Model, który prognozuje skutki interakcji aerozolu z chmurami nad Amazonią, może pomóc klimatologom zrozumieć, jak aerozole wpływają na zmianę klimatu.
Badanie łączące zmiany w ekosystemach roślinnych i mikrobiologicznych z czynnikami środowiskowymi zwróciło uwagę na to, w jaki sposób ekosystemy te mogą zmieniać się w odpowiedzi na zmianę klimatu.
Naukowcy badają, jak toksyczne związki chemiczne są w sposób naturalny rozkładane w zanieczyszczonych wodach, aby opracować niedrogie metody oczyszczania skażonych miejsc.
W związku z opracowaniem reaktorów jądrowych nowej generacji planowane jest badanie paliwa na zgodność z normą (FQT). Finansowane ze środków UE konsorcjum otworzyło doświadczalną instalację testową obejmującą niewielką sekcję paliwową składającą się z licznych szpilek paliwowych.
W obliczu zmiany klimatu i coraz intensywniejszego użytkowania gruntów, naukowcy finansowani ze środków UE zgromadzili nowe dane na temat wód gruntowych i zależnych od nich ekosystemów. Ich praca przyczynia się do powstania narzędzi i metod umożliwiających zarządzanie tymi systemami w zintegrowany sposób, z uwzględnieniem czynników środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.
Wyobraźmy sobie stacje paliw wyposażone w pompy paliwa, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji paliw – w procesie zbliżonym do tego, jaki rośliny wykorzystują do produkcji własnego pożywienia. Badacze z UE dokonali ważnych postępów, opracowując technologię słoneczną pozwalającą przekształcać dwutlenek węgla (CO2) w paliwo słoneczne, przyczyniając się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
Zespół europejskich badaczy opracowuje system monitorowania jakości powietrza do użytku publicznego. Po przeprowadzeniu analiz przypadku w kilku miastach europejskich, zespół zaprojektował, a następnie zbudował i przetestował moduły odczytu i komunikacji oraz oprogramowanie.
Pola golfowe są często krytykowane za nadmierne zużycie wody, szczególnie w bardziej suchych regionach, na przykład w południowej Europie. Nowo opracowany system pomaga rozwiązać ten problem dzięki sieci czujników i modułowi inteligentnego sterowania, umożliwiającym zarządzanie zużyciem wody i ograniczenie jej zużycia o jedną trzecią.
W ramach jednego z badań unijnych opracowano nowe metody oceny wpływu ekologicznego produkcji żywności i napojów w Europie. Stwierdzono, że większość metod nie umożliwia uwzględnienia różnic regionalnych, zalecono zmiany w bazach danych i opracowano narzędzie programowe.
Zrozumienie związku między klimatem a ekosystemami ma zasadnicze znaczenie w kontekście zapobiegania niepożądanym zmianom w środowisku, takim jak pustynnienie i utrata gatunków. Jednak wieloskładnikowy i wieloskalowy charakter ekosystemów sprawia, że związek ten jest trudny do zrozumienia.
Europejscy uczeni opracowali rozwiązania mające usprawnić zintegrowane zarządzanie miejskimi systemami ścieków i ekosystemami słodkowodnymi.
Dla badaczy Ziemi oczywiste jest, że wiele części skorupy ziemskiej pochodzi ze spodnich warstw płaszcza ziemskiego. Czas powstawania nowej skorupy i zawracania do obiegu skorupy starej okazuje się jednak trudną do zbadania kwestią.
Chcąc zrozumieć zmiany zaobserwowane w warstwie aerozolowej stratosfery, naukowcy wykorzystują technikę teledetekcji, aby zgromadzić właściwe dane. Badacze finansowani ze środków UE zajmują się obecnie modelowaniem 4D formacji i transportu aerozoli, zwłaszcza po erupcjach wulkanicznych.
Bezpieczeństwo stanowi główne wyzwanie reaktorów neutronów prędkich nowej generacji IV (Gen-IV). Trwające działania badawczo-rozwojowe (R&D), wspierane przez UE, opracują nowe lub zaktualizują istniejące kody komputerowe do dokładnego modelowania innowacyjnych konstrukcji reaktorów i scenariuszy wypadków.
Naukowcy przeprowadzili modelowe symulacje pozwalające oszacować wpływ przyszłych emisji antropogenicznych na jakość powietrza w Europie i we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego w obecnych i przyszłych warunkach klimatycznych.
Pokładowe magazynowanie sprężonego gazu wodorowego (CGH2) to kluczowy element technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Obniżenie kosztów zbiorników niezbędnych do jego magazynowania, a jednocześnie poprawa ich wydajności ułatwią upowszechnienie technologii na rynku i zwiększą przyjazność dla środowiska transportu drogowego.
Naukowcy z Brazylii i Europy dzielą się wiedzą dzięki wymianom badawczym w dziedzinie nauk o Ziemi. Celem prac jest poszerzenie wiedzy i podniesienie kwalifikacji badawczych w zakresie geochemii oraz recyklingu odpadów pirometalurgicznych w rolnictwie.
Naukowcy europejscy analizują zaawansowane procesy termochemiczne (ATP) i ich wpływ na środowisko, abyśmy mogli stosować biomasę jako zrównoważone źródło energii.
Rozwój technologii czystej energii do zasilania samochodów powinien iść ramię w ramię z inwestycjami w infrastrukturę. Naukowcy wspierani ze środków UE pokazali, w jaki sposób można zmniejszyć o połowę ilość energii wymaganej do skraplania wodoru oraz jak zwiększyć skalę tego procesu w Europie, uruchamiając łańcuch zaopatrzenia w energię niskoemisyjną.
Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to innowacyjna i efektywna technologia pozwalająca obniżyć poziomy dwutlenku węgla (CO2) na całym świecie. W ramach finansowanego przez UE projektu po raz pierwszy oceniane jest ryzyko związane z magazynowaniem CO2 pod dnem morskim dla ekosystemów morskich.
Ilość energii potencjalnie możliwej do uzyskania dzięki różnicy między stężeniem soli w wodzie morskiej i wodzie rzecznej na świecie wynosi od 1,4 do 2,6 terawatów, czyli około 20% miejscowego zużycia energii elektrycznej. Ten naturalny proces nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ani też nie generuje zanieczyszczenia cieplnego.
Paleooceanografia bada historię oceanów, w tym zmiany ich składu chemicznego, temperatury i zasolenia. Informacje te umożliwiają wnioskowanie o konfiguracji i nasileniu cyrkulacji oceanicznej, która z kolei jest głównym "wzmacniaczem" zmian klimatycznych.
Jasność Słońca zmienia się w różnych skalach czasowych i długościach fali. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy gromadzone są rozproszone obserwacje pochodzące z ponad 25 instrumentów, które pozwolą dokładnie określić, w jaki sposób zmienność natężenia napromieniowania słonecznego wpływa na ziemski klimat.
Unijna grupa rozbudowuje sieć organizacji badawczych i zarządza nią, aby promować wspólne metody badań nad różnorodnością. Wyniki obejmują narzędzie do tworzenia programu oraz uzyskiwania dużych zasobów finansowych i metod popularyzacji.
Naukowcy z UE badają skutki magazynowania dwutlenku węgla (CO2) głęboko pod ziemią oraz opracowują zalecenia dla operatorów i organów regulacyjnych.