Rzeki i globalny obieg substancji odżywczych
Naukowcy dokonali postępów w badaniach nad rolą, jaką odgrywają strumienie i rzeki w globalnych cyklach obiegu węgla i azotu.
Olbrzymie ilości organicznego węgla i azotu są grzebane naturalnie każdego roku w ramach globalnych cykli obiegu substancji odżywczych. Rzeki i strumienie odgrywają ważną rolę w tym procesie, ale mechanizmy osadzania się nie są jeszcze jasne.
Finansowany ze środków UE projekt BIO-ERODS postawił sobie za cel rzucenie światła na to ważne zagadnienie poprzez przeprowadzenie eksperymentów. Partnerzy projektu mieli nadzieję na zidentyfikowanie mechanizmów odpowiedzialnych za osadzanie się organicznego węgla i azotu na powierzchni styku strumienia i koryta rzeki.
Naukowcy przeprowadzili dwa główne eksperymenty. Pierwszy z nich sprawdził wpływ warstw biologicznych i geologii koryta rzeki na substancję organiczną w wodzie strumienia. Ustalono, że cząsteczki gliny przyciągają wszelkie rodzaje cząsteczek organicznych. Eksperyment ten zapewnił również weryfikację koncepcji dla hipotezy projektu BIO-ERODS, umożliwiając naukowcom przejście do drugiego eksperymentu.
W ramach tego eksperymentu przetestowano sposób osadzania się cząsteczek organicznych i powtórne tworzenie przez nie zawiesiny w warunkach normalnych oraz podczas powodzi. Projekt BIO-ERODS wykazał, że grubość i złożoność warstwy biologicznej w dużym stopniu wpływała na osadzanie się cząsteczek organicznych - grubsze warstwy biologiczne prowadziły do intensywniejszego osadzania.
Projekt BIO-ERODS po raz pierwszy ujawnił dynamikę osadzania się cząsteczek organicznych w korytach strumieni. Prace te podkreślają rolę rzek i strumieni w globalnym obiegu węgla oraz dostarczą informacji dla przyszłych starań poświęconych modelowaniu na skalę globalną.
opublikowano: 2015-07-21