Płynne przetwórstwo bioproduktów

Naukowcy ujawniają, które kluczowe obszary wytwórstwa bioproduktów wymagają usprawnienia.

Wytwórstwo biologiczne to przekształcanie zasobów biologicznych w produkty, takie jak biofarmaceutyki, enzymy, biopaliwa i szczepionki. Decydującym i kosztownym krokiem w tym procesie jest efektywne odzyskiwanie wysoce oczyszczonych próbek ze źródeł biologicznych.

W finansowanym przez UE projekcie INTENSO zidentyfikowano słabe punkty tych metod przetwórstwa i poszukiwano rozwiązań mających zastosowanie do szerokiej gamy produktów. Naukowcy koncentrują się na tych bioproduktach, które stanowią część większości przemysłowych procesów badawczo-rozwojowych, aby zredukować braki w wydajności i koszty.

Przedmiotem prac było przede wszystkim oczyszczanie białek z komórek i kultur bakterii fermentacyjnych, a także opracowanie technik oddzielania lub wychwytywania pożądanych białek z innych komponentów komórki. Opracowane techniki są oszczędne, mogą zostać zastosowane na większą skalę, a także w wielu dziedzinach, w tym do odzyskiwania biofarmaceutyków, remediacji środowiska i oczyszczania enzymatycznego.

Kolejnym celem jest wychwyt dużych cząstek, takich jak cząstki wirusa. Ich tradycyjne oczyszczanie nie jest łatwe, dlatego zespół INTENSO przygląda się dwóm potencjalnym metodom alternatywnym.

Pierwsza z nich wymaga oddzielenia cząsteczek w oparciu o rozmiar, z wykorzystaniem porowatych struktur walcowych, znanych jako kolumny monolityczne. Druga natomiast, przeznaczona do produkcji szczepionek, wykorzystuje jednorazowe kasety, do wnętrza których duże cząsteczki są adsorbowane bezpośrednio z surowych ekstraktów.

Aby technologie te trwale oddziaływały na wszystkie formy biotechnologii, zespół INTENSO uwzględni ich wpływ gospodarczy, środowiskowy i społeczny. Uwzględnione zostaną ograniczenia prawne, polityki rządowe, koszty operacyjne i zyski, a także skutki dla środowiska i użytkowników końcowych.

opublikowano: 2015-03-16
Komentarze


Polityka Prywatności