Wzmożony transfer wiedzy i ulepszone narzędzia internetowe usprawniły tworzenie sieci i wymianę wiedzy w branży skorupiaków w Europie. Ma to bezpośredni wpływ na konkurencyjność europejskiej akwakultury.
Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Wymyślamy liczne sposoby na to, by zachęcić dzieci do sięgania po zdrowe produkty, i by zamiast kolejnego posiłku typu fast food albo niezdrowej przekąski sięgnęły po marchewkę lub jabłko. Prosimy i przekonujemy. Ale czy pokazujemy? A przecież dzieci często uczą się przez naśladownictwo, podpatrując rodziców i z domu wynosząc wzorce zachowań, także tych dotyczących zdrowych nawyków żywieniowych.
Jak wynika z najnowszych badań, aż 91% Polaków regularnie jada zupy. Jak przyznaje 78% ankietowanych, ten rodzaj posiłku pojawia się na ich stołach przynajmniej raz w tygodniu. Jak się okazuje, oprócz tego, że są to dania szybkie i łatwe w przygotowaniu, mają jeszcze inną zaletę. Odpowiednio przygotowane, mogą znacząco pomóc w odchudzaniu.
Letnia dieta nie wymaga od nas wielu poświęceń. W upalne dni łatwiej jest nam zapanować nad apetytem, ponieważ nasz organizm nie potrzebuje dodatkowych kalorii. Warto więc wykorzystać ten okres i sięgnąć po lżejsze dania oraz większą ilość płynów. Dzięki temu pozbędziemy się zbędnych kilogramów i poprawimy swoje samopoczucie. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta idealna na lato.
Odkleszczowe infekcje pasożytnicze są powszechne u małych przeżuwaczy, takich jak owce, kozy, jeleniowate i inne pokrewne gatunki. Naukowcy z 11 krajów, specjalizujący się w immunologii, genomice i wakcynologii, zbadali sposoby na udoskonalenie istniejących szczepionek i stworzenie nowych.
Za nami pierwsze ciepłe dni, a przed nami jeszcze całe, pełne wzmożonej aktywności lato. Jednak, gdy my cieszymy się wysokimi temperaturami, słońcem, plażą i sportami wodnymi, nasz organizm traci coraz więcej płynów, a wraz z nimi cennych dla zdrowia mikro- i makroelementów. Po jakie więc produkty powinniśmy częściej sięgać w upalne dni, by z dobrym samopoczuciem móc w pełni korzystać z uroków lata?
W ramach unijnego projektu powstaje sieć morskich obserwatoriów przybrzeżnych, której zadaniem będzie ustandaryzowanie i usprawnienie gromadzenia danych i zarządzania nimi na potrzeby globalnego monitorowania oceanów.
Mamy świadomość, że soki, jako produkty powstające z warzyw i owoców zawierają pochodzące z nich witaminy oraz inne, cenne składniki odżywcze. Jednocześnie na temat soków wciąż krąży wiele fałszywych przekonań. Wynikają one przede wszystkim z nieznajomości przepisów prawa, jakimi objęta jest produkcja soków, a także z nieznajomości samego procesu ich powstawania. Straszymy się nawzajem zawartością konserwantów, „bombą cukrową” czy rozcieńczanym skoncentrowanym sokiem. W efekcie, zagubieni w gąszczu sprzecznych informacji nadal nie wiemy, co jest prawdą, a co tylko powtarzanym uparcie o sokach mitem.
200 odmian, 5 podstawowych kolorów i całe mnóstwo witamin i substancji odżywczych – tak w skrócie opisać można paprykę – wartościowe, jednak często niedoceniane warzywo, zawierające ponad cztery razy więcej witaminy C niż cytryna. Dostępna w Polsce przez cały rok, stanowić może wartościowe oraz niezwykle smaczne uzupełnienie codziennej diety.
Ekosystemy Północnego Oceanu Atlantyckiego mają decydujące znaczenie dla ekologicznego, gospodarczego i społecznego zdrowia zarówno Europy, jak i Ameryki Północnej. EURO-BASIN to unijna inicjatywa, w ramach której przeanalizowano procesy w skali basenu wpływające na te ekosystemy, od naturalnej zmiany klimatu po czynniki antropogeniczne.
W ramach finansowanej przez UE inicjatywy opracowano proces fermentacji niskowartościowych surowców rybnych, by wytwarzać z nich nowe produkty spożywcze o wydłużonym okresie trwałości i wysokim poziomie akceptacji konsumentów.
