Nowatorskie, energooszczędne urządzenia do wytwarzania lodu na pokładzie jednostek rybackich zapewnią świeżość ryb, jednocześnie wspomagając europejskie rybołówstwo.
Wyposażenie kutrów rybackich w wydajne instalacje pokładowe do wytwarzania lodu pozwoliłoby bardziej efektywnie konserwować i transportować połowy z korzyścią dla całego sektora rybołówstwa. Prace nad osiągnięciem tego ambitnego celu podjęto w ramach finansowanego przez UE projektu
RECOICE (Development of a low cost, low power consumption system for manufacturing liquid ice for fishing).
Podstawowe założenie polega na wytwarzaniu lodu bez dodatkowego zasilania, używając systemu odzyskiwania ciepła jako źródła energii dla silnika Stirlinga. Chłodnica będzie zasilana energią odpadową z silnika wysokoprężnego kutra i jego układu wydechowego, odzyskiwaną poprzez wymiennik ciepła.
Prace rozpoczęto od badania rynku i przeglądu dostępnego piśmiennictwa na ten temat. Określono specyfikacje tworzonego systemu, uwzględniając opłacalność eksploatacji oraz ograniczenia techniczne dotyczące silnika, wymiennika ciepła, chłodnicy i układu oczyszczania biologicznego. Następnie dokonano pomiarów temperatury spalin na prawdziwym kutrze i zajęto się projektowaniem wymiennika ciepła, dopracowując konstrukcję do poziomu produkcyjnego.
Prace dotyczyły też wyboru optymalnych materiałów, dokładnego określenia budowy silnika Stirlinga i przeprowadzenia początkowych obliczeń termodynamicznych. Partnerzy projektu opracowali technologię produkcji płynnego lodu, który można pompować rurami nawet na większe odległości. Pozwoliłoby to wytwarzać i przechowywać w chłodni zapasy lodu podczas przerw w połowach. Uzyskiwany płynny lód nie uszkadza delikatnej skóry ryb, przez co są one bardziej estetyczne i uzyskują lepsze ceny.
Zakończono już prace nad układem oczyszczania biologicznego, więc po wytworzeniu samego silnika Stirlinga będzie gotowy działający prototyp dla małych i średnich kutrów rybackich. Ekologiczny generator lodu usprawni eksploatację łowisk europejskich poprzez zmniejszenie wpływu rybołówstwa i akwakultury na środowisko, poprawę kondycji środowiska morskiego i zwiększenie opłacalności całego sektora. Znaczne oszczędności paliwa i lodu przełożą się na lepszą jakość produktów, mniej emisji i wydajniejszą pracę rybaków.