Nauki fizyczne i o środowisku

Nowy atlas map elektronicznych uwzględniający koncepcję mapowania kontrowersji pozwoli decydentom skuteczniej zarządzać zmianą klimatu.
Bioenergia produkowana z rafinowanej biomasy pozwoli obniżyć emisje, które przyczyniają się do zmiany klimatu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne. Współfinansowanie najbardziej obiecujących projektów powinno doprowadzić do obniżenia kosztów i zwiększenia poziomu zrównoważenia.
Woda pitna jest ograniczonym zasobem, którego dostępność jest zagrożona za sprawą pestycydów, środków farmaceutycznych i innych mikrozanieczyszczeń. W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE zbadano nowe technologie bioremediacji zasobów wody pitnej zanieczyszczonych przez mikrozanieczyszczenia.
Naukowcy finansowani przez UE pracują na poprawą prognoz krótkoterminowych dla bezpośredniego promieniowania słonecznego i zbliżającego się zachmurzenia. Wiarygodne szacunki przyniosą ogromne korzyści dla branży energii słonecznej, prowadząc do zmniejszenia kosztów i masowego wykorzystania technologii energii odnawialnej.
Europejskie regiony wymieniają się wiedzą o alternatywach dla ponownego wykorzystania wody i substancji odżywczych and opracowują możliwości biznesowe dzięki pomocy ze środków unijnej inicjatywy.
Wobec sale rosnącej produkcji energii odnawialnej, naukowcy z UE badają, jak włączyć ją do sieci dystrybucji energii, nie pogarszając niezawodności ani jakości zaopatrzenia.
Nauka przedmiotów ścisłych jest nam potrzebna niczym powietrze, stąd też warto wiedzieć jak swój proces edukacji wesprzeć. Nie dotyczy to wyłącznie dzieci, ale również dorosłych. Uczymy się przez całe życie i w zdobywaniu wiedzy, jej poszerzaniu, podążaniu za postępem i nowinkami ze świata nauki nie powinien nam w żaden sposób przeszkadzać wiek.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE prowadzone są badania nad zastosowaniem sieci inteligentnych czujników dla branży wodnej, które potrafią przechwytywać energię.
W ramach inicjatywy europejskiej nawiązano współpracę sieci wymiany wiedzy, aby zidentyfikować nowe zastosowania technologii opracowanych w ramach europejskiego programu na rzecz energii z fuzji jądrowej.
Zwiększenie termicznej efektywności elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi jest obiecującą drogą do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji oraz minimalizacji globalnej zmiany klimatu. Oczekuje się, że nowy stop stali spełni te oczekiwania i przyniesie ogólnoświatowe korzyści.
Finansowane ze środków UE badanie wirów, fal i procesów mieszania w modelach wyidealizowanych pozwoliło lepiej zrozumieć mechanizmy układów pogodowych, klimatu i innych naturalnych procesów.
W ramach realizowanego niedawno projektu zajmowano się pomocą w przełożeniu wyników badań morskich UE na rozwiązania polityczne. Zespół podsumował wyniki istniejących badań, zaproponował skuteczne sposoby wykorzystania tych danych i stworzył różne narzędzia oprogramowania.
Badacze z Chin i UE przygotowali model do oceny wpływu polityki ograniczania emisji różnych gazów cieplarnianych (GHG) na zdrowie i dobrostan mieszkańców miast.
Unijna sieć pomaga w poprawie współpracy między ośrodkami badawczo-rozwojowymi zajmującymi się technologiami termochemicznymi, udostępniając naukowcom wysokiej klasy laboratoria doświadczalne i usługi w różnych krajach Europy.
Uzyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, w tym energii wiatru, jest ściśle uzależnione od pogody, którą niełatwo jest przewidzieć. W ramach inicjatywy UE udoskonalono metody przewidywania energii wiatru i zapotrzebowania na energetykę, aby ten typ energii stał się bardziej wartościowy rynku energetyki.
Zespół z UE pomaga polskiemu Instytutowi Inżynierii opracowywać czyste technologie energetyczne. Uzyskując wymianę wiedzy poprzez wymianę pracowniczą, projekt przyczynił się do rozwoju tej dziedziny na wiele ważnych sposobów, jednocześnie udoskonalając sprzęt.
W ramach projektu badawczego UE opracowano wytyczne i narzędzia pomagające w odbudowie systemów rzecznych w Europie w obliczu rozlicznych presji, jakim poddawany jest ten ważny ekosystem.
Budynki energooszczędne należą do najważniejszych elementów europejskiej polityki klimatycznej, a od roku 2021 każdy nowy budynek będzie musiał być budynkiem energooszczędnym. Systemy hybrydowe, wykorzystujące w 100% energię odnawialną, pomogą w zrewolucjonizowaniu rynku urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, zapewniając większą wydajność oraz umożliwiając ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Badacze z UE opracowali tańszy proces oczyszczania ścieków przemysłowych, wykorzystujący jedynie elektryczność. Testy przeprowadzone na prototypie dowiodły skuteczności usuwania zawieszonych cząstek oraz utleniania rozpuszczonych chemikaliów.
Finansowane przez UE konsorcjum pracuje nad zwiększeniem wydajności i niezawodności elektrowni węglowych w Indiach i Turcji.
Najnowsze badania wykazały wzajemne zależności zachodzące między wyzwaniami społecznymi, politycznymi i technicznymi powiązanymi ze skomplikowanym i drogim procesem usuwania odpadów radioaktywnych.
Badacze pracują nad zrekonstruowaniem historii zmian klimatycznych starożytnych raf koralowych, aby przewidzieć wpływ zmian klimatycznych na obecne ekosystemy raf koralowych.
Ochrona ekosystemów i podtrzymywanej dzięki nim różnorodności biologicznej może zredukować ilość powstających w nich chorób zakaźnych. Utrata bioróżnorodności na świecie w obecnym tempie może mieć poważne konsekwencje dla pojawiania się chorób.
Ekstremalne zjawiska pogodowe i ataki terrorystyczne niszczące infrastrukturę energetyczną stały się rzeczywistością naszych czasów. Naukowcy stworzyli nowe narzędzia chroniące UE przed takimi atakami.
Sieć badawcza HYDRALAB polepszyła dostęp do kosztownego sprzętu i obiektów dla badań dotyczących wody na terenie całej Europy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności