8 ciekawych źródeł do nauki matematyki

Nauka matematyki może być ciekawa, o ile zadbamy o jej odpowiednią formę dopasowaną do osobistych potrzeb. Ucząc się we własnym zakresie możemy dowolnie decydować o tempie nauki, jej zakresie i sposobach pozyskania wiedzy w sposób ciekawy, interesujący i zrozumiały. Źródłem do jakich warto zaglądać jest wiele, głównie w internecie, chociaż wciąż sporą popularnością cieszą się klasyczne biblioteki.

W zależności od tego na jakim poziomie interesuje nas nauka, czy jest to szkoła podstawowa i elementarna edukacja matematyczna, czy też szkoła średnia, gimnazjalna, czy być może wiedza akademicka źródła będą inne. Najwięcej źródeł nauki matematyki dedykowanych jest uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zarówno forma, treść merytoryczna jak również szata graficzna portali, aplikacji i programów jest tak skonstruowana by była przejrzysta i czytelna oraz atrakcyjna dla dzieci i młodzieży. W przypadku maluchów o edukację matematyczną można zadbać domowymi sposobami kształtując u dziecka odpowiednie nawyki względem przeliczania, segregowania, szeregowania. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż w życiu codziennym uczymy dziecko matematyki.

Gdzie szukać inspiracji do nauki matematyki?

1. Jeśli brakuje nam inspiracji jak rozwijać zdolności matematyczne u dziecka warto sięgnąć po blogi internetowe i FP prowadzone przez kreatywnych rodziców, pedagogów i matematyków proponujących wszelakie zabawy z matematyką. Nauka przez zabawę tyczy się również uczniów szkół podstawowych. Nie tylko liczyć od 1 do 100 możemy się na koralikach czy liczmanach ale również procentów, ułamków czy geometrii i algebry można uczyć się w przyjemny sposób doświadczając matematyki. Poprzez osobistą aktywność, przykład uczymy się najszybciej i najskuteczniej. Czerpiąc wiedzę z blogów oraz portali edukacyjnych można uczyć się w oryginalny sposób samodzielnie bez pomocy korepetytora czy nauczyciela, co coraz więcej osób praktykuje w formie edukacji domowej. Blogi dostarczają tematów godnych zainteresowania, dbają o systematyczność nauki. Korzystanie z materiałów udostępnianych w blogach edukacyjnych jest bezpłatne. Często teksty są wzbogacone o rozmaite filmiki czy prezentacje pomagające w przedstawieniu, zobrazowaniu zjawiska. Polecamy blog: http://blog-o-matematyce.blogspot.com/

2. Innym ciekawym źródłem wiedzy naukowej są media społecznościowe. Nie są to źródła autoryzowane w odróżnieniu od audiobooków i e-booków, publikacji naukowych, czy to online czy w wersji papierowej portale społecznościowe są kopalnią wiedzy. Decydując się na tę formę wsparcia należy uważać, bowiem nie wszystkie zawierają informacje sprawdzone i prawdziwe. Dzięki społecznościom skupionym wokół zainteresowania jakim jest matematyka można zyskać dostęp do najrozmaitszych kursów, zadań, kompendiów. Użytkownicy dzielą się swoją wiedzą, swoimi pomysłami na opanowania wzorów, reguł jak również polecają szereg pomocy dydaktycznych, pomagają sobie w rozwikłaniu problemów natury obliczeniowej lub koncepcji matematycznej. Wspólne dyskusje, wzajemne wsparcie i pomoc w nauce są nieocenioną wartością internetu. Korzystając z sieci możemy łączyć się w grupie zainteresowań z osobami z całego świata.

3. Interesującym źródłem wiedzy matematycznej są aplikacje mobilne dedykowane wszystkim zainteresowanym nauką matematyki. W zależności od tego czy szukamy pomocy w nauce na poziomie podstawowym czy zaawansowanym wybrać możemy stosowny program komputerowy, aplikację wspierającą nasze zmagania z matematyką. Polecamy play.google.com/store/apps/xgraphing&hl

4. Internetowe kursy matematyki również są godną uwagi propozycją. W sposób uporządkowany wymuszają na uczniach naukę w określonym porządku według harmonogramu czasowego zapewniając ogrom możliwości ćwiczenia online, pomocy dydaktycznych i pomocy nauczyciela. W sieci dostępne są zarówno rozbudowane kalkulatory jak Euklides jak również programiki dla dzieci typu matematyka 2+2, a także programy komputerowe służące do obliczania złożonych funkcji i algorytmów na poziomie akademickim.

