Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w europejskich sieciach

Wobec sale rosnącej produkcji energii odnawialnej, naukowcy z UE badają, jak włączyć ją do sieci dystrybucji energii, nie pogarszając niezawodności ani jakości zaopatrzenia.

Projekt IGREENGRID (Integrating renewables in the European electricity grid) skupi się na wynikach uzyskanych od czołowych europejskich operatorów systemów dystrybucji (DSO) w sześciu projektach demonstracyjnych. Projekty te dotyczą integracji rozproszonych, odnawialnych źródeł energii (DRES) w sieciach niskiego i średniego napięcia.

Konsorcjum obejmuje ośmiu operatorów systemów dystrybucji energii elektrycznej i grupę czołowych instytutów badawczych, opracowujących zestaw wytycznych dla wsparcia DSO w integracji zwiększonego udziału DRES. Projekt IGREENGRID poszukuje wspólnej płaszczyzny dla instalacji demonstracyjnych z krajów europejskich oraz będzie promować badania i udostępniać wyniki partnerom i szerszej społeczności inteligentnych sieci energetycznych.

Partnerzy projektu badają połączenie DRES w sieciach dystrybucji i klasyfikują je ze względu na ich obecność w różnych krajach europejskich i wpływ na sieci. Bariery są opisywane jako technologiczne, ekonomiczne lub prawne. Konsorcjum opracowuje także metodologię przeprowadzania oceny w oparciu o kluczowe wskaźniki efektywności (KPI).

Naukowcy będą również gromadzić informacje z projektów prowadzonych przez DSO uczestniczących w projekcie IGREENGRID i innych odnośnych inicjatywach demonstracyjnych. Ponadto zidentyfikują oni najbardziej obiecujące rozwiązania dla dystrybucji zmiennych rozproszonych źródeł w sieciach dystrybucji energii elektrycznej.

Najważniejsze wyniki projektu IGREENGRID będą oparte na doświadczeniach zdobytych przy realizacji projektów DEMO i wykorzystaniu modelu oceny KPI. Pozwoli to konsorcjum zidentyfikować technicznie i ekonomicznie skuteczne rozwiązania, które znacząco zwiększą zdolność podłączania źródeł rozproszonych DRES w sieciach dystrybucyjnych.

Rozwiązania te przyczynią się do stosowania energii odnawialnej, ograniczą emisję dwutlenku węgla i zwiększą efektywność energetyczną poprzez zmniejszenie strat energetycznych w systemie mocy. Umożliwią one również lepszą obserwację rozproszonych zasobów przez operatora systemu.

Projekt IGREENGRID pomoże zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery, poprawiającym tym samym jakości życia obywateli UE. Nowe role stworzone przez integrację głównych DRES doprowadzą do wzrostu zatrudnienia w dziedzinach obejmujących agregatorów obciążenia i firmy usługowe.

opublikowano: 2016-01-04
Komentarze


Polityka Prywatności