Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo, nauki weterynaryjne

Ryby posiadają fizjologiczne i behawioralne mechanizmy radzenia sobie ze stresem. Europejscy biolodzy przyjęli nowatorskie podejście zintegrowane, by zbadać, w jaki sposób trzy gatunki ryb hodowlanych reagują na różne praktyki hodowli pod względem dobrostanu i stresu.
Naukowcy z UE prowadzą próby i badania genetyczne na wielką skalę w poszukiwaniu odmian jęczmienia i pszenicy, które przynosiłyby wysokie plony, pozostając jednocześnie przyjazne dla środowiska.
Nowatorskie, energooszczędne urządzenia do wytwarzania lodu na pokładzie jednostek rybackich zapewnią świeżość ryb, jednocześnie wspomagając europejskie rybołówstwo.
Imbir cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków - nie tylko jako aromatyczny dodatek do potraw, ale także jako panaceum na wiele dolegliwości. Ten niepozorny korzeń, dzięki olejkom eterycznym oraz substancjom żywicowym, kryje w sobie wiele prozdrowotnych właściwości – niszczy bakterie, działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, a nawet… odchudza!
Badania w skali nano interakcji między kluczowymi grzybami glebowymi i węglem stanowią kolejny krok w kierunku rolnictwa zrównoważonego.
Naukowcy rozpatrują owady jako tanie i przyjazne środowisku źródło białka do wykorzystania w żywieniu zwierząt i ludzi, będące alternatywą w stosunku do obecnie używanego białka roślinnego i rybiego.
Naukowcy opracowali przewodnik przedstawiający różne podejścia do osiągnięcia zrównoważonego rolnictwa w Europie
Jeden z unijnych projektów badawczych zajął się mikroorganizmami naturalnych gleb z górskich regionów Andów dla zwiększenia produktywności upraw ziemniaków społeczności wiejskich w Andach.
Badacze z UE opracowują narzędzia do sekwencjonowania całego genomu, które mogą zostać wykorzystane do zarządzania i ochrony różnorodności genetycznej inwentarza żywego.
Dzięki międzynarodowej współpracy poczyniono znaczące postępy w kierunku stworzenia dostępnej na rynku szczepionki przeciwko nicieniowi Haemonchus contortus, jednemu z najbardziej patogennych pasożytów przeżuwaczy. Jeśli zostanie wprowadzona do sprzedaży, będzie pierwszą szczepionką przeciwko nicieniom zarażającym inwentarz żywy i człowieka od ponad pół wieku.
Europejscy konsumenci mogą już wkrótce skorzystać ze zdrowszych, lepszych jakościowo suszonych produktów mięsnych o zmniejszonej zawartości soli dzięki innowacyjnemu procesowi solenia.
Szeroka sieć badaczy, decydentów i organizacji powiększyła się o nowych partnerów i zwiększyła wsparcie dla europejskich badań w dziedzinie zdrowia roślin.
Wyspy, z ich wyraźnie wyodrębnionymi granicami, pełnią rolę naturalnych laboratoriów umożliwiających badanie ewolucji, biogeografii i ekologii. W regionie Indo-Pacyfiku występuje największe zagęszczenie wysp i archipelagów na Ziemi, dzięki czemu są idealnym miejscem do prowadzenia badań z tych dziedzin.
Co roku gospodarstwa z branży akwakultury i rybołówstwa ponoszą znaczne straty w wyniku szkodliwych zakwitów glonów (HAB) mających toksyczny wpływ na skorupiaki i będących jedną z głównych przyczyn śmiertelności ryb.
W ostatnich latach inwazyjne gatunki roślin zwiększyły w sposób istotny swój zasięg, wywierając znaczący wpływ na nowe siedliska, działalność człowieka oraz zdrowie, a także powodując duże straty ekonomiczne w rolnictwie i leśnictwie. W ramach unijnego projektu problem gatunków inwazyjnych zostanie podjęty poprzez utworzenie międzynarodowej grupy specjalistów w dziedzinie inwazji biologicznych.
