Kluczowe znaczenie grzybów glebowych dla rolnictwa
Badania w skali nano interakcji między kluczowymi grzybami glebowymi i węglem stanowią kolejny krok w kierunku rolnictwa zrównoważonego.
Zdrowa, żyzna gleba składa się ze stabilnych agregatów zapobiegających
erozji oraz substancji odżywczych, które wspomagają ekosystemy i
produkcję żywności. Organizmy zwane grzybami mikoryzy arbuskularnej
(AMF) mają istotne znaczenie zarówno dla agregacji gleby, jak i
dostarczania substancji odżywczych, zwłaszcza fosforu.
Celem finansowanego przez UE projektu NANOSOIL (Nanoscale processes in soils: The role of mycorrhizal fungi in aggregation and phosphorus acquisition) było zrozumienie roli AMF w skali nano. Naukowcy badali także, w jaki sposób AMF oddziałuje z węglem drzewnym lub biowęglem, o którym wiadomo, że zwiększa produktywność roślin po jego dodaniu do gleby.
Ustalono, że strzępki (rozgałęziające się włókna rosnące na zewnątrz) gatunku Rhizophagus irregularis AMF były przyciągane do różnych typów biowęgla w warunkach sterylnych jak i niesterylnych. Dalsze prace doprowadziły naukowców do postawienia hipotezy, że AMF są w istocie niezbędne, aby w pełni wykorzystać węgiel jako zasób substancji odżywczych.
Naukowcy uzasadnili swoją hipotezę tym, że tylko strzępki, a nie korzenie roślin, mogą docierać do dużych części powierzchni biowęgla. Eksperymenty ujawniły, że wspólne zastosowanie biowęgla i AMF pobudza wzrost roślin w większym stopniu, niż ich osobne użycie.
Naukowcy ustalili również, że białka produkowane przez AMF zawierają wysokie stężenia żelaza. Żelazo jest znanym stabilizatorem agregatów gleby, ponieważ łączy cząstki mineralne i materię organiczną.
Zarówno te, jak i inne wyniki sugerują, że lepsze zarządzanie AMF, w połączeniu z dodawaniem węgla drzewnego do gleby, mogłyby mieć pozytywny wpływ na rolnictwo. Istnieje zatem potencjał do wykorzystania tych wyników w nawozach opartych na węglu drzewnym.
opublikowano: 2016-01-04