Statki kosmiczne przewożą na pokładzie potężne ilości oprzyrządowania, które wymaga zasilania energią elektryczną. Naukowcy pracują nad nowatorską formą energii jądrowej do konwersji ciepła w elektryczność bez udziału elementów ruchomych.
Dostarczanie światła i ciepła to nie jedyne funkcje, jakie pełni Słońce. Naukowcy znacznie dogłębniej poznali zjawisko potężnych rozbłysków promieniowania słonecznego, które oddziałują na atmosferę ziemską, na jej mieszkańców i stosowane przez nas urządzenia.
Wykorzystując ciągły strumień danych napływających z misji teleskopu Keplera prowadzonej przez NASA oraz z nowoczesnej aparatury naziemnej, finansowany ze środków UE zespół astronomów poszerza wiedzę na temat małych planet w naszej galaktyce.
W nieodległej przyszłości ludzi mogą zacząć mieszkać i pracować na Marsie lub innych niegościnnych ciałach niebieskich. Wiele środowisk na Ziemi jest równie nieprzyjaznych ja te znajdujące się na innych planetach. Zespół naukowców wspieranych ze środków UE opracowuje projekt kosmicznego domu, który pozwoli przetrwać astronautom zarówno w warunkach panujących na Ziemi, jak i pozaziemskich.
Pomimo wielu załogowych i bezzałogowych misji środowiska planet w naszym układzie słonecznym są w dużej mierze nadal niezbadane. Rozpoczynając od najbardziej dostępnej planety, Marsa, finansowani przez UE naukowcy gromadzą aktualnie wszystkie zebrane dotąd dane w celu utworzenia wysoko realistycznych obrazów powierzchniowych 3D.
Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zgłosili się do zawodów organizowanych przez NASA, których celem było skonstruowanie sondy kosmicznej. W eliminacjach konkursu Cansat Competition 2015 ich praca znalazła się wśród 10 najlepszych na świecie. Młodzi naukowcy zaprojektowali i skonstruowali sondę, która wynoszona jest rakietą na wysokość 1000 metrów, gdzie zbiera dane, przekazując je w bezpośredniej transmisji na Ziemię. Pierwsze testy urządzenia odbywały się na Pustyni Błędowskiej.
Ze względu na brak sprawdzonych modeli predykcyjnych, większość dzisiejszych materiałów na osłony ablacyjne opracowywanych jest powtarzalną metodą prób i błędów, a do tego nie jest zgodnych z najnowszymi przepisami bezpieczeństwa. W finansowanym przez UE projekcie powstają technologie, które pozwolą udoskonalić efektywność i obniżyć koszty produkcji odpornych na wysokie temperatury materiałów nowej generacji.
Unijny projekt dowiódł, że soczewkowanie grawitacyjne jest potężnym narzędziem przydatnym do badania słabo widocznych galaktyk znajdujących się na krańcach dającego się zaobserwować Wszechświata.
Kierowany przez astronoma z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. Andrzeja Niedzielskiego i prof. Aleksandra Wolszczana zespół naukowców odkrył kolejne trzy układy planetarne. W jednym z nich znajduje się planeta, która „przeżyje” swoją gwiazdę.
Przyszli zdobywcy Księżyca i Marsa mogą zostać wyposażeni w nowy rodzaj skafandra, "skafander inteligentny", który będzie łagodził niekorzystne skutki braku grawitacji i aktywności ruchowej.
Dyski okołogwiezdne obracające się wokół nowo powstałych gwiazd to współcześni alchemicy przekształcający pył i gaz w astronomiczne złoto: planety. Szczegóły tego procesu pozostają tajemnicą, na którą zamierza rzucić nieco światła projekt finansowany ze środków UE.
Plamy słoneczne to efekt działania silnych pól magnetycznych, a ich liczba na tarczy Słońca jest ważnym wskaźnikiem stanu aktywności naszej gwiazdy. W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przeprowadzono multifraktalną analizę zmienności liczby plam. Zaskakująca asymetria otrzymanych wykresów sugeruje, że w powstawanie plam na Słońcu może być zaangażowany dotąd nieznany proces fizyczny.
