarza mające wymaganą rozdzielczość przestrzenną.
Analiza przepływów energii wykazała konieczność aktualizacji baz danych w celu uwzględnienia regionalizacji. Badacze ustalili, że niektóre modele i metody oceny dotyczące przede wszystkim gruntów nie nadają się jeszcze do regionalizacji, w odróżnieniu od kilku modeli i metod dotyczących wód.
Stwierdzono, że o ile problemy ekologiczne można powiązać z konkretnymi produktami, problemy społeczne są już raczej związane z konkretnymi przedsiębiorstwami. Oznacza to, że nie da się porównywać metod gromadzenia i oceny danych społecznych i środowiskowych.
Badanie procesów komunikacji z opinią publiczną wykazało, że nawet gdy konsumenci chcą postępować ekologicznie, nie mają pewności, czy ich działania faktycznie są ekologiczne. Co więcej, pojęcie ekologiczności jest postrzegane na wiele różnych sposobów. Stwarza to dylematy dla konsumentów i ma implikacje dla przyjętego podejścia do prac projektowych.
Nowe narzędzie oprogramowania upraszcza gromadzenie danych. W ramach projektu stworzono też wytyczne wspomagające małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w realizacji procesu. Dla ustalenia porównywalności narzędzie przetestowano na trzech rzeczywistych przypadkach, dla których wcześniej przeprowadzono ocenę cyklu życia. Faza weryfikacji zakończyła się powodzeniem, dzięki czemu narzędzie zostało rekomendowane do użytku w procesach ocen w kilku sektorach żywnościowych. Ostatecznym wynikiem był gotowy do realizacji plan polityki i zarządzania.
Narzędzie SENSE wspomaga MŚP w zmniejszaniu wpływu środowiskowego i społecznego produkcji żywności i napojów. Jego użycie ogranicza koszty i zwiększa wydajność, jednocześnie pomagając firmom w utrzymywaniu zgodności z przepisami i zaleceniami.