Zjednoczone Królestwo ma pierwszą stację tankowania wodoru

Uruchomiona przez firmę Shell nowa stacja w Cobham, przy autostradzie M25, została wyposażona w ATM w ramach finansowanego ze środków UE projektu HYFIVE. To pierwsza z trzech stacji tankowania wodoru, które firma Shell zamierza otworzyć w 2017 r. w Zjednoczonym Królestwie.

„Projekt HYFIVE, realizowany w ramach Wspólnego Przedsiębiorstwa FCH, już przyniósł ważne wyniki i przyczynił się do rozwiązania istotnych problemów UE, niemniej cieszymy się z dołączenia do przedsięwzięcia ważnego podmiotu z sektora przemysłowego” – stwierdził Bart BieBuyck, dyrektor wykonawczy Wspólnego Przedsiębiorstwa na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych (Wspólne Przedsiębiorstwo FCH). „Otwarcie pierwszej stacji firmy Shell w Zjednoczonym Królestwie umacnia zobowiązanie sektora do odchodzenia od paliw kopalnych”.

Stacje są przeznaczone do tankowania pojazdów elektrycznych zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, które przekształcają wodór w energię elektryczną, odprowadzając przez rurę wydechową jedynie ciepło i wodę. Na terenie Zjednoczonego Królestwa jest na razie dostępny w salonach tylko jeden samochód tego typu: Toyota Mirai. Niemniej na brytyjskich drogach można też wypatrzeć niewielką liczbę aut Hyundai ix35 Fuel Cell, a trzeci samochód – Honda Clarity – trafił niedawno do garstki potencjalnych kierowców również w ramach projektu HYFIVE. Honda jest jednym z pięciu producentów samochodów, który dostarczy 185 pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi potencjalnym klientom w Austrii, Danii, Niemczech, Włoszech, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie.

Mimo iż przed wodorowymi ogniwami paliwowymi nadal jeszcze długa droga, zanim pojawi się wystarczająca liczba stacji tankowania i samochodów na drogach, aby przynieść korzyści skali, dostawy ogniw paliwowych w sektorze przemysłowym już odnotowują wzrost. Wzrosły o dwie trzecie w 2016 r. w porównaniu do poziomu z 2015 r., a pojemność transportowa ogniw paliwowych podwoiła się do 280 MW.

Wodór na stacji tankowania w Cobham jest wytwarzany na miejscu za pomocą elektrolizera, który został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywać nadwyżki energii odnawialnej z farm wiatrowych i innych źródeł, które przewyższają zapotrzebowanie kraju. Sieć wysyła sygnał o możliwości rozpoczęcia pracy do elektrolizera, który jest w stanie uruchomić się i zatrzymać w ciągu około pół sekundy. Inaczej mówiąc w ogóle nie jest potrzebne paliwo kopalne do wytworzenia wodoru na stacji.

To trzecia lokalizacja w Zjednoczonym Królestwie zaopatrywana przez ITM i siódma stacja tankowania wodoru w tym kraju, ale pierwsza, która została otwarta przy autostradzie i parkingu publicznym.

Matthew Tipper, wiceprezes Future Fuels w firmie Shell powiedział: „Wodór ma potencjał by stać się w przyszłości czystym i wszechstronnym paliwem transportowym, a stacja tankowania wodoru w Cobham jest jednym ze sposobów, w które Shell wspiera stosowanie paliw alternatywnych, aby wnieść swój wkład w transformację sektora energetycznego. Dzięki temu klienci posiadający pojazdy elektryczne napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi zyskają możliwości prostego i szybkiego tankowania na jednej z największych stacji paliwowych w Zjednoczonym Królestwie”.

Inicjatywa została częściowo sfinansowana przez Wspólne Przedsiębiorstwo FCH i brytyjski Urząd ds. Pojazdów Niskoemisyjnych (Office of Low Emission Vehicles). Shell rozważa obecnie podjęcie podobnych inicjatyw w Szwajcarii, Austrii, Francji, Belgii i Holandii.

Więcej informacji:
HYFIVE
CORDIS

opublikowano: 2017-02-27
Komentarze


Polityka Prywatności