Nauki fizyczne i o środowisku

Badacze dążą do osiągnięcia nowego poziomu wydajnego wykorzystania zasobów poprzez przekształcanie obornika w szereg przydatnych materiałów dla przemysłu rolnego i ogrodniczego.
Badacze z UE wprowadzają nowe podejście do międzynarodowej ochrony środowiska morskiego, wykorzystujące sieci rezerwatów zakładające możliwość wytwarzania energii elektrycznej.
W ramach unijnego projektu przygotowano szereg udoskonaleń dla systemowych modeli Ziemi (ESM), które umożliwią dokładniejsze prognozowanie przyszłego klimatu.
Oczyszczalnie ścieków muszą radzić sobie z dużymi ilościami danych z różnych źródeł i o różnej jakości, co utrudnia operatorom identyfikowanie statusu obiektu. W ramach jednej z inicjatyw UE zajęto się tym problemem i w wyniku podjętych prac umożliwiono skuteczne zarządzanie wszystkimi dostępnymi danymi w oczyszczalniach.
Lotnictwo stanie się bardziej przyjazne dla środowiska dzięki nowemu narzędziu oprogramowania, które zwiększy wydajność samolotów na każdym etapie cyklu życia, od budowy poprzez użytkowanie aż po wycofanie z eksploatacji.
Niszczenie historycznych budynków staje się coraz poważniejszym problemem, co oznacza także potrzebę zrównoważonego zarządzania zabytkowymi obiektami. W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowe złożone materiały zaprojektowane specjalne do renowacji historycznych materiałów.
Czy strategie redukcji emisji prowadzone przez globalne światowe gospodarki są wystarczające, żeby utrzymać globalne ocieplenie poniżej poziomu dwóch stopni Celsjusza?
Jeden z projektu UE zajął się wspomaganiem ustawodawców i decydentów politycznych w podejmowaniu dobrze poinformowanych decyzji dzięki lepszemu zrozumieniu konsekwencji różnych polityk i strategii klimatycznych, co pozwoli ograniczać niepewność i zyskiwać lepszy wgląd. Dotychczasowe prace dotyczyły identyfikowania i zaspakajania potrzeb związanych z wiedzą poprzez gromadzenie i syntezę wiedzy.
Badacze mają nadzieję, że lepsza wymiana wiedzy między ekspertami pozwoli złagodzić skutki klęsk żywiołowych i zagrożeń pogodowych wywołanych zmianami klimatu.
Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali nową technologię wychwytywania, transportowania i składowania dwutlenku węgla (CO2) w głębokich formacjach skalnych. Może to pomóc w złagodzeniu zmian klimatu.
Wiele krajów dokonuje imponujących postępów w zakresie wprowadzania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (DRES) do konwencjonalnych sieci elektroenergetycznych. Płynne przejście zapewniają nowe narzędzia do zarządzania w połączeniu z biznesplanem i ramami regulacyjnymi.
Jak dostrzec, co się dzieje we wnętrzu jąder atomowych? Dla fizyków ważnym źródłem informacji są tu mezony, cząstki emitowane podczas zderzeń jąder. Do tej pory nie było jednak wiadomo, które mezony niosą wiarygodną informację, a które ją zakłócają. Analiza wyników międzynarodowego eksperymentu FOPI, przeprowadzona przez fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego, pozwoliła uczynić widok na wnętrze jądra atomowego znacznie bardziej przejrzystym.
Składowanie krótkotrwałych odpadów jądrowych na płytkich głębokościach pod ziemią osiągnęło dojrzałość przemysłową, ale geologiczne składowanie zużytego paliwa długożyciowego głęboko pod ziemią jest nadal bardzo daleko od tego celu. Finansowana ze środków UE inicjatywa umożliwiła nawiązanie współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi i organizacjami ds. bezpieczeństwa technicznego w celu stworzenia sieci niezależnych ekspertów oraz oceny głębokich składowisk geologicznych.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu grupa naukowców pracuje nad przekształceniem resztkowej biomasy w nośniki energii do produkcji wysokiej jakości paliw i środków chemicznych, a także energii elektrycznej i cieplnej.
Celem finansowanego ze środków UE projektu PAGE21 było poznanie interakcji zachodzących pomiędzy globalnym systemem klimatycznym a zamarzniętym gruntem. W ramach projektu poddano kwantyfikacji zjawisko topnienia wiecznej zmarzliny, zmierzono emisje dwutlenku węgla i azotu z obszarów objętych wieczną zmarzliną oraz zbadano ich wpływ na zmiany klimatu.
Skutki globalnego ocieplenia dla Europy i reszty świata mogą być bardzo dotkliwe. Finansowana ze środków UE inicjatywa określa i wylicza skutki zmiany klimatu oraz najlepsze strategie reagowania na zmieniające się warunki środowiskowe.
Działając pod egidą projektu finansowanego ze środków UE, naukowcy pracują nad sposobami składowania odpadów jądrowych pod ziemią i uszczelniania miejsc składowania przy pomocy specjalnych korków. W przypadku powodzenia projektu, do 2025 roku w Europie mogłyby powstać pierwsze składowiska geologiczne umożliwiające trwałe unieszkodliwianie.
Mimo swojej urody i bioróżnorodności, rafy koralowe to delikatne ekosystemy, dla których działalność człowieka i zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożone. Finansowany przez UE zespół badaczy pomaga zwiększyć potencjał Karaibów w zakresie zachowania i ochrony raf.
Najnowsze badania wykazały, że wpływ zmian orbitalnych na insolacje ma fundamentalne znaczenie dla regulacji występowania i zakresu zmienności klimatu na przestrzeni tysiącleci.
Finansowani ze środków UE naukowcy pracują nad stworzeniem najbardziej zaawansowanej i niezawodnej platformy do prowadzenia symulacji liczbowych z myślą o wszystkich stronach zainteresowanych w Europie, aby móc zweryfikować bezpieczeństwo istniejących i przyszłych reaktorów jądrowych.
Samowystarczalna energetycznie oczyszczania ścieków, wykorzystujące produkty uboczne do zasilania swojej pracy oraz odzyskująca odpady stałe i wodę, może zrewolucjonizować technologię oczyszczania wody.
Dążąc do przekształcenia Europy w gospodarkę ekologiczną, zainteresowane strony stworzyły różne wskaźniki do pomiaru postępów w tym zakresie. W ramach unijnej inicjatywy badane są narzędzia do oceny wzrostu ekologicznego i rozwoju zrównoważonego w celu ułatwienia tego przejścia.
Unijny projekt utorował drogę ku bardziej zrównoważonej produkcji paliw i wyrobów petrochemicznych, które dotychczas otrzymywane były z ropy naftowej.
Przedstawiciele sektora badań naukowych, przemysłu i szkolnictwa wyższego z krajów Morza Śródziemnego opracowali niedawno plan na rzecz skoordynowanych badań nad gospodarką wodną w UE.
Oznaki zmian klimatu, takie jak wzrost temperatur, przedłużające się susze czy ekstremalne opady, mogą wywierać istotny wpływ na wiele obszarów, w tym regiony górskie. Duże konsorcjum pracowało nad zaawansowanymi modelami, aby określić ilościowo i opracować prognozy oddziaływania zmian klimatu przede wszystkim na wody powierzchniowe.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności