Równowaga w zakresie ścieków

Naukowcy i inżynierowie współpracują ze sobą w ramach unijnej inicjatywy, aby zmniejszyć ślad węglowy związany z oczyszczaniem ścieków.

W ramach projektu "Carbon balancing for nutrient control in wastewater treatment" (CARBALA) badane są nowe metody oczyszczania ścieków. W skład konsorcjum wchodzi osiem zespołów badawczych, których członkami są inżynierowie bioprocesów, specjaliści od modelowania, biotechnolodzy, twórcy technologii i mikrobiolodzy.

Inicjatywa zakłada zwiększenie wymiany wiedzy między zespołami badawczymi dzięki specjalnemu programowi. Program obejmie zarówno początkujących, jak i doświadczonych naukowców.

Dotychczas zbadano innowacyjne procesy w skali laboratoryjnej i pilotażowej. Są one stopniowo łączone w systemy oczyszczania optymalizowane pod kątem parametrów ścieków i warunków środowiskowych.

Partnerzy projektu zajmują się także wykorzystaniem biodegradowalnego węgla w oczyszczaniu ścieków, który często nie występuje w wystarczających ilościach w samych ściekach. Jest to ważna kwestia, ponieważ zewnętrzne źródła węgla są drogie i przyczyniają się do wytwarzania nadmiaru szlamu, ale mogą zostać wykorzystane także do produkcji bioenergii. Zwiększają też zużycie energii i ślad węglowy procesu oczyszczania.

Nowe konfiguracje procesów badane w projekcie CARBALA oparte są na koncepcji równowagi w wykorzystaniu związków organicznych w celu maksymalizacji roli procesów beztlenowych. Jednocześnie usuwają azot i fosfor przy pomocy procesów biologicznych, tym samym ograniczając ślad węglowy oraz utrzymując żądany poziom jakości ścieków.

Projekt CARBALA przyniesie korzyści sektorowi uzdatniania wody dzięki opracowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie oczyszczania ścieków oraz obniżeniu potrzebnych ilości biodegradowalnego węgla. Ponadto, to cenne i innowacyjne podejście pomoże podnieść konkurencyjność Europy na światowym rynku technologii oczyszczania ścieków.

opublikowano: 2015-07-21
Komentarze


Polityka Prywatności