Bardziej zrównoważone pola golfowe

Pola golfowe są często krytykowane za nadmierne zużycie wody, szczególnie w bardziej suchych regionach, na przykład w południowej Europie. Nowo opracowany system pomaga rozwiązać ten problem dzięki sieci czujników i modułowi inteligentnego sterowania, umożliwiającym zarządzanie zużyciem wody i ograniczenie jej zużycia o jedną trzecią.

Celem projektu WATERGOLF (Wireless distributed intelligent system for irrigation optimisation and early turf disease prevention and treatment on golf courses) było opracowanie przyjaznego dla użytkownika systemu sterowania opartego na sztucznej inteligencji, służącego do monitorowania parametrów środowiskowych darni.
Dzięki temu pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie zieleni będą mogli nawadniać i pielęgnować pole w sposób najbardziej przyjazny dla środowiska.

Członkowie konsorcjum opracowali czujniki mierzące wilgotność, przewodność i temperaturę gleby, a także zawartość azotanów. Zbudowano także stację pogodową wyposażoną w szereg czujników, tym czujnik ewapotranspiracji, który mierzy ilość wody odparowywanej z trawnika.

Opracowano także czujnik optyczny wykorzystujący specjalne obiektywy do wykrywania warunków stresu w trawie oraz innych określonych warunków, na przykład występowania grzybów. Wszystkie czujniki są połączone w ramach sieci bezprzewodowej, która przesyła dane, nawet gdy węzły są zakopane pod ziemią. Powstała także bramka umożliwiająca komunikację między siecią bezprzewodową a bazą danych.

Naukowcy starali się dokładniej zbadać parametry wpływające na pewne choroby w darni, w tym grzyby, więdnięcie, Dollar Spot i wiele innych. Zanim te schorzenia stają się widoczne, jest już zwykle za późno na podjęcie skutecznych działań. Rozwiązanie opracowane w projekcie WATERGOLF może zatem odegrać ważną rolę w dbaniu o wygląd pól golfowych.

Dane dotyczące darni przeanalizowano i opracowano na ich podstawie zasady, by wprowadzić je następnie do systemu eksperckiego. Pozwoliło to na wczesne wykrywanie warunków stresu i schorzeń na polach golfowych. Specjalnie stworzone oprogramowanie przekształca informacje dostarczane do sieci na akcje lub prognozy, z których mogą skorzystać ogrodnicy.

System ma budowę modułową, dzięki czemu może składać się z zaledwie 2 czujników monitorujących pojedynczy obszar zieleni do nawet 50 czujników monitorujących całe pole golfowe. Miniaturowe stacje pogodowe umożliwiają ogrodnikom obliczanie dystrybucji wody na polu zgodnie z prędkością wiatru, promieniowaniem słonecznym i innymi znaczącymi czynnikami.

Dzięki projektowi WATERGOLF powstanie zindywidualizowany system pomagający w zarządzaniu zasobami wodnymi na polach golfowych. Przyczyni się on do ograniczenia zużycia wody o co najmniej jedną trzecią, a także wyeliminowania problemu chorób grzybiczych i chwastów, pozwalając na zmniejszenie stosowania pestycydów i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

opublikowano: 2016-02-05
Komentarze


Polityka Prywatności