Nauki fizyczne i o środowisku

Wiele krajów dokonuje imponujących postępów w zakresie wprowadzania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (DRES) do konwencjonalnych sieci elektroenergetycznych. Płynne przejście zapewniają nowe narzędzia do zarządzania w połączeniu z biznesplanem i ramami regulacyjnymi.
Jak dostrzec, co się dzieje we wnętrzu jąder atomowych? Dla fizyków ważnym źródłem informacji są tu mezony, cząstki emitowane podczas zderzeń jąder. Do tej pory nie było jednak wiadomo, które mezony niosą wiarygodną informację, a które ją zakłócają. Analiza wyników międzynarodowego eksperymentu FOPI, przeprowadzona przez fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego, pozwoliła uczynić widok na wnętrze jądra atomowego znacznie bardziej przejrzystym.
Składowanie krótkotrwałych odpadów jądrowych na płytkich głębokościach pod ziemią osiągnęło dojrzałość przemysłową, ale geologiczne składowanie zużytego paliwa długożyciowego głęboko pod ziemią jest nadal bardzo daleko od tego celu. Finansowana ze środków UE inicjatywa umożliwiła nawiązanie współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi i organizacjami ds. bezpieczeństwa technicznego w celu stworzenia sieci niezależnych ekspertów oraz oceny głębokich składowisk geologicznych.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu grupa naukowców pracuje nad przekształceniem resztkowej biomasy w nośniki energii do produkcji wysokiej jakości paliw i środków chemicznych, a także energii elektrycznej i cieplnej.
Celem finansowanego ze środków UE projektu PAGE21 było poznanie interakcji zachodzących pomiędzy globalnym systemem klimatycznym a zamarzniętym gruntem. W ramach projektu poddano kwantyfikacji zjawisko topnienia wiecznej zmarzliny, zmierzono emisje dwutlenku węgla i azotu z obszarów objętych wieczną zmarzliną oraz zbadano ich wpływ na zmiany klimatu.
Skutki globalnego ocieplenia dla Europy i reszty świata mogą być bardzo dotkliwe. Finansowana ze środków UE inicjatywa określa i wylicza skutki zmiany klimatu oraz najlepsze strategie reagowania na zmieniające się warunki środowiskowe.
Działając pod egidą projektu finansowanego ze środków UE, naukowcy pracują nad sposobami składowania odpadów jądrowych pod ziemią i uszczelniania miejsc składowania przy pomocy specjalnych korków. W przypadku powodzenia projektu, do 2025 roku w Europie mogłyby powstać pierwsze składowiska geologiczne umożliwiające trwałe unieszkodliwianie.
Mimo swojej urody i bioróżnorodności, rafy koralowe to delikatne ekosystemy, dla których działalność człowieka i zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożone. Finansowany przez UE zespół badaczy pomaga zwiększyć potencjał Karaibów w zakresie zachowania i ochrony raf.
Najnowsze badania wykazały, że wpływ zmian orbitalnych na insolacje ma fundamentalne znaczenie dla regulacji występowania i zakresu zmienności klimatu na przestrzeni tysiącleci.
Finansowani ze środków UE naukowcy pracują nad stworzeniem najbardziej zaawansowanej i niezawodnej platformy do prowadzenia symulacji liczbowych z myślą o wszystkich stronach zainteresowanych w Europie, aby móc zweryfikować bezpieczeństwo istniejących i przyszłych reaktorów jądrowych.
Samowystarczalna energetycznie oczyszczania ścieków, wykorzystujące produkty uboczne do zasilania swojej pracy oraz odzyskująca odpady stałe i wodę, może zrewolucjonizować technologię oczyszczania wody.
Dążąc do przekształcenia Europy w gospodarkę ekologiczną, zainteresowane strony stworzyły różne wskaźniki do pomiaru postępów w tym zakresie. W ramach unijnej inicjatywy badane są narzędzia do oceny wzrostu ekologicznego i rozwoju zrównoważonego w celu ułatwienia tego przejścia.
