Poprzednie finansowane przez UE projekty ulepszyły pomysły, narzędzia i elementy infrastruktury, aby zachęcić Europejczyków do przestrzegania wskazówek i zaleceń dotyczących zdrowego żywienia. W celu zwalczania słabej kondycji zdrowotnej i niezdrowego starzenia się uczestnicy obecnej inicjatywy będą razem z małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP) promować powyższe kampanie.
Projekt
QUALIFY (Quantify life –
Feed yourself) bazuje na idei spersonalizowanego poradnictwa
dietetycznego, uwzględniającego indywidualne preferencje, stan zdrowia i
jego ocenę oraz cele motywacyjne. W połączeniu i poprzez platformę
unifikującą, MŚP dokonają optymalizacji i integracji wyników projektów
EuroFir, NuGO, Eurreca, Eurogene i Food4Me.
Zagadnienia, nad którymi pracują uczestniczące w projekcie MŚP, są następujące: tabele składu żywności i określanie ilości spożywanego pokarmu; technologie samodzielnej analizy statusu genotypowego, fenotypowego i żywieniowego; obsługa danych i technologia informacyjna porad osobistych; opracowywanie i udzielanie spersonalizowanych porad dietetycznych. Wszystkie one dotyczą komercyjnego zastosowania bazujących na dowodach usług żywienia indywidualnego. Integracja takich działań komercyjnych umożliwi dostosowanie usług, tak aby były odpowiednie dla poszczególnych grup.
Główne postępy obejmują zebranie od poszczególnych MŚP fragmentarycznych usług poradnictwa żywieniowego i złożenie ich w praktyczne, zintegrowane systemy. Będzie to testowane w trzech laboratoriach terenowych (ustawienia testowe) w ramach przyszłych prac projektu.
Badanie dostarczy usług spersonalizowanych porad żywieniowych dla dzieci z nadwagą w Zjednoczonym Królestwie, nastolatków z zaburzeniami odżywiania w Niemczech i dorosłych z cukrzycą typu 2 w Holandii. Stworzono portfolio narzędzi doradczych do użycia w warunkach doświadczalnych, a przygotowania dotyczące prac terenowych są w toku (np. pozwolenia komisji bioetycznej).
Partnerzy zintegrowali dane i schematy przekazywania wiedzy – od baz danych składu żywności do informacji o związkach między zmianami genetycznymi, dietą i zdrowiem. Aby uporządkować te informacje w odpowiednim środowisku technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK), zaprojektowano Platformę Serwerową QuaLiFY (QSP). QSP jest centralnym punktem dostępu elektronicznego do różnych usług i informacji ważnych dla spersonalizowanego poradnictwa żywieniowego.
Trzecim głównym obszarem prac uczestników projektu są otwarte, innowacyjne modele biznesowe współpracy i innowacji w spersonalizowanych usługach żywieniowych, przyjęte przez konkurujące ze sobą MŚP. Przyczynia się to do większej integracji i niezawodności systemów spersonalizowanych porad żywieniowych niż w przypadku pracy indywidualnej.
Postępy we wszystkich obszarach projektu przełożą się na zmiany społeczne oparte na TIK na poziomie opinii publicznej (np. kampanie zdrowotne) i osobistym. Małe przedsiębiorstwa tworzą innowacje, a prace uczestników projektu pomagają je wdrażać, promując zdrowszą przyszłość Europejczyków.