Od dżinsów przez włókna po metki ubrań: nowa metoda recyklingu to bardziej ekologiczna odzież

Nowa metoda recyklingu przekształca odzież w materiały ulegające biodegradacji, dzięki czemu branża mody może stać się bardziej przyjazna dla środowiska.

Powszechnie wiadomo, że przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli na świecie. Zgodnie z szacunkami z 2015 r. odpowiada on za 1715 mln ton rocznej emisji CO2 i wytwarza około 92 mln ton odpadów stałych rocznie. Do produkcji odzieży zużywa się średnio 79 miliardów metrów sześciennych wody rocznie – wystarczająco dużo, aby wypełnić prawie 32 miliony basenów olimpijskich!

Dążąc do poprawy praktyk zrównoważonego rozwoju w branży mody, pewna firma sektora technologii odzieżowej oraz ambitna marka odzieżowa połączyły siły, aby przekształcić kolekcję niezbędnych elementów garderoby w nowe, w pełni biodegradowalne materiały. Innowacyjny proces opracowany przez zespół unijnego projektu WEAR ma potencjał, aby znacząco zmniejszyć wpływ branży modowej na środowisko.

„Zaprojektowaliśmy kolekcję podstawowych artykułów odzieżowych, koncentrując się na ubraniach, które prawie każdy z nas posiada i nosi na co dzień, takich jak kurtki, dżinsy czy koszule. Naprawdę ważne było, aby nie pogarszając jakości projektów, wytworzyć produkt, który jest zrównoważony, ulega biodegradacji i nadaje się do recyklingu”, mówi Sabinna Rachimova, partner projektu i założycielka wytwórni mody SABINNA, na filmie projektu WEAR.

Nowy proces skupia się na koncepcji obiegu zamkniętego. Materiały wykorzystywane w kolekcji – w tym przypadku bawełna i wiskoza – w pełni wykorzystują procesy produkcji i recyklingu o obiegu zamkniętym. Oznacza to, że ubrania te nie będą wyrzucane, kiedy się zużyją. Zamiast tego po zakończeniu użytkowania artykułu materiały użyte do jego produkcji mogą zostać rozpuszczone i przekształcone w nowe materiały. Materiały te są następnie przetwarzane na opakowania odzieżowe, metki, elementy wystroju wnętrz sklepów i wiele innych produktów.

Jak działa proces recyklingu

Innowacyjna technika opracowana przez partnerów projektu opiera się na prostej chemii organicznej. Przy pomocy nietoksycznych procesów chemicznych odzież rozpuszcza się, uzyskując włókna celulozowe, i przekształca w nowe, w 100% celulozowe materiały. Nowe, w pełni nadające się do recyklingu i ulegające biodegradacji materiały są następnie prasowane w elastyczne arkusze podobne do bibuły, papieru, kartonu, plastiku, a nawet drewna. Procesy te wymagają stosowania minimalnych, a czasem nawet zerowych ilości substancji chemicznych, co czyni je jeszcze bardziej ekologicznymi.

Zastosowanie recyklingu chemicznego zamiast mechanicznego pozwala zmniejszyć zużycie wody. Znaczenie tego oszczędzającego wodę rozwiązania staje się bardziej widoczne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do wytworzenia jednej pary dżinsów potrzeba około 10 850 litrów, a jednej koszulki 2720 litrów wody! Procesy chemiczne wytwarzają również mniej odpadów i emitują mniej dwutlenku węgla, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii.

Kolekcja odzieży pokazuje, że możliwe jest stosowanie zrównoważonych praktyk bez konieczności rezygnowania z estetyki. Dzięki nowej metodzie, tworząc ubrania w 100% z bawełny lub wiskozy, wszyscy projektanci mogą mieć pewność, że ich ubrania nadają się do recyklingu. Odzież z bawełny i wiskozy może być nawet odzyskiwana ze składowisk odpadów i przetwarzana w celu uzyskania czystych i ulegających biodegradacji materiałów.

Zespół bada obecnie możliwości współpracy z innymi markami odzieżowymi w celu poprawy praktyk zrównoważonego rozwoju w całej branży.

Aktualnie, w drugim i ostatnim roku realizacji projektu WEAR (Wearable technologists Engage with Artists for Responsible innovation), jego uczestnicy starają się namówić firmy technologiczne i inżynieryjne do bliższej współpracy z projektantami i artystami z całej Europy. Ich celem jest upowszechnienie bardziej zrównoważonego i etycznego podejścia w branży opracowywania urządzeń noszonych na ciele i e-tekstyliów.

Więcej informacji:
strona projektu WEAR

data ostatniej modyfikacji: 2018-06-09 17:15:02
Komentarze


Polityka Prywatności