Zrównoważenie rolnictwa od dawna już stanowi dla UE jeden z priorytetów.
Sektor ten jest przedmiotem wielu nowo powstałych polityk i podlega
rosnącej presji konsumentów. Finansowany ze środków UE projekt
FARMPATH
(Farming transitions: Pathways towards regional sustainability of
agriculture in Europe) miał na celu pomóc rolnikom w przystosowaniu do
zmieniających się wymagań.
Ukończono dwadzieścia jeden badań przypadków rolnictwa zrównoważonego w różnych państwach członkowskich UE. Są one dostępne w formie raportów i zestawień w kilku wersjach językowych. Ponadto powstała sieć zwana Krajowymi Grupami Partnerstw Zainteresowany Stron, która decyduje o kształcie przyszłych prac.
Na podstawie przeglądów piśmiennictwa i europejskich statystyk, naukowcy odkryli także, że brak młodych rolników jest błędem w interpretacji danych. W rzeczywistości obecność młodych rolników związana jest z wielkością sektora rolnego, a także z jego dochodowością. Badacze ustalili także, że innowacje w dziedzinie rolnictwa często przychodzą spoza branży rolnej i sugerują, że zaangażowanie międzysektorowe poprawiłoby tę sytuację.
Na podstawie opinii naukowców, rolników i innych podmiotów zaangażowanych w innowacje w rolnictwie opracowany został podręcznik ukazujący różne ścieżki prowadzące do zrównoważoności. Zespół przygotował także raport programowy i stworzył sieć rolniczą celem spierania regionalnych inicjatyw.
Podręcznik FARMPATH pt. "Transition pathways towards sustainability in European agriculture" pomoże w rozpowszechnianiu wiedzy uzyskanej w trakcie realizacji projektu wśród naukowców, decydentów i rolników.