Jak stworzyć lepsze narzędzia na potrzeby badań nad akwakulturą

W ramach unijnej inicjatywy stworzono stabilną sieć renomowanych infrastruktur badawczych w dziedzinie akwakultury, pomagającą europejskiej branży akwakultury w dostarczaniu wysokiej jakości produktów spożywczych europejskim konsumentom.

Celem projektu AQUAEXCEL (Aquaculture infrastructures for excellence in European fish research), finansowanego ze środków UE, było pobudzenie współpracy badawczej w tym sektorze.

Partnerzy projektu opracowali interaktywną mapę oferującą szczegółowy wgląd w ponad 100 infrastruktur badawczych w dziedzinie akwakultury w Europie oraz ich wiedzę, wyposażenie i usługi. Opisali oni potrzeby badawcze europejskich infrastruktur badawczych, co pomogło w zidentyfikowaniu istniejących luk.

Opracowano, przeanalizowano i rozpowszechniono wytyczne w zakresie najlepszych praktyk dotyczących różnych kwestii wpływających na branżę akwakultury. Stworzono też narzędzie do zarządzania danymi, umożliwiające porządkowanie, przechowywanie i rozpowszechnianie danych na temat badań nad akwakulturą.

Dzięki międzynarodowemu dostępowi sfinansowano i zrealizowano 97 innowacyjnych projektów. Europejscy badacze zajmujący się akwakulturą, reprezentujący świat nauki i przemysłu, mieli możliwość prowadzenia doświadczeń w najlepszych laboratoriach.

Zespół AQUAEXCEL opracował nowe narzędzia i metody fenotypowania, pomagające uzyskać dokładniejsze dane z badań doświadczalnych prowadzonych na rybach. Partnerzy opracowali też narzędzia do analizowania stanu zdrowia ryb w warunkach stresu, do określania momentu uzyskania dojrzałości płciowej oraz do znakowania ryb na wczesnym etapie życia.

Poczyniono też postępy w pracach nad stworzeniem nowych genetycznie identycznych linii łososia, labraksa i karpia. Rozmnażanie łososia zaplanowano na 2015 r., a pozostałych gatunków na kolejne dwa lata. Pozwoli to naukowcom wyeliminować testy na zwierzętach lub ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w takich doświadczeniach.

W projekcie AQUAEXCEL opracowano także cztery nowatorskie kursy szkoleniowe w dziedzinie współczesnych technik stosowanych w badaniach na temat akwakultury. Podniosą one poziom kwalifikacji personelu i poprawią umiejętności przystosowania zawodowego europejskich specjalistów ds. akwakultury.

Dzięki koordynacji dostępu do wysokiej jakości infrastruktur badawczych w dziedzinie akwakultury, projekt AQUAEXCEL dostarczył europejskim naukowcom narzędzi potrzebnych do rozwiązania skomplikowanych problemów, z jakimi boryka się sektor akwakultury.

data ostatniej modyfikacji: 2016-03-21 13:56:06
Komentarze


Polityka Prywatności