5. Pomocne w nauce mogą być również kursy online oparte o cykl wykładów na przykład na Youtube z kompatybilnymi ćwiczeniami dla słuchacz. Profesjonalnym odpowiednikiem są platformy e-learningu z ofertą dla zainteresowanych rozwojem umiejętności matematycznych. Korzystając z pomocy multimedialnych możemy uczyć się poprzez filmy, przykłady i prezentacje wizualne aż po samouczki krok po kroku, w końcu testy i zadania do wykonania z kontrolą błędu. Wiele kursów można pobrać do nauki w wersji offline, część z nich, zwłaszcza moduły testowe są dostępne wyłącznie online.

6. Doskonałym źródłem wiedzy matematycznej są korepetytorzy matematyki online. Korzystając z korepetycji przez Skype możemy uczyć się nie ruszając się z domu, podejmując naukę z korepetytorem mieszkającym setki kilometrów od nas. To wciąż nowa forma nauki i czerpania wiedzy, ale przyjmująca się coraz powszechniej z pełnym entuzjazmem wobec efektów i komfortu korzystania. Wybierając korepetycje można wybrać również ich zakres. W ten sposób można nadrabiać braki w edukacji jak i wyprzedzać program szkolny, rozszerzać go zgodnie z zainteresowaniami. Atutem nauki online jest połączenie wygody nauki w domu, przed komputerem z profesjonalną pomocą nauczyciela. Dzięki dużemu wyborowi korepetytorów możemy dopasować grafik korepetycji do własnych możliwości i dyspozycyjności. Co ważne możemy uczyć się niezależnie do tego czy jesteśmy w podróży, czy w domu, poza domem. To także ułatwienie dla osób przebywających na wymianach studenckich, które nie radzą sobie z materiałem na zagranicznej uczelni. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z zajęć jednorazowo, w ramach sprawdzenia się, czy oceny stanu swojej wiedzy. Polecamy: http://preply.com/pl/korepetycje-z-matematyki

7. Oryginalnym źródłem wiedzy rodzącej umiejętności matematyczne, rozwijającej kompetencje w tym zakresie są gry logiczne online. Wiele osób chętnie uczy się poprzez zajęcia rozrywkowe, zabawę, i przyjemności. Otóż grając w gry logiczne ćwiczymy nasz umysł. Wiele gier nawet dla dzieci pozornie nie uczących nic rozwija umyśl matematycznie. Poprzez budowę obiektów w grach z serii Lego dzieci uczą się geometrii, arytmetyki, podobnie jak i w powszechnie lubianą grę Minecraft. Prócz typowych gier strategicznych i logicznych występuje na rynku szereg gier niewielkich ale stricte logicznych. Liczne zagadki do rozwiązania, jak również tworzenie układów zamkniętych, algorytmów, odkrywanie rytmów i ciągów to wszystko w sposób przyjemny ubogaca nasza wiedzę matematyczną. Mając owe gierki pod ręką w telefonach czy tabletach warto poświecić im czas czekając w kolejce czy będąc w podróży. Nieświadoma nauka przynosi doskonałe efekty a poprzez główkowanie nad rozwiązaniem w grze przygodowej opartej o logiczne zagadki szybko przećwiczymy założenia matematyczne, wykorzystamy wzory i rozwiązania poznane na matematyce.

Polecamy: http://poki.pl/matematyczne

8. Alternatywą dla internetu jest rozwiązywanie zadań matematycznych z kompendiów i zestawów ćwiczeń dostępnych w księgarniach. Bogaty wybór publikacji pozwala wybrać taki zestaw, który jest nam potrzebny. To jaki sposób nauki podejmiemy zależy głównie od osobistych preferencji. Mimo nowoczesnych technologii nie wszystkim jest wygodnie uczyć się online. Szereg zalet nauki w sieci nie przekonuje wszystkich, stąd też stacjonarnie w dalszym ciągu proponowanych jest szereg zajęć rozwijających zdolności matematyczne. Oryginalne źródła nauki pozwalają przyswajając wiedzę przy tak zwanej okazji co jest ich największym plusem, gdyż nie powodują zmęczenia i nie dają się odczuć jako zajęcia edukacyjne. Nie zawsze jednak możliwa jest nauka w taki sposób.data ostatniej modyfikacji: 2015-09-22 08:51:39
Komentarze


Polityka Prywatności