Opublikowane niedawno wyniki badań, wspartych z finansowanego ze środków UE projektu EMOTIONS IN CONFLICT, pokazały że nastolatkowie – Izraelczycy i izraelscy Palestyńczycy – lepiej współpracują po tym, jak nauczyli się, że ludzie mogą się zmieniać.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu pomagają miastom stawić bez obaw czoło przyszłości poprzez przeciwdziałanie zmianie klimatu, ponowne wprowadzanie zieleni do miast i zapobieganie niekontrolowanemu rozrastaniu się miast na nowe i ciekawe sposoby.
Wraz z nadejściem Halloween świat anglojęzyczny został opanowany przez falę „przerażających klaunów”, która najpierw zalała Stany Zjednoczone, a teraz dociera do Zjednoczonego Królestwa, Kanady i Australii. Większość z nich to przebrani żartownisie, ale cierpienie i lęk ofiar są naprawdę realne. Wskutek tego wzrosło zainteresowanie tym, jakie są naukowe i psychologiczne przyczyny wywoływania przez klauny przerażenia u tak wielu osób.
Po konferencji zamykającej, która odbyła się 4 października 2016 r. w Brukseli, konsorcjum finansowanego ze środków UE projektu HERCULES przedstawiło interesariuszom szczegółowy pakiet zaleceń politycznych mających ochronić zróżnicowane dziedzictwo Europy w krajobrazach kulturowych.
W następstwie trzęsienia ziemi, które 24 sierpnia 2016 r. dotknęło włoskie miasto Amatrice i okalający je region, włoskie władze poprosiły o pomoc partnerów finansowanego ze środków UE projektu TRADR. Partnerzy podjęli wyzwanie i niezwłocznie umieścili dwa bezzałogowe pojazdy lądowe (UGV) i trzy bezzałogowe statki powietrzne (UAV) w zniszczonym regionie.
W dniach 27-28 września w Brukseli odbyła się konferencja zamykająca projekt FESSUD, w której wzięli udział wybitni naukowcy, ekonomiści i eksperci do spraw finansów. Wydarzenie miało na celu rozpowszechnianie najważniejszych wyników badań oraz przedyskutowanie, w jaki sposób można by uporządkować europejski system finansowy, aby skuteczniej zaspokajał potrzeby ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.
W swojej nowej książce "The Bestseller Code: Anatomy of a Blockbuster Novel" dwoje uczonych z Uniwersytetu Stanforda objaśnia, w jaki sposób zaprojektowany przez nich algorytm przewiduje, z dokładnością wynoszącą 80%, które spośród nowych powieści staną się bestsellerami.
Według przeprowadzonego niedawno badania zmniejszenie liczby urzędowych języków UE nie byłoby wcale bardziej efektywne, wydajne ani sprzyjające spójności. Naukowcy dowodzą raczej, że taka polityka doprowadziłaby do wykluczenia niemal czterech na pięciu Europejczyków, uniemożliwiając im pełne zrozumienie informacji urzędowych UE.
Dzięki wykorzystaniu przystępnych, niezbyt zaawansowanych technicznie femtokomórek, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu TUCAN3G zapewnili odciętym od sieci regionom świata łączność 3G.
Zawiązane w styczniu 2016 r., unijne Porozumienie w Sprawie Zmian Demograficznych ma stworzyć środowiska, które wspomagają aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu poprzez wymianę najlepszych praktyk. Projekt AFE-INNOVNET, którego celem było zawiązanie tego Porozumienia, zgromadził 29 partnerów z 18 krajów.
Przedsiębiorstwo dokonuje istotnych postępów nieco ponad miesiąc od uzyskania od Agencji Żywności i Leków (FDA) oznaczenia Fast Track dla swojej molekuły QR-010. Prace nad QR-010 współfinansowane w ramach programu H2020 mają umożliwić leczenie chorych na mukowiscydozę (CF), którzy są nosicielami pospolitej mutacji ∆F508, czyli 70% cierpiących na tę chorobę.
Czy dobrze spaliście w nocy z czwartku, 18 sierpnia, na piątek, 19 sierpnia? Może kogoś trapił szczególnie sugestywny koszmar senny, albo z niewiadomych powodów obudził się wyjątkowo wcześnie. Tamtej nocy księżyc w pełni było wyjątkowo duży. Według ludowych przesądów księżyc w pełni potrafi zamieniać ludzi w wilkołaki – ale zwykle, co znacznie mniej ekscytujące, jest zwiastunem niespokojnego snu.
