Nauki biologiczne

Jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się stworzeniem układu nanoskalowego pozwalającego rozciągnąć pojedynczą cząsteczkę DNA wewnątrz nanokanału. Pozwoli to opracować pionierską metodę wykrywania pojedynczych cząsteczek umożliwiającą wizualizację bez stosowania markerów fluorescencyjnych.
Wykorzystanie biotechnologii w procesach przemysłowych to jedna z najbardziej obiecujących metod otwierania nowych rynków dla produktów przy jednoczesnym ograniczaniu zanieczyszczeń, ilości odpadów surowcowych i kosztów. Jeden z programów badawczych finansowanych przez UE zajął się zidentyfikowaniem barier dla popularyzacji, aby umożliwić ich przezwyciężenie.
Bioróżnorodność światowych oceanów znacznie przewyższa tę występującą na lądzie, a mimo to zdumiewająco niewiele wiadomo o podwodnych zasobach biologicznych naszej planety. W związku z tym w finansowanych przez UE projekcie badany jest potencjał drobnoustrojów morskich w kontekście biotechnologii przemysłowej.
Siedliska głębokomorskie są coraz bardziej zagrożone wpływem działalności człowieka, takiej jak trałowanie czy zanieczyszczenie. W związku z tym europejscy oceanolodzy zbadali związek między geologią dna morskiego a bioróżnorodnością, chcąc opracować efektywne mapy ekosystemów głębokomorskich.
Rola plastyczności fenotypowej (PP) w napędzaniu ewolucji genetycznej gatunków przyciąga zainteresowanie wielu badaczy. W ramach europejskiej inicjatywy zbadano nierdzenne gatunki morskie, by określić, czy PP sprzyja genetycznej ewolucji.
W ciągu ostatnich 20 lat ustalono, że tlenek azotu (NO) odgrywa u roślin rolę ważnego przekaźnika chemicznego. Poprzez połączenie metodologii biochemicznej i bioinformatycznej w ramach finansowanych ze środków UE badań zidentyfikowano tysiące potencjalnych białek docelowych oraz określonych miejsc wiązania, otwierając drogę do testów funkcjonalnych.
Naukowcy badali genetyczne podłoże sukcesu w przekazywaniu genów korzystnych dla jednej płci lecz niekorzystnych dla drugiej.
Dzięki finansowanemu przez UE projektowi badacze ewolucji mają teraz doskonalsze narzędzia do wyjaśniania złożonej historii rozwoju rodzin.
Transkrypcja to pierwszy etap przekształcania kodu DNA w rzeczywiste cząsteczki. Przyroda wyposażyła DNA w system mechanizmów kontrolnych i równoważących, zapewniający prawidłową regulację transkrypcji, a naukowcy starają się poznać jego struktury.
Naukowcy badają nowy rodzaj chromosomu, aby lepiej poznać jego wpływ na specjację i ewolucję.
Naukowcy ujawniają, które kluczowe obszary wytwórstwa bioproduktów wymagają usprawnienia.
Zespół naukowców europejskich badał rozwój neuronów i powstawanie ich wyspecjalizowanej otoczki nazywanej mieliną korzystając z danio pręgowanego jako organizmu modelowego.
Trypanosomatoza, zwana również śpiączką afrykańską, jest śmiertelną chorobą spowodowaną zarażeniem pasożytniczym świdrowcem Trypanosoma brucei. Podczas badania europejskiego starano się ustalić, jak Trypanosoma brucei unika ataku układu odpornościowego.
Zegar biologiczny reguluje 24-godzinny cykl dobowy, w którym zachodzą różne procesy biologiczne. W ramach europejskiego badania koncentrowano się na wpływie oscylacji dobowych na metabolizm.
Naukowcy badali gęsi, które tradycyjnie wyprowadzają lęgi na Arktyce, ale którym obecnie udaje się z powodzeniem rozmnażać w nowych regionach o umiarkowanym klimacie. Przedmiotem badania były fizjologiczne zmiany, których potrzebują gęsi, by radzić sobie w siedliskach arktycznych oraz tych w umiarkowanym klimacie Europy Środkowej.
Fitoplankton stanowi podstawę oceanicznej sieci żywnościowej, a sam utrzymuje się dzięki światłu słonecznemu, które wykorzystuje do fotosyntezy, oraz składnikom pokarmowym występującym w wodzie. Jednak szybki wzrost liczebności fitoplanktonu może powodować szkodliwe zakwity glonów (HAB), które uwalniają toksyny do środowiska morskiego.
W ramach przeprowadzonego niedawno projektu badano, czy inwazyjne gatunki ryb mogą wpływać na gatunki rodzime przy pomocy feromonów sygnalizujących.
W finansowanym przez UE projekcie zbadano genetykę powszechnie występującego grzyba, aby znaleźć dowody specjacji wywołanej przez zmiany środowiskowe.
Naukowcy ze Szwecji badali krzyżowanie się muchołówek, aby lepiej zrozumieć ewolucję gatunków w czasie rzeczywistym.
Kanadyjscy i europejscy naukowcy zidentyfikowali drobnoustroje, które mogą służyć do ochrony ekosystemów drzewnych i roślinnych przed chorobami i skażeniem.
Nowe badania nad korzeniami roślin i cząsteczkami sygnałowymi przybliżyły naukowców o krok do zrozumienia reakcji roślin na roślinożerność.
Nowe badanie ujawniło określone geny i białka, które pomagają drzewom chronić się przed stresem wywołanym suszą.
Naukowcy udoskonalili nową metodę służącą do szczegółowego mapowania sieci drobnoustrojów glebowych.
Nowe badanie rzuca światło na ważne zjawisko ekologiczne, jakim są interakcje żywiciel-wirus.
Powonienie to bardzo ważny zmysł, który pozwala zwierzętom wykrywać pożywienie, obecność drapieżników i partnerów seksualnych. Aby zrozumieć, jak przetwarzane są bodźce węchowe, niezbędne jest wyjaśnienie czynności neuronalnych leżących u podstaw tego procesu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności