Walka z obcymi roślinami

W ostatnich latach inwazyjne gatunki roślin zwiększyły w sposób istotny swój zasięg, wywierając znaczący wpływ na nowe siedliska, działalność człowieka oraz zdrowie, a także powodując duże straty ekonomiczne w rolnictwie i leśnictwie. W ramach unijnego projektu problem gatunków inwazyjnych zostanie podjęty poprzez utworzenie międzynarodowej grupy specjalistów w dziedzinie inwazji biologicznych.

W przeszłości praktykowano wprowadzanie egzotycznych gatunków roślin w różnych celach, takich jak produkcja drewna, sekwestracja dwutlenku węgla oraz ochrona przed erozją gleby. Niestety niektóre z tych roślin wymknęły się spod kontroli, dokonując inwazji na rodzime ekosystemy dzięki zdolności do zmiany własnego siedliska. Ci tzw. "inżynierowie inwazyjnych ekosystemów" (ang. invasive ecosystem engineers) mogą zagrażać bioróżnorodności, prawidłowemu funkcjonowaniu ekosystemów, a nawet zdrowiu ludzkiemu.

Projekt INSPECTED.NET (Invasive species evaluation, control & education.Network) powstał w celu wsparcia istniejących inicjatyw, takich jak europejski projekt DAISIE czy też Globalny Program Gatunków Inwazyjnych (GISP). Naukowcy wykorzystali Acacia longifolia i inne gatunki akacji jako modele "inżyniera ekosystemu" oraz użyli najnowszych technik z zakresu ekologii roślin, w tym analizy izotopów trwałych i teledetekcji.

Drzewo Acacia longifolia pochodzi z Australii i zostało wprowadzone do Brazylii i Portugalii w celu ustabilizowania wydm w ekosystemach przybrzeżnych, jak również w celach ozdobnych. Akacje potrafią szybko zmieniać krajobraz dzięki wiązaniu azotu i potrafią szybko osiągać wysokość 15 m, zagrażając mniejszym gatunkom drzew.

Partnerzy projektu przeprowadzili badania w różnych skalach przestrzennych i na różnych etapach inwazji na stanowiskach w Brazylii i Portugalii. Prace te miały na celu przygotowanie zbioru narzędzi do oceny i kontrolowania inwazji biologicznych oraz wniesienie wkładu w rozwój aktualnie stosowanych metod oceny ryzyka. Poszerzą też sieć INSPECTED.NET o specjalistów w dziedzinie inwazji Acacia longifolia z całego świata.

Uczestnicy projektu pogłębią wiedzę z tej dziedziny, a także będą podnosić świadomość na temat gatunków obcych i zagrożeń z nimi związanych. Informacje te zostaną przekazane opinii publicznej oraz organom edukacyjnym i instytucjom ochrony przyrody i leśnictwa zaangażowanym w odbudowę siedlisk oraz zrównoważone użytkowanie gruntów. Posłużą też do złagodzenia skutków globalnych zmian klimatycznych oraz problemów dotyczących utraty żyznych gruntów, degradacji gleb i pustynnienia.

opublikowano: 2015-12-07
Komentarze


Polityka Prywatności