Od jej publikacji 100 lat temu, ogólna teoria względności sprawdza się jako dokładny opis grawitacji. Niedawno jednak fizycy ustalili, że równania Einsteina nie wyczerpują tematu i przystąpili do poszukiwania poprawek, które wyjaśniłyby istnienie materii wokół czarnych dziur.
Podczas wynoszenia satelitów na orbitę liczy się każdy gram i każdy centymetr, toteż jeden z projektów finansowanych ze środków UE zajął się minimalizowaniem ciężaru i rozmiarów stosowanych w satelitach systemów kontroli położenia.
Tytan, największy satelita Saturna, jest jednym z niewielu księżyców w Układzie Słonecznym posiadających gęstą atmosferę, której proces powstania i skład chemiczny są słabo znane. Nic dziwnego, że ten kuszący cel misji kosmicznych zainteresował naukowców z pewnego unijnego projektu.
Kepler, polujący na planety statek kosmiczny, ujawnił istnienie fal akustycznych generowanych w głębi gwiazd, które wywołują falowanie ich powierzchni i zmianę jasności. Te gwiezdne trzęsienia pomogły finansowanym przez UE astronomom lepiej zrozumieć strukturę i przyszłość tysięcy gwiazd.
Nawigowanie pojazdem kosmicznym stanowi jedno z największych wyzwań, z jakim mierzą się inżynierowie podczas planowania nowych misji na odległe planety, ich księżyce, a nawet asteroidy. Gdy pojazd kosmiczny odbywa lot, nowy, zintegrowany system nawigacji ma poprowadzić go niezawodnie poprzez Układ Słoneczny do wyznaczonego celu.
Galaktyki umożliwiają badanie przeszłości i przyszłości kosmosu, ale ich powstawanie pozostaje nierozwiązaną zagadką. Finansowany ze środków UE zespół badawczy wykorzystał wysokiej jakości dane empiryczne, aby dołożyć jeden z brakujących elementów do tej układanki.
Uczestnicy projektu finansowanego ze środków UE dokonali przeglądu modeli alternatywnych wobec koncepcji ciemnej energii, niewymagających rezygnacji ze stałej kosmologicznej. Wykazanie, że rola ciemnej energii ma charakter dynamiczny, powinno pozwolić na dużo dokładniejsze zbadanie wszechświata.
Zderzenia ogromnych gromad galaktyk pomagają europejskim naukowcom w wyjaśnianiu dwóch z największych tajemnic wszechświata — zagadki ciemnej materii i ciemnej energii.
W ramach finansowanej przez UE inicjatywy młodzi badacze są szkoleni w zakresie astrodynamiki — nauki stojącej za startem i lotem pojazdu kosmicznego.
Rok 2014 był dla Europy w kosmosie rokiem szczególnym. Nie dość, że sonda Rosetta, jako pierwsza misja w historii, dotarła do komety, to Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła dwa nowe satelity Galileo oraz satelitę Sentinel-1.
W futurystycznych filmach z przeszłości rok 2015 i kolejne przedstawiane są jako czasy latających samochodów, poduszkowców i kontaktu z przybyszami z kosmosu. Mimo iż nie mkniemy jeszcze po podniebnych autostradach, to odkrycie życia poza Ziemią może być w nadchodzących latach w naszym zasięgu. Ledwie rozpoczął się rok 2015, a naukowcy z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian ogłosili odkrycie najbardziej ich zdaniem jak dotąd podobnej do Ziemi planety poza Układem Słonecznym.
Archeolog Cameron Smith wystąpił przed publicznością TEDx Brussels 2014, aby opisać swój wkład w misję kolonizacji przestrzeni kosmicznej.
Wpatrywanie się w gwiazdy fascynowało ludzi odkąd po raz pierwszy spojrzeli w nocne niebo. Od czasu tych pierwszych spojrzeń astronomia poczyniła ogromne postępy i badania wszechświata zaczynają dostarczać odpowiedzi na niektóre z najbardziej fundamentalnych pytań nurtujących ludzkość. Nigdy dotąd w naszej historii nie dysponowaliśmy taką wiedzą o narodzinach naszego wszechświata oraz powstawaniu i ewolucji galaktyk.