Lepsze metody analizowania wpływu polityki pomogą decydentom politycznym w formułowaniu skuteczniejszych polityk badawczych wspomagających rozwój, ochronę środowiska i inne obszary ważne dla społeczeństwa.
Polskie Centrum ATLAB jest wieloprofilową jednostką badawczą skupiającą się na rozwoju i zastosowaniu geochemii izotopów. Dzięki finansowaniu ze środków UE Centrum może w pełni wykorzystać swój potencjał badawczy.
Szczegółowe badanie na temat integracji imigrantów w europejskich miastach dostarczyło informacji umożliwiających tworzenie skuteczniejszych polityk.
Akwakultury mogą odegrać ważną rolę w zwiększeniu bezpieczeństwa żywnościowego, zmniejszając ubóstwo i poprawiając poziom odżywienia w krajach rozwijających się oraz w biednych krajach, w których występuje brak żywności (LIFDC). W ramach unijnej inicjatywy badano metody umożliwiające naukowcom zrozumienie, w jaki sposób akwakultura może sprzyjać rozwojowi.
Przeprowadzone dzięki środkom unijnym badanie nad życiem społeczności kolonizatorów i rolników w jednym z nowożytnych miasteczek pomoże nam lepiej zrozumieć niedawną historię. Zmiany demograficzne, choroby i dostępność żywności to tylko kilka przykładowych wskaźników.
Graffiti to nowoczesna forma sztuki, która nabiera dla UE nowego znaczenia. Cyfrowa platforma graffiti pomaga małym firmom w sprzedaży tej sztuki.
Zespół badaczy UE wypracował nowe spojrzenie na historię i przyszłość regionów nadbrzeżnych. Badano okres od późnej epoki kamienia do wczesnej epoki brązu, opracowując przy tym narzędzia do oceny nadbrzeżnych stanowisk archeologicznych i zarządzania nimi.
Dzięki pewnej unijnej inicjatywie Europa może wkrótce stać się liderem zrównoważonego rozwoju wspomagającego globalizację.
Kraje rozwinięte wydają coraz więcej na świadczenia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Naukowcy z UE przeanalizowali różne innowacyjne polityki w zakresie ubezpieczenia społecznego i korzyści, jakie przynoszą one dobrobytowi, aby znaleźć sposób na ich udoskonalenie lub też, co byłoby jeszcze bardziej pożądane, znaleźć skuteczniejsze rozwiązania alternatywne.
Umocnienie relacji badawczych między Europą a południowo-wschodnią Azją pomoże obu tym regionom skorzystać z technologii i rozwiązań związanych ze zmianą klimatu i wydajnością zasobów.
Nowe badanie pozwoli lepiej poznać okoliczności, w jakich ludzie najczęściej dopuszczają się naruszeń zasad etycznych we współpracy z innymi.
Co skłania uczelnie wyższe do tworzenia identyfikacji wizualnej i jakie są tego skutki? Znalezienia odpowiedzi na to pytanie podjęli się uczestnicy pewnego pionierskiego badania.
W ramach jednej z inicjatyw unijnych podjęto badania pojawiania się i ewoluowania prehistorycznych technik produkcji narzędzi.
Dwa nowe narzędzia umożliwiające analizę adresów sieci Web powinny pomóc w ochronie użytkowników internetu przed atakami i oszustwami.
Naukowcy z UE badali utajone nakazy (ukryte czynniki w strukturze społecznej grup), które napędzają dynamikę mieszkaniową w miastach, przyglądając się w szczególności zachowaniom grupowym oraz indywidualnym w zakresie mieszkalnictwa. Owocem prac są informacje na temat skutków mieszkalnictwa prywatnego i spółdzielczego.
Uczestnicy interdyscyplinarnego badania poszukują innowacyjnego sposobu zrozumienia moralności w polityce.
Kompulsywność, czyli niekontrolowany, powtarzający się przymus wykonania danej czynności, to grupa zaburzeń dotykających około 10% dzieci i nastolatków. Finansowani przez UE naukowcy badali mechanizmy tych zaburzeń, aby znaleźć odpowiednie środki terapeutyczne.
Zmiany klimatu zagrażają wielu obszarom na całym świecie, w tym również dziedzictwu kulturowemu. Muzea, sztukę i zabytki, które stanowią o tożsamości Europy, należy chronić poprzez łagodzenie skutków zmieniającego się klimatu.
Jednym z obszarów tematycznych siódmego programu ramowego (7PR) jest "Nauka w społeczeństwie" (SiS), jednak szeroki zakres tego tematu w połączeniu z dużą różnorodnością zaangażowanych stron stwarza złożone wymagania względem krajowych punktów kontaktowych (KPK). Działania KPK muszą uwzględniać różnorodne polityki i dokumenty programowe dotyczące programu SiS, jego tematów i obszarów badań, jak również reguły i przepisy samego 7PR.
Od stycznia 2016 r. zespół pracowników naukowych Uczelni Łazarskiego w składzie: prof. nadzw. dr hab. Maciej Rogalski, dr Bartłomiej Opaliński oraz dr Piotr Brzeziński, rozpoczną pracę nad projektem badawczym pt. „Gromadzenie i udostępnianie danych telekomunikacyjnych”. Pomysłodawcy koncepcji badania otrzymali grant na jego realizację w wysokości 71 760 zł. Został on przyznany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS (panel HS5). Celem projektu będzie wypracowanie nowego modelu gromadzenia i udostępniania danych telekomunikacyjnych przez uprawnione podmioty.
Dzięki dofinansowaniu UE przeprowadzono badania rzucające nowe światło na rolę mitologii klasycznej w uprzedmiotowieniu pożądania w poezji późnorenesansowej i barokowej. Prace dotyczyły przede wszystkim tekstów hiszpańskich i włoskich, ale analizowano też literaturę angielską, francuską, niemiecką i skandynawską.
Technika włączona do amerykańskich i europejskich systemów opieki zdrowotnej, medytacja mindfulness, wzmacnia koncentrację i monitorowanie metakognitywne. Finansowani przez UE badacze pracowali nad rozszyfrowaniem biorących w tym udział mechanizmów neurobiologicznych.
Ofiary odgrywają ważną rolę w innowacyjnym podejściu do walki z przestępczością, które ma na celu zwiększenie świadomości na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
67% badanych twierdzi, że Polacy to ponury naród. Jednak tylko 23% badanych siebie opisuje jako ponuraków. Tak wynika z badań przeprowadzony przez studentów z Klubu Rozwoju Osobistego działającego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. W ankietach studenci zapytali, jak Polacy widzą siebie i innych, czy uważają siebie za ponurych, czy szczęśliwych. Zachęcali również badanych do zrobienia śmiesznej mini do zdjęcia.
Badanie braku snu utraty u młodzieży pomaga poczynić wiele ważnych ustaleń na temat przyczyn i skutków zjawiska w odniesieniu do sprawności poznawczej, zachowania, regulacji i rozwoju emocjonalnego.