W obliczu rosnącej konkurencji w branży spożywczej na całym świecie UE postanowiła zmierzyć się z tym wyzwaniem poprzez opracowanie innowacyjnego zintegrowanego pasteryzatora i homogenizatora do pokarmów płynnych, takich jak mleko i soki owocowe.
Głównym celem polityki rolnej UE jest zapewnienie konsumentom swobody wyboru spośród produktów konwencjonalnych, produktów zmodyfikowanych genetycznie i produktów ekologicznych. Prowadzone badania mają na celu ustalenie, czy takie produkty mogą współistnieć w krajowych i międzynarodowych łańcuchach dostaw.
Ze względu na rosnącą globalną współzależność gospodarczą choroby zwierzęce mogą powodować poważne szkody społeczne, gospodarcze i środowiskowe, a w przypadku chorób odzwierzęcych, zagrażać zdrowiu ludzkiemu. Środki unijne pomogły w stworzeniu globalnego strategicznego sojuszu na rzecz poprawy koordynacji badań nad tymi chorobami.
W ostatnich 10 latach problemy środowiskowe stały się ważniejsze dla branży owoców morza i jej łańcuchów wartości, gdyż konsumenci i sprzedawcy chcą wiedzieć, czy ryby pochodzą ze zrównoważonego źródła. Nowa metoda badania ryb białych odławianych na europejskich morzach pozwoli udostępnić potencjalnym odbiorcom informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju i środowiska.
Naukowcy mają nadzieję, że uda im się zmniejszyć ilość używanego nawozu poprzez zwiększenie skuteczności przyswajania przez rośliny azotu występującego w glebie.
Nutrigenomika zajmuje się badaniem związku między żywnością a ekspresją genów. Możliwość planowania zaleceń żywieniowych na podstawie indywidualnego profilu genetycznego to fascynująca koncepcja, którą badano niedawno w ramach inicjatywy UE.
Celem unijnego badania było ekonomiczne zwiększenie produktywności upraw poprzez wprowadzanie do szklarni dodatkowego dwutlenku węgla (CO2). Testy sprzętu opracowanego przez zespół projektu dowiodły wykonalności koncepcji na przykładzie słodkiej papryki i pomidorów, torując drogę ku komercjalizacji.
Naukowcy odkryli, że korzenie dostarczają roślinom informacji o ich środowisku, umożliwiając komunikowanie się z innymi roślinami i ostrzeganie ich przed zbliżającym się stresem.
Czy wiesz, że w Polsce marnuje się 9 ton jedzenia rocznie? A według badań Eruostatu dwie trzecie Polaków wyrzuca produkty żywnościowe nawet przed upłynięciem terminu przydatności do spożycia? Problem chcą rozwiązać m.in. studentki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, które wspólnie z kolegami z politechniki stworzyły aplikację „Food My Friend”.
Naukowcy z UE przeprowadzili modelowanie ekologiczno-ewolucyjnej reakcji ryb żyjących w zimnych wodach na zmianę klimatu. Uczestnicy badania przewidzieli, że pewne kombinacje zmian środowiskowych i rybołówstwa zagroziłyby ekologicznej i ekonomicznej równowadze zasobów rybnych.
Naukowcy z UE zidentyfikowali nową generację termostabilnych hydrolaz. Wykazują się one lepszą wydajnością niż aktualnie stosowane enzymy w szeregu różnych procesów przemysłowych, w tym wybielania masy celulozowej, odwiertów naftowych, produkcji tekstyliów i przetwarzania żywności.
W ramach unijnej inicjatywy stworzono stabilną sieć renomowanych infrastruktur badawczych w dziedzinie akwakultury, pomagającą europejskiej branży akwakultury w dostarczaniu wysokiej jakości produktów spożywczych europejskim konsumentom.
Według prognoz modeli klimatycznych w przyszłości susze będą zjawiskiem coraz częstszym. Rodzi to zagrożenie dla ziemniaka, który jest bardziej wrażliwy na stres wodny niż inne gatunki.
Rośliny od zawsze wykorzystywały wyciszanie RNA jako mechanizm obronny w walce z wirusami. Oswojenie mechanizmów genetycznych tego procesu może dostarczyć naukowcom możliwości kontroli infekcji wirusowych u cennych roślin uprawnych.