Nauki fizyczne i o środowisku

Wielkości Delaware, czterech Londynów, ćwierci Walii – jak by nie patrzeć nie ma wątpliwości, że jedna z największych jak dotąd odnotowanych gór lodowych oderwała się od lodowca szelfowego w Arktyce, co zostało potwierdzone 12 lipca przez satelitę NASA.
Miejskie przedsiębiorstwa autobusowe z Niemiec, Południowego Tyrolu i Włoch, wspólnie zamawiają 63 autobusy z ogniwami paliwowymi do swoich flot w ramach finansowanego ze środków UE projektu JIVE.
Najnowsze analizy archeologiczne znalezisk ochry w Etiopii stanowią kontynuację wcześniejszych prac w ramach finansowanego ze środków UE projektu, którego partnerzy odkryli, że przedstawiciele gatunku homo sapiens zaczęli używać symboli wcześniej niż dotychczas przypuszczano.
Wyniki finansowanego ze środków UE projektu ALP-AIR wskazują, że obecne szacunki zanieczyszczenia tlenkiem azotu pochodzącym z ruchu ulicznego mogą być nawet czterokrotnie zaniżone.
Podzwrotnikowe ruchy wirowe znane są jako strefy akumulacji dryfujących odpadów plastikowych. Tymczasem akumulacja na polarnych szerokościach geograficznych nie została tak dokładnie zbadana. Niedawno opublikowane sprawozdanie relacjonuje zakrojone na szeroką skalę pobieranie próbek dryfujących odpadów z Oceanu Arktycznego, które przyniosło pewne interesujące ustalenia.
Nowe badania, bazujące na wynikach wcześniejszego projektu finansowanego ze środków UE, zajmują się analizą wpływu wód gruntowych w Afryce Wschodniej na przetrwanie pierwszych ludzi i wskazują, że mogły być czynnikiem pobudzającym ewolucję.
NASA ma nadzieję wysłać załogową misję na Marsa w połowie lat 30. XXI w. Na planecie, gdzie temperatury spadają do -125°C wytwarzanie energii stanowi poważny problem, w związku z czym testowane będą nowe technologie. Ponieważ najlepsze urządzenia potrzebują ludzi, którzy będą z nich korzystać, prowadzone są też doświadczenia testujące ich wytrzymałość.
Najnowsza broszura research*eu RESULTS PACK – zbiór artykułów poświęconych finansowanym ze środków UE projektom prowadzonym w określonej dziedzinie badań naukowych – jest już dostępna bezpłatnie w formacie PDF. To wydanie poświęcone jest temu, jak innowacyjne badania dofinansowane ze środków unijnych zapewniają innowacyjne rozwiązania wspomagające ekologiczny wzrost poprzez efektywne gospodarowanie zasobami i przesuwanie się w kierunku gospodarki o prawdziwie zamkniętym obiegu.
Obrazowanie heliosfery światłem widzialnym zrewolucjonizowało badania nad wiatrami słonecznymi poprzez wprowadzenie pomiarów in situ. W oparciu o te postępy europejscy naukowcy badający przestrzeń kosmiczną postanowili połączyć swoją wiedzę fachową, tworząc unikalny katalog i pogłębiając naszą wiedzę na temat całości układu Słońce-Ziemia.
Turbina pływowa stworzona w ramach finansowanego przez UE projektu FLOTEC obecnie uzyskała osiągi porównywalne z morskimi turbinami wiatrowymi, wytwarzając ponad 18 MWh (megawatogodzin) energii w ciągłym 24-godzinnym okresie testowym i ogłaszając nową epokę bardziej konkurencyjnych dostaw energii pływów morskich.
Obniżenie emisji i kosztów eksploatacji – to tylko dwie spośród wielu korzyści, jakie przyniosą pierwsze dalekobieżne i w 100% elektryczne promy pasażerskie i samochodowe. Majowa zapowiedź jednego z partnerów finansowanego ze środków UE projektu, dotycząca wprowadzenia na rynek modułowego systemu akumulatorów litowo-jonowych do promów, przybliża tę wizję do rzeczywistości.
Mówi się, że Morze Śródziemne jest „w stanie oblężenia” z powodu silnych presji wynikających z różnych działań człowieka. Potrzebnych jest jednak więcej informacji, aby poznać wpływ tych działań na ekosystem i jego zasoby. W ramach finansowanego ze środków UE projektu opublikowano raport, który pomoże tę lukę w wiedzy wypełnić.