Unijny projekt utorował drogę ku bardziej zrównoważonej produkcji paliw i wyrobów petrochemicznych, które dotychczas otrzymywane były z ropy naftowej.
Przedstawiciele sektora badań naukowych, przemysłu i szkolnictwa wyższego z krajów Morza Śródziemnego opracowali niedawno plan na rzecz skoordynowanych badań nad gospodarką wodną w UE.
Oznaki zmian klimatu, takie jak wzrost temperatur, przedłużające się susze czy ekstremalne opady, mogą wywierać istotny wpływ na wiele obszarów, w tym regiony górskie. Duże konsorcjum pracowało nad zaawansowanymi modelami, aby określić ilościowo i opracować prognozy oddziaływania zmian klimatu przede wszystkim na wody powierzchniowe.
Zespół z UE modelował czynniki wpływające na cykl życia telefonów komórkowych. Wykorzystując dane z izraelskich gospodarstw domowych, badacze analizowali połączone wpływy ekonomiczne i środowiskowe czterech typów spółek będących największymi graczami w branży.
Metale ziem rzadkich mają specyficzne elektroniczne i magnetyczne właściwości, które czynią je niezastąpionymi w wielu obecnie produkowanych urządzeniach, jednak powtórne przetwarzanie tych materiałów wciąż pociąga za sobą wiele problemów. Postępy osiągane przez finansowanych ze środków UE naukowców ułatwią odzyskiwanie tych ważnych materiałów i w ten sposób doprowadzą do wyższego poziomu odzysku tych metali z produktów po zakończeniu cyklu ich życia.
Na nielegalne wysypiska trafiło już blisko 6 mln ton opon. Innowacyjny i niedrogi proces recyklingu, pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości produktów, przyczyni się do poprawy konkurencyjności branży regeneracji opon oraz do ich powszechniejszego recyklingu.
W interesie wszystkich krajów europejskich leży kontynuacja prac badawczo-rozwojowych nad utylizacją odpadów jądrowych. Kluczem do poprawy współpracy jest platforma technologiczna na rzecz wdrożenia składowania geologicznego odpadów promieniotwórczych (IGD-TP), wspierana przez UE.
Badacze wykorzystują surowce roślinne niskiej wartości do produkcji włókien syntetycznych na bazie biologicznej dla przemysłu włókienniczego w procesie, który jest konkurencyjny cenowo, energooszczędny i przyjazny dla środowiska.
Zrozumienie wpływu ślizgania się lodowców i cielenia się gór lodowych na modele ubytków w pokrywie lodowej mogą usprawnić prognozy dla globalnych zmian poziomu morza. Jest to jednak utrudnione z powodu niedostępności podstawy lodowca i jego cielącej się przedniej części.
Naukowcy stosują coraz bardziej zaawansowane modele obliczeniowe, by zrozumieć mechanizmy, które kształtują klimat Ziemi oraz by przewidzieć jego prawdopodobne zmiany. Finansowany przez UE projekt stanowi rozszerzenie wkładu Europy w ten trwający międzynarodowy wysiłek badawczy i umożliwia dystrybucję oraz wykorzystanie danych modelowych.
W ramach unijnego projektu opracowywane jest nowe oprogramowanie i sprzęt, który pozwoli ulepszyć monitorowanie stężenia i przepływu gazów cieplarnianych (GHG) w Europie i na świecie.
Wykorzystanie nieograniczonej energii słonecznej (do wszystkich praktycznych zastosowań) to jedna z najbardziej obiecujących alternatyw dla spalania paliw kopalnych. Udoskonalone właściwości powłok dla systemów skupiania energii słonecznej (CSP) przyspieszą prace rozwojowe.
Rzeki, jeziora i obszary przybrzeżne są niszczone na skutek działalności człowieka, która wiąże się z zanieczyszczeniem, intensywnym użytkowaniem gruntów i degradacją naturalnych siedlisk. Aby lepiej sprostać wyzwaniom w tej dziedzinie, naukowcy z UE pracują nad metodami oceny ekosystemów wodnych i ich odbudowy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności