Przyszłość Europy z fizyką statystyczną
Europejska społeczność fizyków statystycznych może poszczyć się długą tradycją międzynarodowej współpracy badawczej. Dotychczas nie prowadzono jednak skoordynowanych działań na rzecz zaangażowania młodych naukowców do zespołów badawczych i pomocy w ich rozwoju zawodowym.
Dzięki wsparciu ze środków UE sieć kształcenia zawodowego (ITN) "Statistical physics approaches to networks across disciplines" (NETADIS) daje młodym naukowcom możliwość badania najnowszych zastosowań fizyki statystycznej w naukach o sieci. Sieć obejmuje dziewięć renomowanych instytutów badawczych oraz czterech partnerów stowarzyszonych z sześciu krajów europejskich.
Dotychczas zrekrutowano 12 stypendystów odbywających studia doktoranckie. Partnerzy projektu NETADIS organizowali regularne warsztaty i szkoły letnie dla tych początkujących badaczy, aby umożliwić im wymianę doświadczeń, wiedzy i pomysłów. Największą imprezą szkoleniową do tej pory była pierwsza szkoła letnia, w której wzięli udział wszyscy początkujący badacze, ale także doświadczeni naukowcy spoza sieci.
W oparciu o multidyscyplinarne podejście projekt NETADIS promuje rozwijanie metod analizy, kontroli i optymalizacji sieci i ich dynamiki. Aspektem wyróżniającym badania prowadzone przez społeczność NETADIS jest identyfikacja wspólnych cech w złożonych sieciach. Głównym celem jest maksymalne zastosowanie metod fizyki statystycznej do modelowania sieci społeczno-gospodarczych oraz neurobiologicznych i społecznych.
Wyniki prac prowadzonych w ramach NETADIS opisano w dwóch pracach naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach branżowych. Ponadto wyniki badań omawiane na pierwszej szkole letniej udostępniono na stronie VideoLectures.NET, będącej ogólnodostępnym zbiorem wykładów w formie wideo.
Innowacyjne koncepcje opracowane przez społeczność NETADIS zostały już uwzględnione w białej księdze określającej priorytety dla badań "big data" w różnych dziedzinach, od zarządzania i marketingu po badania naukowe.
opublikowano: 2015-05-07