Klimat i środowisko

Nowatorskie narzędzie prognostyczne pomaga ekspertom przygotować się na ekstremalną pogodę

Badacze prowadzący badania naukowe finansowane ze środków UE uruchomili narzędzie internetowe, które zapewnia wiarygodne prognozy pogody dla przemysłu produkcyjnego opartego na energii odnawialnej. Z rozwiązania tego mogą skorzystać także inne sektory.

Wciąż pojawiają się nowe dowody na to, że zmiana klimatu zwiększa ryzyko wystąpienia oraz intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Jako że powodzie, fale upałów, susze i burze stają się coraz poważniejsze i coraz częstsze, jeszcze ważniejsze niż do tej pory jest znalezienie narzędzi, które pomogą nam dostosować się do zmian ziemskiego klimatu.

W czerwcu 2019 roku w ramach sfinansowanego ze środków UE projektu S2S4E wprowadzono na rynek tego rodzaju urządzenie, które pomoże podmiotom zajmującym się planowaniem kryzysowym, a także branżom zależnym od pogody, przygotować się na ekstremalne warunki pogodowe. Ta nowatorska internetowa usługa klimatyczna zwana narzędziem S2S4E wspierającym proces decyzyjny (NWPD) łączy klimatyczne prognozy sezonowe i okołosezonowe z danymi dotyczącymi produkcji energii odnawialnej oraz zapotrzebowania na energię elektryczną. Twórcy projektu zamierzają wykorzystać NWPD, by oferować bardziej wiarygodne i użyteczne prognozy na potrzeby zależnej od pogody produkcji energii ze źródeł takich jak woda, słońce i wiatr.

Zmiana klimatu „dzieje się już teraz. Cały czas obserwujemy nowe rekordowe fale upałów i opady atmosferyczne”, stwierdza Albert Soret, pracownik placówki Barcelona Supercomputing Center będącej koordynatorem projektu, w artykule prasowym opublikowanym w „HPCwire”. „Obecne metodologie koncentrujące się na przeszłości nie uwzględniają tej zmienności klimatycznej, ale nasze prognozy sezonowe i okołosezonowe – już tak”, wyjaśnia Soret.

Rzut okiem na narzędzie prognostyczne

NWPD generuje dostosowane dane klimatyczne poprzez wskaźniki energetyczne uzyskane ze zmiennych klimatycznych, takich jak prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne, temperatura oraz ciśnienie na poziomie morza. Wskaźniki te są źródłem informacji na temat przewidywanej zmienności w generowaniu energii wodnej, słonecznej i wiatrowej, jak również w przyszłym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Cotygodniowe prognozy bazujące na okołosezonowych przewidywaniach klimatycznych dotyczą nadchodzących czterech tygodni kalendarzowych i obejmują średnią wartość tygodniową. Z kolei prognozy miesięczne bazujące na sezonowych przewidywaniach klimatycznych dotyczą nadchodzących trzech miesięcy i obejmują średnią wartość miesięczną. „NWPD to pierwsza prawdziwa próba wykorzystania najnowocześniejszej wiedzy uzyskanej w badaniach klimatu do opracowania dostosowanej usługi przeznaczonej dla rynku energetycznego”, wyjaśnia Soret.

Nie tylko dla ekspertów w dziedzinie energetyki

Mimo że narzędzie NWPD opracowano dla branży energetycznej, może ono okazać się użyteczne również w innych dziedzinach, takich jak planowanie kryzysowe, ubezpieczenia i rolnictwo. „Doskonałym przykładem jest tu winiarstwo. Dowiedzenie się z wyprzedzeniem, czy dany sezon będzie szczególnie suchy, czy też mokry, może być ważne dla producentów wina, którzy muszą decydować, jak przyciąć winorośl w celu chronienia jej przed deszczem czy słońcem, a także muszą określić niezbędną ilość nawozu”, oznajmia ekspertka ds. transferu wiedzy Isadora Jiménez z Barcelona Supercomputing Center.

NWPD zostanie bezpłatnie udostępnione do końca 2020 roku. W tym czasie twórcy projektu S2S4E (Sub-seasonal to Seasonal climate forecasting for Energy) będą co tydzień analizować wpływ narzędzia, aby zapewnić wysoką jakość prognoz. Zespół pracujący nad projektem zamierza również organizować comiesięczne webinaria, podczas których będzie objaśniać prognozy i odpowiadać na pytania. Partnerzy projektu S2S4E zapraszają zainteresowanych profesjonalistów z firm energetycznych do wspólnego przetestowania narzędzia.

Więcej informacji:
strona projektu S2S4E


Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności