Trendy w nauce

Badanie wykazało, że ludzie błędnie myślą, iż powinni mniej mówić, aby być postrzeganymi jako osoby sympatyczne.
Islandia jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie miejsc na świecie. Dla zespołu międzynarodowych naukowców do początku lipca okazała się też idealnym miejscem do badania związku między energią geotermalną a magmą – stopioną skałą – głęboko pod powierzchnią wulkanu.
Dzięki wynikom nowego badania naukowcy mają świetną wiadomość dotyczącą dzieci poczętych z pomocą technik wspomaganego rozrodu. Okazuje się, że wszelkie różnice związane z rozwojem, masą ciała i poziomem tkanki tłuszczowej zanikają na późniejszych etapach okresu dojrzewania.
Co dzieje się z komórkami w trakcie urazowych uszkodzeń mózgu lub podczas bliznowacenia skóry? Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej opracowali nową, eksperymentalną metodę opartą na miękkich polimerach magnetoaktywnych, aby badać zachowanie komórek.
W ramach eksperymentu naukowcy wyznaczyli nową górną granicę masy neutrina, wynoszącą teraz 0,8 elektronowolta (eV).
Nowe wyniki badań otwierają drogę do nowych terapii komórkowych. Naukowcy zademonstrowali, że w warunkach laboratoryjnych można hodować duże ilości makrofagów, które po przeniesieniu z powrotem do organizmu nie różnią się od podobnych komórek odpornościowych obecnych w płucach.
Badaczom po raz pierwszy udało się uzyskać linie komórek macierzystych pochodzące od świń, owiec i bydła. Osiągnięcie to tworzy podwaliny pod produkcję mięsa in vitro.
Wspierani przez UE astrofizycy znaleźli w sąsiedniej galaktyce uśpioną czarną dziurę o masie dziewięciu Słońc.
Czy małpy człekokształtne mogą nam pomóc w zrozumieniu, jak pierwsi ludzie nauczyli się wytwarzać narzędzia kamienne i ich używać? Finansowani ze środków UE naukowcy, którzy w ramach swojego nowego badania przyglądają się tym zdolnościom u orangutanów – jednych z naszych najbliższych żyjących krewnych – twierdzą, że tak.
Pionierskie badania Conny Aerts oraz Jørgena Christensena-Dalsgaarda dotyczące oscylacji gwiazd finansowane ze środków Unii Europejskiej przyniosły naukowcom tegoroczną Nagrodę Kavli w dziedzinie astrofizyki przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury.
Naukowcy stworzyli platformę do badania leków, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu przerzutów do mózgu. System do selekcji o nazwie METPlatform pozwala naukowcom na analizę tkanki nowotworowej pacjentów.
Przyznając nagrodę Public Engagement with Research Award w 2022 roku, Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) wyróżnia beneficjentów grantów za skuteczne angażowanie odbiorców spoza ich dziedzin w realizację badań naukowych.
Według nowego badania niewydolność serca wynika z mutacji określonych genów. Czy ustalenia te utorują drogę do lepszego, spersonalizowanego leczenia pacjentów?
Wyobraźmy sobie, że lekarze potrafiliby z kilkudziesięcioletnim wyprzedzeniem przewidzieć, czy jesteśmy zagrożeni cukrzycą typu 2 lub chorobami układu krążenia. Uczeni realizujący nowe badanie dotyczące profilowania lipidów być może właśnie znaleźli na to sposób.
Jak poprawić monitorowanie bioróżnorodności w Europie? Nowe sprawozdanie zawiera informacje o bieżących metodach monitorowania, związanych z nimi problemach oraz sposobach ich rozwiązywania.
Nowe oprogramowanie typu open-source do symulacji i analizy modeli sieci mózgowych zmniejsza przeszkody w prowadzeniu badań nad mózgiem dzięki symulacji mózgu jako usłudze w chmurze.
Nowatorski, 20-trybowy kwantowy układ przetwarzania fotonicznego zgodny ze źródłami światła w postaci kropek kwantowych nadaje rozpędu rozwojowi fotonicznej informatyki kwantowej w Europie.
Astronomowie opracowali nowe mapy 3D, które pozwalają na dostrzeżenie nagromadzenia pyłu od kosmicznego sąsiedztwa Ziemi, aż do miejsc znajdujących się 13 000 lat świetlnych dalej w kierunku centrum galaktyki.
Nowatorska koncepcja, pokazująca, jak przekształcić światło podczerwone w światło widzialne, otwiera drogę do nowej, taniej technologii czujników.
Naukowcy znaleźli sposób na tworzenie diod z nadprzewodników. Te nowe urządzenia, działające w znacznie niższych temperaturach niż diody półprzewodnikowe, mogą znaleźć zastosowanie w technologiach kwantowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności