Poprawa stanu rzek Europy

W ramach projektu badawczego UE opracowano wytyczne i narzędzia pomagające w odbudowie systemów rzecznych w Europie w obliczu rozlicznych presji, jakim poddawany jest ten ważny ekosystem.

Ostatnie badania wskazują, że 40% europejskich rzek jest niszczonych za sprawą elektrowni wodnych, żeglugi, rolnictwa, rozwiązań ochrony przeciwpowodziowej i zabudowy miejskiej. W konsekwencji rewitalizacja hydrologii i morfologii rzek stała się kwestią priorytetową.

REFORM (Restoring rivers for effective catchment management) to finansowany przez UE projekt, którego celem jest opracowanie wytycznych i narzędzi potrzebnych do skutecznej i niedrogiej rewitalizacji rzek. Do realizacji tych celów planowane jest wykorzystanie badań z dziedziny hydrologii, hydrauliki, geomorfologii, ekologii, nauk społeczno-ekonomicznych oraz gospodarki wodnej.

Jak dotąd w ramach projektu REFORM dokonano przeglądu istniejących informacji na temat rewitalizacji rzek i skompilowano odpowiednie zbiory danych. Przykładowo, badacze analizują zlewnie średniej wielkości rzek, aby porównać zalety flagowych działań rewitalizacyjnych z normalnymi środkami i infrastrukturą kontrolną.

Badacze ukończyli protokół do gromadzenia próbek, który dostarczy ustandaryzowanych danych na temat planowania rewitalizacji rzek. Ponadto opracowali oni protokół do porównywania działań rewitalizacyjnych, z naciskiem na komunikację i rozpowszechnianie informacji.

Znaczna część projektu skupiała się na najbardziej skutecznych sposobach rewitalizacji rzek. W projekcie REFORM odkryto już, że szybkość przepływu w rzece jest znaczącym wskaźnikiem zdrowia rzeki i że roślinność wodna również odgrywa kluczową rolę.

Uczestnicy projektu REFORM chcą stworzyć wytyczne dla odpowiednich dyrektyw unijnych w celu usprawnienia ochrony i rewitalizacji rzek jako zrównoważonych ekosystemów. Wiedza ta przyczyni się poprawy zarządzania wodami gruntowymi, powodziami, energią ze źródeł odnawialnych i rolnictwem.

opublikowano: 2015-12-09
Komentarze


Polityka Prywatności