Nauki fizyczne i o środowisku

Naukowcy odkryli ścisłe powiązanie między warunkami oscylacji południowej El Niño na Pacyfiku a obserwowaną pogodą i epidemią dengi na Sri Lance.
Wyniki nowych badań opublikowane przez partnerów finansowanego przez UE projektu HURRICANE podkreślają, że północno-wschodnie wybrzeże USA może być w przyszłości coraz częściej celem coraz silniejszych huraganów z powodu przesuwających się zjawisk meteorologicznych.
Wyniki nowych badań pokazują, że lodowiec zachodnioantarktyczny – jedno z największych źródeł wody, które może przyczynić się do podniesienia się poziomu morza – zaczął topnieć i cofać się już w latach 40 XX w.
W 2009 r. MŚP ze Zjednoczonego Królestwa o nazwie Subacraft zapoznało świat z swoim przysposabialnym ślizgaczem/łodzią podwodną. Siedem lat później projekt otrzymał wsparcie w ramach Instrumentu MŚP, a przedsiębiorstwo rozważa teraz wejście na nowe rynki, między innymi konserwacji morskich farm wiatrowych.
W 2010 r. wiodące na rynku światowym przedsiębiorstwa z branży morskiej energetyki wiatrowej połączyły swe siły zawiązując Friends of the Supergrid – stowarzyszenie działające na rzecz wydajnej, wzajemnie połączonej i odpornej sieci elektroenergetycznej mającej uzupełnić istniejącą, krajową infrastrukturę przesyłową. Wkład projektu MEDOW polega na przyspieszaniu postępów w pracach badawczych nad wieloterminalowymi sieciami DC, uważanymi za kluczową technologię, która ma połączyć morskie farmy wiatrowe z supersiecią.
Przychylenie się do woli młodej Brytyjki, by poddać jej ciało krioprezerwacji, aby mogła zostać przywrócona do życia w przyszłości, kiedy będzie już dostępny lek na raka stało się zarzewiem ożywionej debaty wewnątrz społeczności naukowej, jak i poza nią, zarówno nad wykonalnością mrożenia kriogenicznego, jak i kwestiami etycznymi związanymi z procedurą. Ponownie powróciło liczące sobie już całe wieki pytanie, które definiuje konflikt między współczesnymi dyscyplinami naukowymi a etyką: Nawet jeżeli moglibyśmy coś zrobić, czy powinniśmy?
Pływające morskie turbiny wiatrowe są postrzegane przez wielu jako uosobienie przyszłości sektora: omijają problem niezdatnego dna morskiego i mogą nawet obniżyć koszty w stosunku do posadowionych alternatyw. Konsorcjum pracujące pod szyldem FLOATGEN stara się zdobyć część rynku wraz z premierą pływającej turbiny wiatrowej, która ma zostać umieszczona na Atlantyku u wybrzeży Francji.
Dzięki opracowaniu kilku innowacyjnych systemów doświadczalnych, finansowani ze środków UE naukowcy zyskali lepsze pojęcie o tym, w jaki sposób pył kosmiczny przenika do atmosfery Ziemi i jaki wywiera wpływ.
Pierwsze zdarzenia formowania się skorupy Ziemi mają istotne znaczenie dla zrozumienia jej wczesnej historii i powstawania. Wyniki nowych badań finansowanych ze środków ERBN prowadzonych w ramach projektu EARLY EARTH, którego koordynatorem był Uniwersytet w Bonn, dostarczyły dalszych dowodów na to, że miały one miejsce 4,36 miliarda lat temu, na podstawie datowania izotopowego cząstek minerałów o wielkości poniżej 20 mikrometrów.
Na podstawie rdzeni lodowych i nowych metod izotopowych, które są w stanie dostarczyć bardziej precyzyjnych danych o temperaturze, stypendysta „Marie Curie”, Takuro Kobashi, zyskał wgląd w historię klimatu Grenlandii. Jego dane sugerują, że temperatura na Grenlandii i poziom mórz na świecie mogą rosnąć szybciej niż przewidują to bieżące prognozy klimatyczne.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu pomagają miastom stawić bez obaw czoło przyszłości poprzez przeciwdziałanie zmianie klimatu, ponowne wprowadzanie zieleni do miast i zapobieganie niekontrolowanemu rozrastaniu się miast na nowe i ciekawe sposoby.
