Kosmos

Czy dostrzegliście na początku tego tygodnia mleczny Księżyc rozświetlający niebo? To nie był tylko piękny księżyc żniwiarzy, to był superksiężyc żniwiarzy!
Wystrzelenie z kosmodromu w Gujanie Francuskiej dwóch satelitów Galileo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które miało miejsce 22 sierpnia, wyznacza początek nowego etapu w europejskim programie nawigacji satelitarnej.
Europejska Fundacja Nauki (ESF) opublikowała nowy raport poświęcony technologicznym przełomom na rzecz postępu naukowego. Chociaż wiadomo, że sektor ten jest kluczowym motorem innowacji przynoszących korzyści społeczeństwu, ESF i Europejska Agencja Kosmiczna uzależniają część jego przyszłości od technologii niezwiązanych z przestrzenią kosmiczną.
Czy słyszeliście o wielkim wybuchu, który miał miejsce w czwartek, 19 czerwca, około godziny 19.00? Szczyt góry w Chile został zmieciony, aby zrobić miejsce pod największy teleskop na świecie - trafnie nazwany Ogromnie Wielkim Teleskopem Europejskim (E-ELT).
Przypominacie sobie, jak niszczyciele Imperium roztrzaskiwały asteroidy w „Imperium kontratakuje”? Teraz można to uznać za niemal staromodne. Dzięki projektowi CLEANSPACE kosmiczne śmieci wielkości zaledwie 1 cm już niedługo będą mogły być namierzane przez naziemne lasery.
Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale systemy i technologie kosmiczne stanowią istotny element naszego codziennego życia. Od telekomunikacji po telewizję, od prognozowania pogody po światowe systemy finansowe: poprawne funkcjonowanie większości usług, które w nowoczesnym świecie uznajemy za oczywiste, jest uzależniona od przestrzeni kosmicznej.
Spotkanie z ET może nastąpić znacznie szybciej niż nam się wydaje. Naukowcy ujawnili, że na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, mogą występować duże zasoby wody, co oznacza, że możemy zbliżać się do odkrycia życia pozaziemskiego w naszym Układzie Słonecznym.
Ocena zdatności Marsa do zamieszkania i odnalezienie tam życia, jeżeli jakiekolwiek istniało, zależy od poznania jego środowiska. W kopalni potażu w północno-wschodniej Anglii panuje środowisko zbliżone do tego na powierzchni Marsa, dzięki czemu miejsce to może posłużyć za stanowisko testowe technologii do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie.
Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie od zawsze rozpala wyobraźnię człowieka. Im więcej się dowiadujemy, tym mniej prawdopodobnym wydaje się, aby Ziemia była odosobnionym cudem zamieszkanym przez żywe organizmy wśród galaktyk pozbawionych życia planet. Wielu wybitnych naukowców jest przekonanych, że znalezienie życia we wszechświecie to jedynie kwestia czasu. Aczkolwiek mniej pewne jest, w jaki dokładnie sposób napotkamy naszych intergalaktycznych sąsiadów oraz czy będą to ledwie kilkukomórkowe czy też w pełni rozwinięte organizmy przypominające ET.
Dlaczego w kosmosie jest więcej mężczyzn niż kobiet? Odpowiedź może nie być tak prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Według wykorzystywanych przez NASA modeli fizjologicznych, próg akceptowalnego promieniowania kosmicznego w przypadku astronautek jest niższy niż u astronautów, co oznacza, że ich możliwości eksploracji kosmosu są bardziej ograniczone.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności