Koordynacja badań nad bioróżnorodnością

Unijna grupa rozbudowuje sieć organizacji badawczych i zarządza nią, aby promować wspólne metody badań nad różnorodnością. Wyniki obejmują narzędzie do tworzenia programu oraz uzyskiwania dużych zasobów finansowych i metod popularyzacji.

Bioróżnorodność jest niezwykle istotna dla środowiska i dobrego funkcjonowania gospodarki, a jej dramatyczne zmniejszenie stanowi jeden z największych problemów ostatnich czasów. Jako że jest to problem ogólnoświatowy i nie uwzględnia granic państw, konieczna jest współpraca.

Finansowany przez UE projekt BIODIVERSA2 (Cooperation and shared strategies for biodiversity research programmes in Europe) umożliwił koordynację tych działań. Projekt ten korzysta z osiągnięć wcześniejszego unijnego projektu (BIODIVERSA) oraz ma na celu wzmocnienie i rozszerzenie istniejącej sieci organizacji prowadzących badania nad bioróżnorodnością.

Członkowie konsorcjum wypromowali powszechną strategię badawczą i mechanizm ustalania programu wspólnych badań, jednocześnie organizując zrównoważone i niezależne źródła finansowania. Kolejnym celem było dostarczenie informacji politykom. Grupa rozbudowała wcześniejszą sieć, która na rok 2014 obejmowała partnerów z 21 organizacji i 15 krajów.

Badacze stworzyli również narzędzie do tworzenia programu wspólnych działań. Wynikiem był zintegrowany przegląd długoterminowych priorytetów badawczych i strategii finansowania.

Uzyskano łącznie 37 milionów euro na wyselekcjonowane, ogólnoeuropejskie, interdyscyplinarne projekty badawcze dotyczące bioróżnorodności. Między rokiem 2010 a 2014 uczestnicy projektu opublikowali cztery zaproszenia do współpracy. Proces obejmował wspieranie interesariuszy na wszystkich etapach zaangażowania, od projektu do popularyzacji wyników, do której zespół zapewnił również szereg narzędzi.

Uzyskano plany zarządzania, wytyczne, mapy i inne informacje użyteczne dla interesariuszy i twórców polityki. Kluczowe wyniki finansowanych projektów zostały przekazane interesariuszom w formie raportów dotyczących polityki.

Dzięki funduszom UE i odnośnym pracom uczestników projektu rozbudowano i skoordynowano sieć odpowiednich organizacji do badań nad bioróżnorodnością, co umożliwi identyfikację priorytetów badawczych. Dodatkowo uzyskano stabilne źródło finansowania, co pomoże w przeprowadzeniu koniecznych badań.

opublikowano: 2016-01-14
Komentarze


Polityka Prywatności