Prawdziwie zespołowa praca zmierzająca do zastosowania nanotechnologii w filtrowaniu wody i mogąca służyć jako wzór w wielu obszarach pojawia się w kontekście projektu "Winning applications of nanotechnology for resolutive hydropurification" (
WATER) finansowanego ze środków UE. Projekt WATER został zainicjowany przez ośrodek Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR) położony w Katanii, we Włoszech, we współpracy z Uniwersytetem w Katanii, jako że oba te ośrodki dysponują cieszącą się uznaniem na całym świecie fachową wiedzą z zakresu nanotechnologii i badań materiałowych. Badanie przypadku zostanie przeprowadzone w Aci Castello, małym miasteczku położonym w regionie Katanii, w którym leży chroniony obszar morski cieszący się zainteresowaniem Komisji Europejskiej.
Liderzy projektu stworzyli multidyscyplinarne partnerstwo obejmujące wiele sektorów, które stanowi unikalny most łączący po raz pierwszy obszary zaawansowanych technologii w Europie. Wyspecjalizowani naukowcy z UE, władze lokalne i krajowe oraz przedsiębiorstwa wszystkich rozmiarów połączyły swoje siły. Przedmiotem badań jest opracowanie inteligentnych membran nanostrukturalnych przeznaczonych do filtrowania wody na dużą skalę przy pomocy osadzania warstwy atomowej (ALD).
Dzięki uzyskanemu finansowaniu stworzono nowy zakład przy CNR Catania w celu osadzania oparów chemicznych przy wykorzystaniu ALD i grafenu. Obecnie 13 studentów studiów doktoranckich zajmuje się zagadnieniami będącymi przedmiotem zainteresowania projektu WATER, dzięki mentoringowi naukowców będących partnerami projektu. Postępy w zakresie zagadnień takich, jak dezynfekcja poprzez fotokatalizę wspomaganą przez nanomateriały zbudowane z tlenków metali i nanorurek węglowych zaowocowały publikacjami we wpływowych czasopismach naukowych.
Projekt ten szybko zyskuje sobie uznanie na arenie międzynarodowej. W 2014 roku w ramach projektu WATER zorganizowano w Aci Castello prestiżową Konferencję Instytutu Inżynierów w Dziedzinie Elektryki i Elektroniki (IEEE), Materiałów i Urządzeń Opartych na Nanotechnologii. Była to dziewiąta konferencja tego rodzaju i pierwsza, która odbyła się w Europie. Jej zasięg społeczny obejmował materiały promocyjne przedstawiane w stacjach telewizyjnych i radiowych. Konkurs dotyczący stworzenia gry wideo poświęconej nanotechnologii i oczyszczaniu wody zaowocował przyznaniem nagrody jego zwycięzcy, którą wręczono na wiosennym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Badań Materiałów (E-MRS) w 2014 roku.
Projekt WATER zaowocował stworzeniem silnego partnerstwa obejmującego społeczność naukową, władze lokalne i regionalne, państwowe i prywatne, przedsiębiorstwa wszystkich rozmiarów oraz ogół społeczeństwa w celu zmobilizowania ich do działania na rzecz wspólnego dobra. Opracowany w ramach projektu model służący bardziej skutecznej i skoncentrowanej współpracy umożliwi przekształcenie innowacyjnych pomysłów w technologie komercyjne przeznaczone do rozwiązania europejskich i globalnych problemów społecznych.