Wyniki badań przeprowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu MIME odrzucają tezę, że ograniczenie liczby języków urzędowych UE zapewniłoby większą efektywność, sprawność i bardziej sprzyjałoby włączeniu. Naukowcy dowodzą raczej, że taka polityka doprowadziłaby do wykluczenia niemal czterech na pięciu Europejczyków, uniemożliwiając im pełne zrozumienie informacji urzędowych UE.
Postrzegając historię przez pryzmat tradycyjnie niezbadanych domen społecznych, finansowani ze środków UE naukowcy uchylają kurtyny, pokazując co tak naprawdę było powodem upadku komunistycznych reżimów w Europie Środkowej i Wschodniej.
Wyniki finansowanych ze środków UE badań pokazują, że polityka w sprawie zmiany klimatu koncentrująca się wyłącznie na jej łagodzeniu, bez uwzględnienia kosztów przystosowywania się i szkód resztkowych, może skutkować niezamierzonymi nierównościami.
W toku badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu TERRAGEN ustalono, że fragmentacja lasów doprowadziła do uszczuplenia populacji gatunków wrażliwych na zmiany światła, wilgoci i temperatury.
W związku z tym, że 13 sierpnia jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych, w ostatnim tygodniu wzrosło zainteresowanie biologicznymi i genetycznymi przyczynami leworęczności ludzi oraz powiązanymi z nią konsekwencjami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi.
Te trzy powyższe rzeczy, wypowiadane są niczym mantra, na prawie wszystkich uroczystościach. Życzymy sobie tego z okazji urodzin, imienin, ślubów, chrzcin czy podczas wigilii Bożego Narodzenia. To trochę taki gotowy as z rękawa, gdy nie wiemy jak grać naszą talią kart.
Zaspokojenie światowych potrzeb energetycznych wymaga polityk, które uwzględniają wiele czynników zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych, począwszy od zmian klimatu i transferu technologii, skończywszy na handlu z krajami rozwijającymi się.
„Nie lubię poniedziałku” to polska komedia z 1971 roku. Ukazuje warszawską rzeczywistość lat siedemdziesiątych poprzez pryzmat zwykłej codzienności jako świata absurdu. Film obnaża i demaskuje polską mentalność, która zdaje się mimo upływu lat nieznacząco zmieniać. Czy aby na pewno?
Lata 60. Ubiegłego wieku były niewątpliwie najbardziej burzliwą dekadą poprzedniego stulecia. Drugą fala feminizmu, rewolucja seksualną, protesty na uniwersytetach a także eksplozja nowych gatunków muzycznych, które zdecydowanie nie były ponad podziałami. Przeciwnie. Właśnie w tym czasie w Wielkiej Brytanii wyobraźnią angielskiej młodzieży zawładnęły dwie muzyczne subkultury: Mods i Rockers.
Przedsiębiorstwa często reagują na kryzysy finansowe, tnąc tzw. koszty dostosowania, co niekorzystnie wpływa na pracowników. Naukowcy korzystający ze środków UE zbadali wpływ dostosowania zatrudnienia w oparciu o dane pochodzące z Danii, aby odpowiedzieć na związane z tym zjawiskiem pytania z zakresu prawodawstwa.
Ostrygi hodowane w Zatoce Biskajskiej są ważnym elementem gospodarki lokalnej, a smakosze szczególnie cenią sobie "ostrygi zielone". Mikroskopijne glony morskie odpowiedzialne za to zabarwienie są przedmiotem badań prowadzonych w ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE.
Naukowcy z UE opracowali autonomicznego robota, który zwiększa produktywność przemysłu stoczniowego. We współpracy z robotnikami, robot ten może wykonywać ciężkie i powtarzalne zadania w dowolnym dużym, nieuporządkowanym środowisku przemysłowym.
Wyrzucić czy zachować? Każdy z nas nie jeden raz stanął przed tym trudnym wyborem. Są i tacy, którzy radzą sobie doskonale z ograniczeniem rzeczy w swoich szafach. Jak efektywnie zabrać się do pozbywania przedmiotów? - pisze dr Marta Cobel-Tokarska - adiunkt w Instytucie Filozogii i Socjologii APS