Przejście z systemu energii pochodzącej z paliw kopalnych na system energii ze źródeł odnawialnych na bazie wodoru będzie procesem długotrwałym. Podczas tego przejścia, drogę mogą utorować badania i udoskonalenia technologii ogniw paliwowych (FC), dążące do osiągnięcia wskaźników odniesienia wyznaczonych przez naukowców finansowanych przez UE.
Ekosystemy wodne, jak wszystkie ziemskie ekosystemy umożliwiające życie zwierząt i roślin, potrzebują tlenu. Dostępność tlenu w tych ekosystemach jest jednak zagrożona przez globalne ocieplenie i nadmierny dopływ składników odżywczych, np. z rolnictwa i wód ściekowych, określany mianem eutrofizacji.
W następstwie katastrofy jądrowej w Fukushimie i jej skutków dla kontynentu europejskiego, UE szuka sposobu na optymalizację gotowości na wypadek zagrożenia jądrowego i radiologicznego. W ramach inicjatywy UE opracowywane są skuteczne procedury zarządzania, metody i narzędzia niezbędne w przypadku tak destrukcyjnych zdarzeń.
Poprawa innowacyjności w dziedzinie eksploatacji zasobów morskich pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu skorzystać na rosnącym światowym popycie na technologie, systemy i procesy efektywnego gospodarowania zasobami.
Jednym z najważniejszych pytań dotyczących zmiany klimatu jest, czy gatunki są w stanie zareagować za zmieniający się klimat wystarczająco szybko, by uniknąć wyginięcia. Aby przeżyć, populacje muszą albo się przystosować do zmian w środowisku lub je tolerować, albo podjąć wędrówkę do miejsca, w którym panują bardziej przyjazne warunki.
Zespół badaczy europejskich opracował nowe czujniki, oprogramowanie przetwarzające i modele do badania procesów degradacji zabytkowych budynków. Zastosowanie symulacji pozwoliło precyzyjnie ocenić przebieg degradacji przy uwzględnieniu kształtu i materiałów, a tym samym prognozować wymagania konserwatorskie.
Naukowcy z UE zaproponowali system przekształcający energię oscylacyjną w energię elektryczną o małej mocy. W projekcie przetestowano koncepcyjne urządzenie, wykorzystując wspornikowe warstwy PMN-PT oraz opracowując nowe procesy mikrotechnologiczne.
Europa rozważa wykonalność systemów energii jądrowej nowej generacji, które zapewniałyby wyraźne korzyści pod względem zrównoważoności, bezpieczeństwa, niezawodności i kosztów. Celem unijnej inicjatywy jest zastosowanie jednego z tego typu prototypowych reaktorów w Europie Środkowej.
Wahania poziomu atmosferycznego dwutlenku węgla (CO2) są głównym czynnikiem wpływającym na obieg węgla w przyrodzie i układ klimatyczny. Inicjatywa korzystająca z środków finansowych EU miała za zadanie zbadać dawniejszy wpływ Oceanu Południowego na poziom atmosferycznego CO2.
Choć lasy to systemy dynamiczne, tempo zmian, jakim podlegają, jest obecnie wyjątkowo szybkie. Dzieje się tak z powodu takich czynników, jak zmiana klimatu, osadzanie się azotu, wprowadzenie inwazyjnych gatunków i utrata bioróżnorodności i siedlisk.
Modele globalnego klimatu używane do zwiększania dokładności prognoz sezonowych mają kilka ograniczeń. Jedna z inicjatyw UE wykorzystała dużą liczbę symulacji modeli klimatu do optymalizowania prognoz.
Materia pyłowa w atmosferze, poza tym, że stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, oddziałuje na klimat. Nowe metody przetwarzania i analizy danych pozwalają lepiej zrozumieć rolę jednego z najważniejszych jej składników, czarnego węgla.
Doświadczenia laboratoryjne pozwoliły badaczom lepiej poznać mechanizmy przemieszczania się atomów promieniotwórczych przez iły, co umożliwi bezpieczniejsze składowanie odpadów radioaktywnych.
Ochrona i zrównoważone użycie zasobów wodnych jest jednym z najważniejszych wyzwań, stojących przed ludzkością. Woda gruntowa jest podstawowym źródłem wody pitnej dla większości ludzi na świecie. Jest również niezwykle ważna dla rolnictwa i przemysłu, lecz zagraża jej zanieczyszczenie.
Inżynierowie europejscy opracowali samoregulujący układ kontroli dopływu (ICD), który pozwoli maksymalizować wydobycie ropy naftowej i odcinać niepożądany dostęp wody i gazu do odwiertów produkcyjnych.
W ramach europejskiego projektu przyjrzano się alternatywnym sposobom zarządzania lasami z myślą o znalezieniu lepszych rozwiązań problemu dwutlenku węgla i zmiany klimatu.
Naukowcy i inżynierowie współpracują ze sobą w ramach unijnej inicjatywy, aby zmniejszyć ślad węglowy związany z oczyszczaniem ścieków.
Naukowcy dokonali postępów w badaniach nad rolą, jaką odgrywają strumienie i rzeki w globalnych cyklach obiegu węgla i azotu.
Ponad miliard ludzi na całym świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody, a 2,6 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiedniej infrastruktury sanitarnej. Naukowcy z Włoch prowadzący badania w regionie dotkniętym suszą planują znaleźć rozwiązanie tego problemu zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.
W ramach unijnego projektu udoskonalono recykling plastikowych odpadów foliowych pochodzących z gospodarstw rolnych. Zespół opracował system logistyczny oraz trójstopniowy proces do usuwania ziemi i kamieni z folii w gospodarstwie, wykorzystujący technologię przepływu suchego powietrza.
Informacje pochodzące z dedykowanego obiektu kalibracji i walidacji okazały się być nieocenione dla zapewnienia precyzji satelitarnych pomiarów altymetrycznych. Jednak bardziej wiarygodne informacje in situ mogą być pozyskane w ramach międzynarodowej sieci opracowywanej w ramach projektu finansowanego ze środków UE.
Partnerzy z UE opracowują zestaw narzędzi na potrzeby badań środowiskowych prowadzonych w regionie Dunaju. Prowadzone prace przyniosą również korzyści dla zainteresowanych stron i miejscowej ludności.
Naukowcy opracowują zintegrowany bioproces produkcji gazu wodorowego (H2) z odpadów ogrodowych i spożywczych, wykorzystujący fermentację.
Naukowcy badają możliwości wykorzystania technologii akustycznej do zbijania ze sobą komórek alg tuż przed ich zbiorem i wykorzystaniem do wytwarzania biopaliwa.
Badacze opracowują metody wykorzystania energii słonecznej do oczyszczania wody w obszarach oddalonych o ograniczonym zaopatrzeniu w prąd elektryczny.