„Ukrywające się na widoku” – tak opisano pięć nowo odkrytych cząstek, których zauważenie wymagało niemniej wyjątkowej czułości Wielkiego Zderzacza Hadronów CERN. CERN opisuje zaobserwowanie pięciu nowych stanów jednocześnie jako „raczej wyjątkowe”.
Naukowcy wspomagani przez finansowany ze środków UE projekt CLIM-AMAZON, poświęcony osadom rzecznym, ujawnili, że Amazonka jest znacznie starsza niż dotychczas sądzono.
W Światowym Dniu Meteorologii świat zaczyna wkraczać na niezbadany obszar, zważywszy na fakt, że rok 2016 był najcieplejszym w historii pomiarów, a trend ten ma się utrzymać w roku 2017. Od paryskiego porozumienia klimatycznego nie upłynęło jeszcze 18 miesięcy i co dalej?
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu opracowali komplet narzędzi mających zapewnić dokładniejszy obraz bieżącej bioróżnorodności, wspomagając wysiłki na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.
Opierając się na wynikach wcześniejszych badań nad uranem finansowanych ze środków UE, naukowcy ustalili możliwe podejście do bezpiecznego usuwania pierwiastków promieniotwórczych z odpadów powstających w sektorze energetyki jądrowej.
Rozpoznawanie regionów, w których ma miejsce poszerzająca się samoistnie utrata lasów może pomóc w utrzymaniu bioróżnorodności i wspomaganiu łagodzenia zmiany klimatu wedle wyników badań przeprowadzonych przy wsparciu dwóch projektów finansowanych ze środków UE.
Znane jako najbogatsze i najważniejsze stanowisko mezolityczne w Zjednoczonym Królestwie, Star Carr nadal skrywa wiele sekretów, które archeologowie chcą odkryć Zjednoczonym Królestwie, zanim będzie za późno. Wysychanie torfowisk, wahania poziomu wód gruntowych i niespotykane poziomy kwasowości niszczą to stanowisko w niepokojącym tempie.
Innowacyjna metoda suchego trawienia opracowana przez finansowanych ze środków UE naukowców może obniżyć koszty produkcji ogniw fotowoltaicznych aż o 25%.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu XF-ACTORS informują o swoich pracach nad modelowaniem choroby, które są kluczem do zintegrowanej strategii kontrolowania procesu rozprzestrzeniania się patogenu Xylella fastidiosa (XF), stwarzającego poważne zagrożenie dla sadów oliwnych w południowych Włoszech.
Uruchomiona przez firmę Shell nowa stacja w Cobham, przy autostradzie M25, została wyposażona w ATM w ramach finansowanego ze środków UE projektu HYFIVE. To pierwsza z trzech stacji tankowania wodoru, które firma Shell zamierza otworzyć w 2017 r. w Zjednoczonym Królestwie.
Nowa maszyna o nazwie Watly oferuje rozwiązanie trzech najważniejszych wyzwań, z którymi boryka się społeczeństwo – zapewnienie dostępu do czystej wody, zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej i korzystanie z owoców trwającej rewolucji cyfrowej. Wspomagane z budżetu programu „Horyzont 2020” innowacyjne MŚP pracujące nad projektem są niemal gotowe do zaprezentowania pierwszej maszyny Watly w pełnej skali.
Rok 2017 rozpoczęliśmy wiadomością o nowym organie w naszym organizmie. Teraz dowiadujemy się, że Ziemia wzbogaciła się (prawdopodobnie) o nowy, ósmy kontynent. W nowym artykule, opublikowanym w czasopiśmie »Geological Society of America«, zespół naukowców argumentuje, że rozległa, nieprzerwana połać skorupy kontynentalnej okalająca Nową Zelandię na tyle się odróżnia, że może być sklasyfikowana jako odrębny kontynent.
Wraz z powiększaniem się obszarów dennych o niskim stężeniu tlenu na świecie, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu HYPOX wskazują na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez ekosystemy morskie.
Dostępne są już wyniki zakrojonego na szeroką skalę badania dawców krwi na Martynice, prowadzonego podczas wybuchu w 2016 r. epidemii wirusa Zika, którym wedle danych państwowej służby zdrowia zakażonych zostało 568 ciężarnych kobiet. Nie tylko precyzyjnie opisują obserwację przypadków zachorowań oraz seroprewalencję, ale dają także cenny wgląd w problematykę zarządzania systemem krwiodawstwa oraz w naturalną historię zakażeń wirusem ZIKA wśród dorosłych.
