Skutki społeczno-gospodarcze katastrofy w Fukushimie dały się boleśnie odczuć nawet w odległej Europie. Co więcej, zlecone badania ujawniły luki w sposobie, w jaki UE zareagowała na kryzys jądrowy. Skłoniło to decydentów do weryfikacji obowiązującego planu gotowości i działania na wypadek nagłego zagrożenia (EPR).
W tym kontekście zespół wspieranego ze środków UE projektu
PREPARE przystąpił do oceny procedur operacyjnych i kryteriów bezpieczeństwa żywności oraz usprawniania systemów wspomagania decyzji (DSS). Badacze pozyskują także pomoc rządową, przemysłową i akademicką, usprawniają przepływ informacji i procedury oceny podobnych zdarzeń.
Aby zrealizować wyznaczone cele, projekt oparto na rezultatach inicjatywy unijnej (NERIS-TP), w ramach której powstała zrównoważona
platforma EPR na rzecz ulepszonego zarządzania w sytuacjach nagłego zagrożenia poprzez zaangażowanie różnych podmiotów w reakcję w nagłym wypadku lub poawaryjną.
W pierwszym okresie sprawozdawczym członkowie projektu dokonali oceny wpływu trwającej emisji z rozmaitych reaktorów i zidentyfikowali potencjalne udoskonalenia.
Powstała prototypowa platforma przeznaczona do gromadzenia, wymiany i oceny informacji, takich jak konsekwencje i rozwój sytuacji w czasie katastrof jądrowych i radiologicznych.
Producenci, konsumenci i szereg innych zainteresowanych stron reprezentujących sektory procesów technologicznych i sprzedaży detalicznej biorą udział w konsultacjach, podpowiadając, jak można usprawnić proces ogólnego zarządzania towarami skażonymi w wyniku katastrof. W tym celu na terenie całej Europy odbywają się dyskusje panelowe. Przeprowadzono wywiady z ekspertami na temat kwestii dotyczących relewancji i wiarygodności informacji.
Zorganizowano warsztaty, podczas których omówiono trudności w zakresie efektywnego zarządzania katastrofami jądrowymi. W 2014 r. przeprowadzono dwa podstawowe kursy szkoleniowe przeznaczone dla osób zaangażowanych w nagłe wypadki jądrowe i radiologiczne oraz zarządzanie poawaryjne.
Opracowane w projekcie narzędzia i metody zostaną włączone do obowiązujących obecnie europejskich programów ARGOS i systemów DSS RODOS na rzecz zarządzania zagrożeniem jądrowym oraz za ich pośrednictwem rozpowszechniane.
Projekt PREPARE usprawnił zatem EPR w nagłych sytuacjach zagrożenia jądrowego i radiologicznego. Celem ostatecznym jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa zainteresowanym stronom i opinii publicznej poprzez wprowadzenie zoptymalizowanych procedur postępowania w razie tego typu zagrożenia.