Zapory na europejskich rzekach mogą ułatwiać wędkarstwo, być źródłem energii oraz ograniczać przepływ inwazyjnych gatunków, ale mogą także stwarzać zagrożenie powodziowe, zakłócać wzorce migracji oraz doprowadzać do fragmentacji siedlisk. Jakie zatem podejście do ponownego połączenia naszych rzek byłoby najlepsze? Finansowany ze środków UE projekt udziela w tej kwestii pewnych odpowiedzi.
Pogłębiając wiedzę na temat biogeochemicznych cykli pierwiastków śladowych w Arktyce, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu ARCTIC GEOTRACES rzucają więcej światła na odporność Oceanu Arktycznego na globalne zmiany i określają jednocześnie jego prawdopodobną przyszłość.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu DEEPEGS zeszli na głębokość 4659 metrów na polu geotermalnym, co opisywane jest jako osiągnięcie „znaczącego kamienia milowego” w sektorze geotermalnym.
Czy będziemy mieć wystarczająco żyznej gleby, aby uprawiać żywność, której potrzebuje nasza rosnąca populacja? Czy możliwe jest dostosowanie produkcji żywności do zmiany klimatu? Jak definiować odpowiedzialne badania naukowe i innowacje w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego? W ramach finansowanego ze środków UE projektu, który ma zachęcić obywateli do udziału w debacie i wyrażania swoich poglądów, udostępniono właśnie zestaw narzędzi nakreślający etapy maksymalizowania oddolnego zaangażowania.
Polska w ramach udziału w Astana EXPO 2017 zamierza aktywnie uczestniczyć w inicjatywach o charakterze naukowym, podejmowanym przez Organizatora Wystawy: Forum Energii Przyszłości oraz Platformie Najlepszych Praktyk Energetycznych.
Naukowcy dokonali przypadkowego odkrycia, że larwy barciaka mniejszego, hodowane komercyjnie na przynętę wędkarską, potrafią biodegradować polietylen, co zasadniczo oznacza, że mogą zjadać nasze odpady. Odkrycie budzi nadzieję, że te małe stworzenia mogą stać się potężną bronią w walce z zanieczyszczeniem środowiska.
Dwa kolejne lata masowego bielenia koralowców znacznie osłabiły 1500 km australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Naukowcy obawiają się, że szkody są nieodwracalne.
Najnowsze badania rzucają nowe światło na atmosferę wczesnej Ziemi, zdominowaną przez gęste obłoki metanu. Obłoki te wymusiły ulatnianie się wodoru z atmosfery, umożliwiając powstanie dzisiejszego, bogatego w tlen powietrza.
Obecne techniki monitorowania wulkanów polegają głównie na obserwacjach geofizycznych. Opierając się na konsensusie, że gazy wulkaniczne są kolejnym czynnikiem determinującym erupcje wulkaniczne – którego nie można pominąć – partnerzy projektu BRIDGE postanowili opracować technologie monitorowania gazów, których połączenie z geofizyką powinno pomóc w doskonaleniu prognoz.
W obliczu nasilającej się konkurencji o zasoby leśne, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu DIABOLO postanowili wprowadzić efektywniejsze metody śledzenia zakłóceń i degradacji.
Naukowcy analizujący przyczyny rekordowej burzy pyłowej, która nawiedziła Bliski Wschód i Cypr w 2015 r., wskazali na jeden kluczowy czynnik, który nasila wojna tocząca się w Syrii i Iraku. Mimo iż burza była rekordowa, nie udało się jej przewidzieć, bo tego typu zdarzenia są nadal trudne do prognozowania.
Chociaż finansowany ze środków UE projekt CARBAZYMES dobiega zaledwie półmetka, jego partnerzy już złożyli wniosek patentowy. Zidentyfikowali obiecujące enzymy biokatalityczne, które mogą potencjalnie przekształcić przemysłowe procesy chemiczne z korzyścią dla przemysłu, konsumentów i środowiska.
Niedawno opublikowany artykuł opisuje nowy gatunek Tyranozaura i przekonuje, że owe przerażające gady z okresu kredy miały nieprawdopodobnie wrażliwe pyski, jak opuszka palca człowieka. Jak sugerują naukowcy, jeden z wniosków płynących z tego odkrycia jest taki, że samice i samce tego gatunku lubiły pocierać się pyskami w okresie godowym.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listyPrzegląd uczelni w Polsce
UNS_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności