Nowe informacje na temat zanieczyszczenia feromonami
W ramach przeprowadzonego niedawno projektu badano, czy inwazyjne gatunki ryb mogą wpływać na gatunki rodzime przy pomocy feromonów sygnalizujących.
Jeden z powszechniejszych gatunków inwazyjnych w Europie, kiełb amurski, wpływa na rodzimą słonecznicę pospolitą (w Europie) oraz Pimephales promelas (w Ameryce Północnej). Istnieje hipoteza, zgodnie z którą kiełb amurski zaburza rozmnażanie się tych gatunków poprzez swoje feromony sygnalizujące.
Koncepcja zanieczyszczenia feromonami była przedmiotem prac prowadzonych w ramach finansowanego przez UE projektu SCENT. W projekcie SCENT badano, czy zanieczyszczenie feromonami sprzyja inwazyjności kiełba amurskiego, szczególnie w kontekście gatunku Pimephales promelas.
Badacze poświęcili część czasu na stworzenie eksperymentalnego systemu laboratoryjnego złożonego ze zbiorników i kamer wideo. W okresie godowym ryby z gatunku Pimephales promelas były stale wystawiane na działanie feromonów wydzielanych przez samce kiełba amurskiego.
Nie stwierdzono żadnego wpływu feromonów kiełba amurskiego na rozmnażanie się Pimephales promelas pomimo istotnych dowodów na preferencje samic Pimephales promelas w stosunku do ukrytych sygnałów płciowych kiełba.
Badacze wyizolowali także i scharakteryzowali strukturę chemiczną tych feromonów. Podsumowując, omawiany projekt przyczynił się do lepszego poznania zanieczyszczenia feromonami oraz gatunków inwazyjnych w ogóle.
opublikowano: 2015-03-06