W czasie konferencji zamykającej, jaka odbyła się 18 października 2016 r. w Brukseli, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu USE-IT-WISELY przedstawili innowacyjne ramy i narzędzia, dzięki którym europejscy producenci będą mogli skutecznie konkurować w coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce światowej.
W ramach jedynego w swoim rodzaju programu szkoleniowego przygotowanego przez przedsiębiorstwa wespół ze środowiskiem akademickim, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu MARE-WINT pomogli zaspokoić znaczący niedobór wykwalifikowanej kadry w rozkwitającym sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Badanie reakcji żywych organizmów na zmianę klimatu jest bardzo istotne w obliczu obecnie zachodzących i prawdopodobnie nieodwracalnych zjawisk. W przeciwieństwie do innych gatunków, którym naukowcy poświęcili dużo uwagi, wiedza na temat owadów jest znikoma. Zespół finansowanego ze środków UE projektu starał się wypełnić tę lukę w wiedzy poprzez badanie szczególnych cech owadów.
Wodorowe ogniwa paliwowe wytwarzają prąd, coraz częściej o wodorze myśli się jako o następcy ropy naftowej. Lecz skąd brać wodór? Ekologicznie najczystszym źródłem wodoru mogłyby być przemysłowe (a nawet domowe!) bioreaktory z zielonymi algami. Ich budowa stanie się w przyszłości możliwa dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców, który po raz pierwszy dokładnie opisał przebieg reakcji chemicznych odpowiedzialnych za stabilność wytwarzania wodoru w środowisku tlenowym przez enzymy alg.
Naukowcy opracowali system morskiej turbiny wiatrowej, którego przedmontaż i wstępny rozruch można przeprowadzić w pełnym zakresie w kontrolowanych warunkach portowych.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu TOWERPOWER opracowują niezawodne techniki ciągłego monitoringu stanu konstrukcji morskich turbin wiatrowych. Optymalizacja prac konserwacyjnych i przeglądów to klucz do oszczędności dla tego sektora.
Oceny oddziaływania na środowisko – zazwyczaj przeprowadzane, zanim możliwa będzie budowa morskich elektrowni wykorzystujących energię odnawialną – mogą być znacznie tańsze dzięki zastosowaniu podejścia opartego na ocenie ryzyka – twierdzą unijni naukowcy.
Po konferencji zamykającej, która odbyła się 4 października 2016 r. w Brukseli, konsorcjum finansowanego ze środków UE projektu HERCULES przedstawiło interesariuszom szczegółowy pakiet zaleceń politycznych mających ochronić zróżnicowane dziedzictwo Europy w krajobrazach kulturowych.
Oparte na współpracy i finansowane przez ERBN badania w ramach projektu CACH przynoszą pierwsze namacalne dowody na to, że organizmy głębinowe połykają mikrodrobiny plastiku przedostające się do oceanów na całym świecie. Ustalenie to zbiega się w czasie z ważnym momentem, kiedy kilka rządów rozważa wprowadzenie zakazu stosowania mikrogranulek, najczęściej występujących w przyborach toaletowych i środkach czystości.
W dniach 27-28 września w Brukseli odbyła się konferencja zamykająca projekt FESSUD, w której wzięli udział wybitni naukowcy, ekonomiści i eksperci do spraw finansów. Wydarzenie miało na celu rozpowszechnianie najważniejszych wyników badań oraz przedyskutowanie, w jaki sposób można by uporządkować europejski system finansowy, aby skuteczniej zaspokajał potrzeby ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.
W dniach 7-8 września 2016 r. w Linköping (Szwecja) odbyła się międzynarodowa konferencja zamykająca finansowany ze środków UE projekt ATBEST, na której przedstawione zostały opracowane w jego ramach innowacyjne rozwiązania wspierające przyszły rozwój europejskiego sektora biogazu.
Naukowcy połączyli alkohole cukrowe z nanorurkami węglowymi, aby stworzyć materiał umożliwiający magazynowanie energii odnawialnej w postaci ciepła.
Aktualnie stosowane metody wychwytywania CO2 mają szereg wad, które bezpośrednio wpływają na ich skuteczność. Aby temu zaradzić, dr Sonia Zulfiqar bada wydajność absorpcji CO2 nowych materiałów opartych na amidowych polimerowych cieczach jonowych.
Badanie współfinansowane w ramach unijnego projektu EXPEER dowodzi, że rośliny w coraz większym stopniu przystosowują się do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze, co może mieć istotne implikacje dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony przyrody.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności