Trendy w nauce

Przyznając nagrodę Public Engagement with Research Award w 2022 roku, Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) wyróżnia beneficjentów grantów za skuteczne angażowanie odbiorców spoza ich dziedzin w realizację badań naukowych.
Według nowego badania niewydolność serca wynika z mutacji określonych genów. Czy ustalenia te utorują drogę do lepszego, spersonalizowanego leczenia pacjentów?
Wyobraźmy sobie, że lekarze potrafiliby z kilkudziesięcioletnim wyprzedzeniem przewidzieć, czy jesteśmy zagrożeni cukrzycą typu 2 lub chorobami układu krążenia. Uczeni realizujący nowe badanie dotyczące profilowania lipidów być może właśnie znaleźli na to sposób.
Jak poprawić monitorowanie bioróżnorodności w Europie? Nowe sprawozdanie zawiera informacje o bieżących metodach monitorowania, związanych z nimi problemach oraz sposobach ich rozwiązywania.
Nowe oprogramowanie typu open-source do symulacji i analizy modeli sieci mózgowych zmniejsza przeszkody w prowadzeniu badań nad mózgiem dzięki symulacji mózgu jako usłudze w chmurze.
Nowatorski, 20-trybowy kwantowy układ przetwarzania fotonicznego zgodny ze źródłami światła w postaci kropek kwantowych nadaje rozpędu rozwojowi fotonicznej informatyki kwantowej w Europie.
Astronomowie opracowali nowe mapy 3D, które pozwalają na dostrzeżenie nagromadzenia pyłu od kosmicznego sąsiedztwa Ziemi, aż do miejsc znajdujących się 13 000 lat świetlnych dalej w kierunku centrum galaktyki.
Nowatorska koncepcja, pokazująca, jak przekształcić światło podczerwone w światło widzialne, otwiera drogę do nowej, taniej technologii czujników.
Naukowcy znaleźli sposób na tworzenie diod z nadprzewodników. Te nowe urządzenia, działające w znacznie niższych temperaturach niż diody półprzewodnikowe, mogą znaleźć zastosowanie w technologiach kwantowych.
Czy jesteśmy w stanie projektować komputery równie efektywne energetycznie co ludzki mózg? Nowe badanie, w którym udało się połączyć funkcję pamięci z funkcją obliczeniową w jednym komponencie, przybliża nas do urzeczywistnienia tego celu.
Nowy proces wytwarzania płytek drukowanych (ang. printed circuit board, PCB) metodą obróbki przyrostowej opracowany przez partnerów wspieranych przez UE jest tańszy i korzystniejszy dla środowiska niż konwencjonalne procesy druku 3D.
Już nie dni, a godziny: badacze opracowali pierwszy wydajny i selektywny biokatalizator przeznaczony do użycia w istotnej, ale zwykle powolnej reakcji organicznej.
Myślące cyfrowe bliźniaki ludzi są bliżej niż myślisz.
Wspierani przez UE naukowcy wykorzystali dwuwymiarowy materiał do zaprojektowania urządzenia, które pozwala na zmianę barwy wiązek laserowych.
Finansowany ze środków UE projekt HyperCOG, przy wsparciu technologii cyfrowych, pomaga w tworzeniu fabryk przyszłości. Jego inteligentny system ma na celu zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie emisji i zużycia energii w europejskich zakładach przetwórczych.
W których częściach Europy wystąpią w przyszłości silne trzęsienia ziemi i jakie będą ich skutki? Dwa modele opracowane przy wsparciu UE dają nam jasny obraz sytuacji.
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, pewien zespół naukowców zrekrutował 100 pacjentów cierpiących na poważne duszności do udziału we wspieranym przez UE badaniu klinicznym.
Wykorzystując technologie uczenia głębokiego, naukowcy zmierzyli zmiany w ludzkiej świadomości podczas snu, znieczulenia ogólnego i poważnego urazu mózgu.
Nowe narzędzie typuje, które miejsca pracy mogą przejąć roboty.
Według nowego badania ludziom na całym świecie podoba się tego rodzaju zapach.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności