Zarządzanie rybołówstwem i środowiskiem morskim wymaga udziału wielu różnych graczy, od rybaków, przez naukowców, po prawodawców. Do osiągnięcia harmonii w sprawach dotyczących zrównoważonego zarządzania oraz ochrony ekosystemów i bioróżnorodności mórz potrzebna jest lepsza komunikacja i zaangażowanie tych bardzo zróżnicowanych grup.
Finansowany ze środków UE projekt
GAP2 (Bridging the gap between science, stakeholders and policy makers phase 2: Integration of evidence-based knowledge and its application to science and management of fisheries and the marine environment) ma na celu zaangażowanie naukowców, rybaków i prawodawców we wspólne działanie.
Interdyscyplinarny zespół z różnych krajów Europy wykorzystuje zdobycze wcześniejszego projektu, w którego ramach utworzono 15 partnerstw z zakresu nauki o rybołówstwie w 11 państwach europejskich. Działania te mają umożliwić współpracę między nauką, przemysłem i władzami na rzecz realizacji efektywnych programów badawczych, przyczyniających się do ochrony środowiska morskiego i zrównoważonego rybołówstwa.
W projekcie GAP2 finansowane są wymiany między organizacjami badawczymi i zarządczymi, promowane jest zaangażowanie opinii publicznej w badania nad rybołówstwem oraz koordynowanych jest 13 studiów przypadków z udziałem naukowców i innych aktorów. Dzięki temu naukowcy, zarządcy łowisk i prawodawcy będą mogli wymieniać się doświadczeniami, wypełniając lukę między polityką dotyczącą badań naukowych oraz polityką dotyczącą zarządzania.
Dzięki studiom przypadków ma zostać zacieśniona współpraca w dziedzinie badań nad morzami i łowiskami na wszystkich poziomach zarządzania rybołówstwem. Otwarcie dialogu między naukowcami, rybołówstwem i prawodawcami pozwoli na poprawę jakości rządzenia z pożytkiem dla całej Europy.
Dzięki projektowi nauka i przemysł mogą współpracować na rzecz tworzenia i realizacji efektywnych, odpowiedzialnych badań, przynoszących korzyści rybołówstwu oraz środowisku morskiemu.