Jedna rzecz to świadomość, że Ziemia przechodziła już w przeszłości nagłe zmiany klimatu – zwane zdarzeniami typu Dansgaard-Oeschger (D-O). Jednak ustalenie przyczyn tych dramatycznych i raczej krótkoterminowych zmian, to już inna historia, którą dr Rachael Rhodes z Uniwersytetu w Cambridge rekonstruuje za pomocą danych chemicznych z rdzeni lodowych pobranych na Grenlandii.
Wiadomo, że sprzężenie zwrotne między lodem a albedo Ziemi w wyniku topnienia lodu morskiego, głównie w Arktyce, nasila globalne ocieplenie. Mniej powszechna jest wiedza o skutkach braku lodu latem dla ambicji świata, by utrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2°C do roku 2100. Badania prowadzone w ramach projektu TRANSRISK kreślą raczej ponury obraz, kładąc nacisk na potrzebę lepszego poznania skutków szybkiej zmiany klimatu w regionie.
Radzenie sobie ze zmianą klimatu będzie już wystarczająco trudne bez martwienia się o zdarzenia Dansgaard-Oeschger (D-O), które mogą jej towarzyszyć. Jednakże nie można ich wykluczyć. Powinniśmy wiedzieć więcej o tych zdarzeniach: jak wpływały na naszą planetę w przeszłości i jak mogą na nią wpływać w przyszłości. Najlepiej zachowane rdzenie lodowe na świecie mogą dostarczyć informacji, które pozwolą udoskonalić modele klimatyczne.
Fotowoltaika organiczna (OPV) może i jest tańsza od silikonowej, ale jej wydajność nie zachęca do korzystania z niej. Konsorcjum europejskich grup badawczych i przedsiębiorstw zademonstrowało niedawno organiczne moduły fotowoltaiczne o zróżnicowanych kształtach, do zastosowań w pomieszczeniach i na zewnątrz, które mogą stanowić rozwiązanie problemu.
W ramach dofinansowanego ze środków UE projektu T-FORCES naukowcy odkryli, że bioróżnorodne lasy nie zwiększają składowania dwutlenku węgla powyżej pewnego pułapu.
Niedawno paleoklimatolog, William Ruddiman, zasugerował, że ludzie mogą wywierać znaczny wpływ na klimat Ziemi już od tysięcy lat – poprzez emisje dwutlenku węgla i metanu ze spalania biomasy i deforestacji związanych z wczesnym rolnictwem. Partnerzy projektu EARLYHUMANIMPACT postanowili tę hipotezę zweryfikować.
W tym ostatnim wydaniu serii „Wyznaczanie trendów w nauce” w 2016 r. (kiedy będziecie to czytać, autor będzie już cieszyć się świętami w domowych pieleszach), przedstawiamy trzy związane ze świętami Bożego Narodzenia relacje, które w tym świątecznym okresie trafiły na czołówki doniesień w mediach.
Marmok-5, nowe urządzenie wykorzystujące turbiny pływowe do generowania do 30kW energii elektrycznej, zostało niedawno umieszczone na stanowisku BiMEP u północnych wybrzeży Hiszpanii. Urządzenie to wytwarza wystarczającą ilość energii na potrzeby średniej wielkości przedsiębiorstwa.
Odkryty fragment szkieletu dinozaura zatopiony w bursztynie przez ponad 99 milionów lat wraz ze skamieniałymi piórami został po raz pierwszy powiązany z nieptasim dinozaurem.
Astronomowie zgromadzili relacje astronomiczne obejmujące 3 000 lat, dzięki którym odkryli, że wraz z każdym mijającym stuleciem dzień na Ziemi wydłuża się o dwie milisekundy. Dzieje się tak dlatego, że ruch obrotowy planety stopniowo ulega spowolnieniu.
Finansowany ze środków UE zespół, pracujący pod kierunkiem szkockiej uczelni, wykorzystuje wirtualne larwy koralowców do przetestowania w jakim stopniu rezerwaty morskie są w stanie przeciwstawić się zmianie klimatu.