CCS jest powszechnie uważane za najważniejsze rozwiązanie technologiczne pozwalające ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w związku ze spalaniem paliw kopalnych. Aby móc walczyć z globalną zmianą klimatu, potrzebujemy nowych infrastruktur badawczych (RI) poświęconych technologiom CCS drugiej i trzeciej generacji, dzięki którym przemysł i energetyka nie będą emitowały dwutlenku węgla.
W tym kontekście, uczestnicy projektu
ECCSEL PP2 (European carbon dioxide capture and storage laboratory infrastructure - Preparatory phase 2), finansowanego ze środków UE, postanowili stworzyć pierwszej klasy europejską infrastrukturę badawczą w dziedzinie CCS oraz zmodernizować istniejące laboratoria CCS znajdujące się na terenie Europy. W inicjatywie wzięły udział ośrodki doskonałości w dziedzinie CCS z ośmiu państw członkowskich, Norwegii i Szwajcarii.
Partnerzy projektu przygotowali podstawy prawne, finansowe i administracyjne niezbędne do uruchomienia ogólnoeuropejskiej infrastruktury badawczej CCS w 2015 r. oraz stworzenia podmiotu prawnego w roku następnym. W tym celu opracowano strategie realizacji i biznesplan. Pomagają one w sprawnej obsłudze RI, planowaniu technicznym i logistycznym, organizacji i kosztorysowaniu prac, określaniu wymagań w zakresie ochrony praw własności intelektualnej oraz analizie potrzeb dotyczących modernizacji i budowy laboratoriów.
Uczestnicy projektu sklasyfikowali 18 z 91 zidentyfikowanych luk między istniejącymi RI a aktualnymi potrzebami, aby rozwiązać najważniejsze problemy dotyczące CCS. Chodziło przede wszystkim o przygotowanie budowy nowych ważnych laboratoriów w oparciu o ustalenia Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) oraz o ułatwienie naukowcom dostępu do najlepszych europejskich placówek.
Aby wzmocnić badania naukowe, rozwój technologii, innowacje i edukację w dziedzinie CCS, zespół uczestniczył w przygotowaniu strategii Komisji Europejskiej w zakresie edukacji i szkolenia w ramach obszaru tematycznego CCS.
Projekt ECCSEL PP2 przygotował podwaliny pod budowę nowego rodzaju RI, która umożliwi uporanie się z problemem rosnącego zapotrzebowania na energię, bezpieczeństwa dostaw energii i zmiany klimatu.