Czy zdarzyło się Wam kiedyś zastanawiać, jaka dawka kawy może okazać się śmiertelna, albo czy słyszeliście, że George Washington wynalazł kawę instant? Myślicie, że kawa bezkofeinowa nie zawiera kofeiny? W świecie kawy istnieje wiele ciekawych historii, a także mitów, które często zaskakują.
Naukowcy i sektor spożywczy nieustannie poszukują sposobów na poprawę jakości żywności. W ramach unijnego projektu badane są różne metody wytwarzania zdrowszych produktów spożywczych.
Sok to bogactwo substancji odżywczych i witamin. Szklanka pomarańczowego soku dostarcza do organizmu około 70% zapotrzebowania na witaminę C, a szklanka soku marchwiowego pokrywa praktycznie dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę A (w postaci prowitaminy). W każdym smaku i rodzaju soku znajdują się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mikro- i makroelementy. A jednak wokół procesu powstawania soków narosło wiele mitów. Jak zatem powstaje sok, taki dostępny później w sklepach, w kartonie czy butelce plastikowej?
Strony zainteresowane technologią chłodzenia podjęły współpracę, aby zbadać i opracować nowe technologie na rzecz efektywniejszego wykorzystania energii i przechowywania żywności.
O sokach pisze i mówi się bardzo wiele. Jedni je kochają, inni mają bardziej sceptyczne nastawienie. Ciągle też bardzo restrykcyjne regulacje Unii Europejskiej w zakresie produkcji soków nie są powszechną informacją. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i usystematyzować wiedzę o sokach, zapytaliśmy o najczęściej pojawiające się informacje na ich temat dr Katarzynę Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia.
Obecnie ponad 80 milionów Europejczyków jest zagrożonych ubóstwem, w związku z czym ta część społeczeństwa jest bardziej narażona na choroby wynikające ze złego odżywiania. Badacze otrzymujący środki z UE pracowali nad utworzeniem innowacyjnych produktów żywnościowych, które umożliwią prawidłowe odżywianie w niskiej cenie.
Naukowcy badają możliwość wykorzystania zachowań zabawowych świń jako metody pomiaru ogólnego dobrobytu inwentarza żywego.
Kawa, podobnie jak wino, posiada pewne reguły degustacji. Znając przynajmniej kilka z nich, można lepiej zrozumieć, a przede wszystkim dostrzec właściwości smaku i aromatu tego czarnego naparu. Jej bogactwo jest przeogromne - kawa posiada około 1000 różnych posmaków, z czego same espresso ma ich ponad 600. Korzystając z kilku spostrzeżeń i wskazówek, będziemy mogli na nowo odkryć urok tego napoju, który większość z nas pije każdego dnia.
Różnią się między sobą kształtem, grubością, miękkością czy dodatkami, zawsze jednak uwodzą aromatycznym, korzennym zapachem przypraw, przywołującym na myśl zimowe wieczory i rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Pierniki, w przeszłości uważane za symbol dobrobytu i produkt luksusowy, dostępny jedynie najbogatszym mieszkańcom miast hanzeatyckich, zajmują obecnie czołowe miejsce wśród najpopularniejszych słodkości naszego kontynentu. Mimo największej popularności w okresie zimowym, jest to absolutnie całoroczny rarytas, który już dawno wykroczył poza tradycyjne formy zyskując coraz to nowe oblicze.
Każdy z nas zapewne ma swoją ulubioną zupę, której smak i zapach przywołuje wspomnienia o rodzinnym domu. Niektórych smaków nie sposób odtworzyć, ale warto sprawić, aby zupy często gościły na naszych stołach. Świetnie sprawdzą się zarówno jako pierwsze danie obiadu, jak i podwieczorek. Ponadto może je jeść każdy – i mały, i duży. Wyśmienicie smakują zwłaszcza teraz, kiedy piękna, złota jesień niesie ze sobą coraz chłodniejsze dni. Ciepła zupa nie tylko rozgrzewa, ale także dostarcza płynów i cennych składników odżywczych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności